به گزارش عصرآهن و به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت: در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شد که قیمت محصولات آهن و فولادی در بورس کالا، نباید بالاتر از قیمت های جهانی باشد.

داریوش اسماعیلی در خصوص بررسی مسایل مرتبط با بازار آهن و فولاد در جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: در این جلسه ضمن تأکید بر مصوبات قبلی و برخی اصلاحات و تکمیل مصوبات در این حوزه، مصوبه قبلی مبنی بر اینکه تولیدکنندگان شمش آهن، 60 درصد از تولید خود را در بورس عرضه نمایند، مورد تأکید قرار گرفت.
وی با اعلام اینکه هر گونه فروش شمش آهن در خارج از بورس ممنوع شده است، افزود: تولیدکنندگان، شمش فولادی خود را یا باید در بورس عرضه کنند یا نسبت به صادرات آن مبادرت ورزند و در صورت عدم عرضه منظم در بورس، معاونت معدنی می تواند محدویت هایی را در صادرات و تامین مواد اولیه و معرفی به نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات حکومتی برای آن‌ها ایجاد نماید.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: مکانیزم عرضه به این صورت است که مثلا یک ماه به تولیدکنندگان میلگرد برای عرضه فرصت می‌دهیم و به هر میزانی که در بورس عرضه کردند، مواد اولیه به همان نسبت به آن‌ها می دهیم.
اسماعیلی با اعلام تکمیل برخی قیمت‌های پایه محصولات آهن و فولادی در این جلسه، بیان کرد: قیمت پایه شمش قبلا 83 درصد فوب ضربدر میانگین هفتگی ارز نیما بوده است که رقم 83 درصد به 88 درصد افزایش یافته است، اما سقف قیمتی 12 درصد رقابت بر روی قیمت پایه برای آن تعیین شده است، یعنی حداکثر قیمت معامله در بورس قیمت جهانی است.

منبع: می متالز