به گزارش عصرآهن و به نقل از مدیرعامل سرمایه گذاری، توسعه معادن و فلزات؛ بزرگترین مشکل حال حاضر صنعت معدن و فولاد کشور، تامین مالی و جذب نقدینگی است.

آقای عزیزالله عصاری در نشست هم اندیشی با مدیران شرکت های هلدینگ سرمایه گذاری معادن و فلزات گفت: یکی از بهترین کارها برای جذب نقدینگی موردنیاز و تامین مالی تولید کشور، ایجاد مرکزی معتبر و تخصصی برای رتبه بندی شرکت هاست.
آقای عصاری در ادامه ی سخنانش در نشستی که با حضور رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و معاونان این سازمان برگزار شد، گفت: بانک‌ها نباید در اعطای تسهیلات و اعتبارات به شرکت‌های بزرگ و معتبر همانند مجموعه‌های نامعتبر و کم‌توان عمل کنند و بایستی قواعد و محدودیت‌های جاری برای هر دو گروه یکسان باشد. 
وی در ادامه با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف وام های دریافتی از صندوق توسعه و بانک ها (نرخ تسعیر ارز) گفت: اگر تسعیر ارز برای تولیدکنندگان به نرخ روز محاسبه شود، شرکت ها ضرر خواهند کرد و این با سیاست های کل کشور در سال رونق تولید مغایر است.
آقای عصاری هم چنین با اشاره به خطر از دست رفتن بازارهای صادراتی و کاهش تقاضا در این بازارها افزود: اگرچه افزایش تعرفه ها تا حدی مشکلات تامین مواد اولیه صنایع فولاد را در داخل برطرف کرده، ولی این محصولات از سوی بازارهای صادراتی دچار مشکل شده‌اند.
وی در ادامه سخنانش گفت: هرگاه صادرات با کاهش یا وقفه همراه می‌شود، خریداران ثابت سراغ دیگر تامین‌کنندگان می‌روند و حتی با تجدیدنظرهای بعدی در نرخ تعرفه‌ها، بازارها به وضع سابق برنمی‌گردند.
در پایان این نشست هم به بررسی مشکلات زیر پرداخته شد:
•    عدم وجود توازن در زنجیره تامین مواد اولیه فولاد و ضرورت حذف واسطه‌ها 
•    چالش‌های پیش روی تولید فولادکشور با ظهور و پیشرفت فناوری‌های نوین در صنایع مختلف
•    لزوم بهینه‌سازی سیستم ها با به‌کارگیری فناوری‌های نوین در تولید کشور
•    کاهش هزینه‌های تولید از طریق مصرف بهینه انرژی