به گزارش عصرآهن و به گفته فاضل همامی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تعاون ایران: صادرات آهن و فولاد طی ۳ ماه اخیر یا قطع شده و یا کاهش یافته و مقرر شده صادرات به کشور‌های شمالی همچون اوراسیا و عراق و افغانستان انجام شود.

وی اظهارکرد: پانزده هزار میلیارد پرداختی از سوی دولت بابت مصرف انرژی ارزان کشور سبب شده که دولت این سوبسید را بدهد و هزینه تمام شده ما که شامل هزینه استخراج، تبدیل به شمش و غیره است نیز، هزینه‌های سرسام آوری ایجاد کرده است.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تعاون ایران افزود: فرآیند تولید و سرعت خطی دستگاه‌ها رو به رشد است که با انجام این مهم این رقم‌ها کمتر خواهد شد.
 همامی در رابطه با صادرات آهن آلات در ایام کرونا گفت: متأسفانه صادرات آهن و فولاد در ۳ ماه اخیر یا قطع شده و یا کمتر شده که دولت تمهیداتی را مد نظر دارد که پس از کرونا و حتی در حال ‌حاضر صادرات به کشورهای شمالی همچون اوراسیا و عراق و افغانستان انجام شود.
وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه امسال به عنوان سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده، یکی از بهترین راهکارهای تحقق این شعار، استفاده از ارگان‌های مردم نهاد همچون اتاق‌های اصناف و تعاون، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها می باشد، چراکه آنها می‌توانند راهکارهای خوب و به روز و با تجربه ارائه دهند. اگر نظام و دولت تمام تمرکز خود را بر انجمن‌ها و اتحادیه‌ها گذارد ما بسیار جلوتر خواهیم بود.
 رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تعاون ایران با بیان اینکه سال ۹۸ بهترین سال تولید آهن و فولاد کشور بود، تاکید کرد: متأسفانه در ایام کرونا بازارهای آهن که همان بازارهای هدف ما هستند، کاملاً بسته بودند و اکنون ۵۶ درصد صنف آهن و فولاد، فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
همامی گفت: توقع ما از دولت این است که حمایت‌های لازم را از اصناف همچون حمایت‌های بیمه‌ای، حمایت‌های مالیاتی و غیره را انجام دهد.

منبع: روزگار معدن