در این گزارش که توسط عصرآهن و به نقل از روزنامه ی روزگار معدن تهیه شده است، به موضوع افزایش تقاضا برای قراضه فولاد زنگ نزن یا فولاد ضد زنگ آلمان می پردازیم که اهمیت ویژه ای در صنایع مختلف پیدا کرده است.

آلمان بزرگترین صادرکننده قراضه فولاد ضد زنگ در دنیا می باشد. با این وجود تراز جهانی این محصول در کشور آلمان یکنواخت نبوده و با افزایش قابل توجهی در سال های گذشته روبرو شده است. 
از طرف دیگر استفاده از ضایعات فولاد ضد زنگ برای تولید مجدد آن بسیار حیاتی است. تقاضای روز افزون واحدهای مصرف کننده نیکل، برای افزایش تولید فولاد ضد زنگ گواهی براین مدعاست. به طور کلی بایستی میزان تولید و افزایش این محصول در سطح جهان به عنوان ماده ای استراتژیک، مورد توجه قرار گیرد.
یکی از اصلی ترین مزایای قراضه فولاد ضد زنگ، قیمت پایین آن است و معمولا پایین تر از قیمت نیکل اصلی و کروم در بازارهای جهانی معامله می شود. کاهش مصرف انرژی از دیگر مزیت های تبدیل قراضه به فولاد است.
قراضه فولاد ضد زنگ از محصولاتی مانند رینگ های اسقاط شده، چرخ دنده ها و باندها به دست می آید. این قراضه به علت اینکه به عنوان ماده اولیه تولید فولاد ضد زنگ کاربرد دارد، اهمیت به خصوصی بین ضایعات فولاد پیداه کرده است.
با توجه به اینکه کشور آلمان از اصلی ترین مصرف کنندگان فولاد ضدزنگ در دنیا می باشد، با پایان یافتن طول عمر این محصولات و تبدیل شدنشان به قراضه، آن ها را صادر می کند. به طوری که این کشور توانسته، بزرگترین صادرکننده قراضه فولاد ضدزنگ در دنیا باشد.
از طرف دیگر آلمان به علت موقعیت جغرافیایی خاص خود و قرارگیری در بین کشورهای اروپایی، صادرات قابل قبولی به کشورهای همسایه ی خود دارد. 
سهم صادرات قراضه فولاد ضدزنگ آلمان به کشورهای همسایه خود به شرح زیر است:  
•    بلژیک با ۴۲درصد
•    هلند با ۱۸درصد
•    فنلاند با ۹درصد
•    ایتالیا با ۹درصد
•    اسلونی با ۹درصد
علاوه بر کشورهای اروپایی، ترکیه از دیگر کشورهای تقاضاکننده برای این محصول پرآلیاژ است. به همین دلیل در سال های اخیر، قراضه فولاد ضدزنگ با افزایش قیمت همراه بوده است