به گزارش عصرآهن؛ اخیراً قیمت آهن اسفنجی در بازارهای جهانی رشد قابل توجهی داشته که این موضوع فرصت صادراتی مناسبی برای تولیدکنندگان فولاد در داخل کشور فراهم کرده است.

ماده اولیه و اصلی در فرآیند تولید فولاد، آهن اسفنجی می باشد که از محصولات میانی زنجیره ارزش تولید فولاد است و از گندله حاصل می شود. در کشور به جهت تشویق تولیدکنندگان برای صادرات این محصول نسبت به فروش در بازارهای داخلی، تعرفه ی 10 درصدی روی صادرات این محصول از طرف دولت لحاظ شده است. 
آهن اسفنجی و آهن قراضه به عنوان دو ماده جایگزین در فرآیند تولید فولاد می باشد. قیمت آهن قراضه در دو ماهه پایانی سال جاری میلادی، بیش از 35 درصد در بازارهای جهانی رشد داشته است. این افزایش قیمت موجب افزایش تقریباً 20 درصدی نرخ های جهانی آهن اسفنجی شد. به طور مثال قیمت آهن اسفنجی هند با بیش از 6 درصد رشد به حدود 283 دلار رسیده است. بنابراین، می توان گفت که قیمت آهن اسفنجی همچنان از قیمت آهن قراضه کمتر است.
در حال حاضر، قیمت آهن اسفنجی در بازار داخل در حدود 1 میلیون و 900 هزار تومان می باشد. با در نظر گرفتن این قیمت و هم چنین افزایش نرخ بازارهای جهانی صادرات این محصول برای تولیدکنندگان داخلی، صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به فروش در داخل کشور دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین