به گزارش عصرآهن؛ مهم ترین سوالی که این روزها در صنعت فولاد کشور وجود دارد، این است که وضعیت آتی بازار فولاد کشور چگونه خواهد بود؟

برای دادن پاسخ درست به این سوال، نیاز به تحلیل مولفه های تاثیرگذار بر بازار مقاطع فولاد کشور داریم که ما در این جا به بررسی آن ها می پردازیم.
همان طور که می دانیم، این روزها بازار ارز کشور ملتهب است و قیمت ها دائم در حال نوسان هستند. بعضی از صرافی ها با یک کاهش قیمت 100 الی 150 تومانی، سعی در کاهش التهاب بازار کردند. اما به دلیل این که روند واقعی نرخ ارز در بازار متاثر از بازار طلا است، چندان تاثیری بر وضعیت موجود نداشت.
از طرف دیگر بنا بر گزارش رسانه های بین المللی مانند بولتن و پلتس، بازارهای جهان در چند هفته گذشته و در سمت و سوی بازار شمش منطقه آسیایی به ویژه بازار کشورهای مستقل مشترک المنافع یا CIS و همچنین بازارهای شمش صادراتی ایران روند رو به افزایشی داشته است.
هم چنین به عقیده یکی از کارشناسان زبده و مطلع در این زمینه، کمبود مواد اولیه و مشکلات مرتبط با تولید، یکی دیگر از مهمترین علل تغییرات بازار امروز فولاد کشور است. به عقیده ی این کارشناس، بازار داخلی با کمبود شدید مواد اولیه، به خصوص قراضه آهن و آهن اسفنجی روبروست.
واردات ضایعات آهن شامل تعرفه های وارداتی نمی شود و آزاد است، اما در حال حاضر سازمان محیط زیست کشور، مجوز واردات این مواد را به دلایل زیست محیطی صادر نمی کند. از سوی دیگر نیز مشکل اصلی که این روزها تولیدکنندگان شمش داخلی با آن مواجه هستند، تامین آهن اسفنجی است. واردات این مواد به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران، با مشکلات عدیده ای مواجه می باشد.
منبع: روزگار معدن