به گزارش عصرآهن: قیمت خانه و رشد بی سابقه ی آن در طول سال‌های اخیر، همواره در کشور ما مورد بحث بوده است. بسیاری از سازندگان وقتی حرف از قیمت بالای خانه ها به میان می‌آید از رشد قیمت آهن‌آلات و محصولات فولادی ساختمانی به ‌عنوان علت اصلی افزایش هزینه تمام‌شده خانه نام می‌برند. با این وجود، اغلب تولیدکنندگان آهن و فعالان این صنعت معتقدند که رشد قیمت خانه هیچ تناسبی با افزایش قیمت این محصولات ندارد.

 

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در این مورد اظهارکرد: آهن آلاتی که در خانه ‌سازی کاربرد دارند، تولید داخل هستند. با توجه به وجود ظرفیت‌های متعددی که صنایع آهن و فولاد کشور ما در اختیار دارند؛ قیمت تمام شده آهن آلات در مقایسه با تولیدات مشابه در سایر کشورها به مراتب پایین‌تر است. تولید آهن و فولاد نه‌ تنها کفاف نیاز کشور را می‌دهد، بلکه مازاد نیاز هم داریم. درنتیجه برای تامین این محصولات ارزبری وجود ندارد. 
رستگار در ادامه گفت: درواقع، قیمت آهن آلات سهم مهمی از قیمت تمام شده یک ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد. با این وجود، در طول چند سال گذشته قیمت خانه تحت ‌تاثیر قیمت آهن آلات یا سایر مصالح افزایش نیافته است، چراکه این رشد به مراتب بیشتر از قیمت تمام شده یک ساختمان است و باید آن را حبابی کاذب دانست. 
وی افزود: البته در ۲ ماه گذشته، قیمت آهن‌آلات افزایش یافته است، اما این رشد با افزایش قیمت خانه قابل مقایسه نیست. جو روانی حاکم بر کشور و انتظار برای رشد قیمت‌ها و افزایش تورم نیز نقشی اساسی در رشد قیمت خانه دارد. از این رو افراد در تلاش هستند پول نقد خود را به مسکن تبدیل کنند و تقاضایی کاذب برای آن ایجاد می‌شود. 
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد افزود: تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محصولات آهن و فولادی در کشور نیازمند آرامش هستند. چنانچه شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد که در وضعیت پایدار همه فعالان این زنجیره سودی منطقی کسب کنند، همه ذی‌نفعان از آن استقبال می‌کنند. در این میان، تغییر مداوم قوانین و نبود ثبات را نیز باید از عوامل اصلی رشد قیمت‌ها دانست.

منبع: صمت