به گزارش عصرآهن: آقای بهادر احرامیان، فعال حوزه آهن و فولاد کشور، به استقبال فعالان صنعت فولاد و معدن از توسعه ابزارهای مالی در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: در دنیا بسیاری از شرکت‌های بزرگ از ابزارهای مالی بورس‌های کالایی بهره می‌برند. به‌ عنوان مثال، دو خودروساز رنو و پژو برای اینکه قیمت آهن و فولاد مورد نیازشان در تولید خودرو را بیمه کنند از قراردادهای فیوچرز و فوروارد سنگ‌آهن بهره می‌برند.

بهادر احرامیان بر لزوم استفاده از ابزارهای مالی در حوزه فولاد و معدن به منظور کاهش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی در کشور اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین ابزارهای مالی که در بورس‌های کالایی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، می توان فیوچرز و فوروارد سنگ آهن را نام برد، به‌طوری‌که قراردادها روی این محصول از حجم بالایی برخوردار است و علاوه بر سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان محصولات فولادی و سنگ‌آهن نیز خود را در برابر نوسان قیمت‌ها در آینده بیمه می‌کنند.
آقای احرامیان در ادامه افزود: خودروسازانی مانند رنو و پژو برای اینکه خود را در برابر نوسانات قیمت آهن و فولاد مورد نیازشان بیمه کنند، از ابزارهای مالی سنگ‌آهن استفاده می‌کنند که این کار، ریسک آنها را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.
احرامیان هم چنین اظهار کرد: این ابزارهای مالی روی محصولات آهنی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که مصرف‌کنندگان یا خریداران فولادی که می‌خواهند ریسک‌های خود را از نوسانات قیمت آهن و فولاد پوشش دهند، این کار را با قراردادهای سنگ‌آهن انجام می‌دهند.
این فعال حوزه آهن در پایان سخنانش به تجربه موفق دنیا در این زمینه اشاره کرد و گفت: اگر روی ابزارهای مالی سنگ‌آهن کار کنیم و ابزارها و مشتقات مالی آن در بورس کالای ایران را به مصرف‌کنندگان سنگ آهن و سایر محصولات آهنی معرفی کنیم، آنها می‌توانند از مزایای این ابزار بهره‌مند شده و خود را در برابر نوسانات قیمت آهن و فولاد بیمه کنند.

منبع: استیل پدیا