به گزارش عصرآهن: در روزهای اخیر به دلیل وضعیت نابسامان بازار ورق در کشور، طرحی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شد.

در طرح پیشنهادی به وزیر هدف این است که محصول ورق همانند محصولات پتروشیمی کاملا در بورس کالا عرضه شود که البته این طرح شامل صنایع خودروسازی و تولید لوله و پروفیل نمی شود.
بر طبق آمار موجود، میزان تولید، مصرف و صادرات ورق و هم چنین عرضه آن در بورس کالای کشور مشخص می باشد. این در حالی است که برخی واحدها هم چنان از روش هایی غیر از بورس کالا اقدام به فروش ورق می کنند که باعث افزایش نابسامنی ها در بازار ورق می شود.
این طرح با هدف ساماندهی بازار، شفافیت بیشتر و کنترل قیمت ها در بازار ورق مطرح شده و بر طبق آن، فروش خارج از بورس ورق، ممنوع بوده و حکم کالای قاچاق را دارد.
با عرضه ورق در بورس کالا، تمامی تولیدکنندگان، عرضه کنندگان و خریداران این محصول شناسایی شده و امکان رصد محصولاتی که در داخل به صورت مازاد تولید می شوند، آسان تر می باشد. علاوه بر این وزارتخانه بهتر از گذشته می تواند برای صادرات آن ها تصمیم گرفته و هم چنین تولیدکنندگان در صورت عرضه این ورق ها در بورس کالا و بدون خریدار ماندن آن ها مشکلی برای صادرات نخواهند داشت.
 

منبع: خبری