به گزارش عصرآهن و به گفته حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران: چندی پیش شاهد افزایش قیمت فولاد و میلگرد در بازار بوده‌ایم که خوشبختانه هم‌اکنون افزایش قیمت را پشت ‌سر گذاشته‌ایم. از این رو پیش بینی می شود قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد در سال آینده کاهش خواهد یافت.

رستگار در ادامه سخنانش افزود: بازار آهن و فولاد نوساناتی را تجربه کرد که برخی اعتقاد داشتند به دلیل کمبود مواد اولیه چون شمش و آهن‌اسنفجی است که در صادرات مطرح بود و برخی اعتقاد داشتند دلیل آن کمبود گاز بوده است.
او بیان کرد: گرانی در بازار آهن از یک ماه گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد تغییر کرده و با توجه به پیگیری‌ها قیمت آهن کاهش داشته است. از این رو هم اکنون شاهد کاهش هزار تا یک هزار و ۲۰۰تومانی قیمت میلگرد و آهن در بازار هستیم.
رستگار در توجیه موضوع افزایش قیمت این روز‌های میلگرد و شمش، افزود: 3 دلیل برای این موضوع می‌توان ذکر کرد که مهم‌ترین آن ها کنترل غیرعادی قیمت‌ها در ماه‌های گذشته است. هم چنین مطالعه قیمت‌های پایه بورس کالا نشان می‌دهد که قیمت‌ها داخلی هیچ تناسبی با قیمت‌های جهانی ندارد. در واقع، این قانون‌گذار است که تعیین می کند قیمت‌ها پایین نگه داشته شوند.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران افزود: موضوع دوم که بر افزایش قیمت میلگرد و قیمت آهن در بازار تاثیرگذار بود، قطعی و کمبود گاز در برخی واحد‌های تولیدی بود که افت تولید و نگرانی از کمبود عرضه را به دنبال داشته است که خوشبختانه این مشکل ادامه دار نبود و کوتاه‌مدت رفع شد. سومین عامل گرانی قیمت‌ها را نیز می توان افزایش قیمت دلار عنوان کرد.

منبع: می متالز