یک راه حل ساده برای تشخیص کارخانه سازنده میلگرد

یک راه حل ساده برای تشخیص کارخانه سازنده میلگرد

۱۳ دقیقه زمان مطالعه

با توجه به اینکه بیش از 30 تولیدکننده میلگرد در ایران وجود دارد و هر کارخانه، محصولات خود را با مشخصات فنی منحصربفرد و کیفیت خاص خود ارائه می‌دهد، در نتیجه اطلاع از کارخانه‌ی تولیدی میلگرد بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

از طرف دیگر ممکن شما میلگرد کارخانه‌ی خاصی را سفارش دهید و به هنگام تحویل بخواهید در مورد اصالت محصول موردنظرتان مطمئن شوید. خوشبختانه بیشتر میلگردهای کارخانه‌های محبوب در ایران همچون ذوب‌‌آهن اصفهان، کویر کیان کاشان، فولاد آذربایجان، فولاد خراسان نیشابور و نورد کوثر اهواز دارای علامت اختصاری هستند که بر روی میلگردهای تولیدی این شرکت‌ها حک می‌شود.

به این ترتیب شما به راحتی می‌توانید با این علامت اختصاری به کارخانه‌ سازنده میلگرد پی ببرید. در واقع بهترین و سریع‌ترین نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد توجه به علامت اختصاری آن می‌باشد. معمولا علامت‌ اختصاری ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد است که در ادامه با علامت اختصاری هر کارخانه بیشتر آشنا می‌شوید

علامت حک شده بر روی میلگرد به چه معنی است؟

معمولا هر میلگردی که به بازار داخلی عرضه می‌شود، بر روی بدنه‌ی خود دارای علامت حک شده‌ می‌باشد. این علامت شامل چهار بخش است که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن را می‌بینید.

علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان
علامت حک شده میلگرد کویر کاشان

معمولا بر روی هر میلگرد ابتدا نام کارخانه‌ی تولیدی، بعد از آن سایز میلگرد، روش تولید، علامت مشخصه و در آخر نوع آج میلگرد مشخص می‌شود. البته گاها ممکن است جای روش تولید و علامت مشخصه عوض شود. میلگردهای موجود در بازار داخلی از سایزهای 8 تا 50 می‌باشند و سایز حک شده بر روی میلگرد عددی بین این دو خواهد بود. برخی از کارخانه‌ها سایز میلگرد را قبل از روش تولید و برخی بعد از روش تولید روی بدنه‌ی میلگرد حک می‌کنند. گاها نیز کارخانه‌های تولیدی به سایز میلگرد اشاره‌ای نمی‌کنند. علامت اختصاری میگردهای تولیدی تمامی کارخانه‌های فولادی کشور را به صورت یکجا در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. 

علامت اختصاری میلگرد ها

معمولا بعد از سایز میلگرد، دو حرف انگلیسی در کنار هم نوشته می‌شوند که حرف اول روش تولید و حرف دوم نوع آج را مشخص می‌کند. البته همانطور که اشاره کردیم ممکن است جای روش تولید و علامت مشخصه عوض شود. جدول زیر کد نشانه‌گذاری مربوط به نوع روش تولید را نشان می‌دهد.

روش تولید میلگرد
علامت روش تولید حک شده روی میلگرد

همانطور که اشاره کردیم حرف دوم به نوع آج میلگرد اشاره دارد. در جدول زیر کد نشانه‌گذاری مشخصه مربوط به هر میلگرد را مشاهده می‌کنید.

علامت اختصاری میلگرد
کد نشانه‌گذاری مشخصه

 برای نمونه نگاهی به میلگرد فولاد آذربایجان بیندازید. همانطور که مشاهده می‌کنید، این میلگرد دارای آج 400 با سایز 28 و روش تولید ترمکس است.

علامت اختصاری میلگرد آذربایجان

نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد

همانطور که در بالا اشاره کردیم هر کارخانه‌ای علامت اختصاری منحصربفرد خود را دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

علامت اختصاری میلگرد ذوب اهن

در حال حاضر میلگردهایی که از ذوب آهن اصفهان در بازار موجود هستند، از نوع استاندارد A2 و A3 هستند و با آرم حک شده  ” E S C O” مشخص می‌شوند. میلگرد ذوب آهن باکیفیت‌ترین میلگرد موجود در بازار داخلی است که با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ و طبق استاندارد ملی به شماره 3132 تولید می‌شود.

علامت اختصاری میلگرد ذوب اهن
علامت اختصاری میلگرد ذوب اهن

معمولا بعد از علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن به نوع آج و روش تولید آن اشاره می‌شود که در تصویر بالا علامت CU بعد از ”E S C O” به این معنی است که این میلگرد از نوع میلگرد A3 با آج 400 است که با روش آلیاژسازی تولید شده است.

علامت اختصاری میلگرد نیشابور

میلگرد نیشابور یکی دیگر از میلگردهای باکیفیت بازار داخلی است که تقاضای زیادی برای خرید دارد. بیشترین تقاضا برای میلگرد نیشابور مربوط به استاندارد A3 آن است و در حال حاضر نیز این کارخانه فقط میلگرد A3 را در سایزهای 10 الی 32 تولید و به بازار عرضه می‌کند.

.در گذشته میلگرد نیشابور با علامتی شبیه به حرف انگلیسی N بر روی میلگردهای خود قابل شناسایی بود اما در حال حاضر آرم جدید این کارخانه به علامت انحصاری ksc تغییر یافته است.

علامت اختصاری میلگرد نیشابور
علامت اختصاری میلگرد نیشابور

علامت co بعد از علامت اختصاری ksc مخفف company (کمپانی) است. میلگرد نیشابوری که در بالا می‌بینید، میلگرد A3 آج 400 با سایز 20 از تولیدات فولاد خراسان است که به روش ترمکس یا همان خنکاری تولید شده است.

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب

از جمله تولیدات شاهین بناب می‌توان به میلگردهای آن اشاره کرد که در دو گرید A2 و A3 به بازار ارائه می‌شوند. میلگردهای A2 یا آجدار مارپیچی شاهین بناب در سایزهای 8،10 و میلگردهای A3 یا آجدار جناقی آن در سایزهای 12 الی 22 در حال حاضر در بازار موجود هستند.

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب BS می‌باشد که روی هر شاخه میلگرد حک می‌شود و در زیر نمونه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید.

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب
علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب

علامت BSCT که بر روی میلگردهای شاهین بناب حک می‌شود، قسمت اول آن (BS) علامت اختصاری شاهین بناب و قسمت دوم (CT) به نوع آج و روش تولید میلگرد اشاره دارد.

علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب جزو معدود تولیدکنندگان میلگرد آجدار طبق هر سه استاندارد روسی A2 ،A3، A4 در کشور است که بخش بالایی از نیاز بازار مصرف‌کننده داخلی را تامین می‌کند. شما می‌توانید میلگردهای A2 از این کارخانه را در سایزهای 8،10،12 و میلگرد A3 آن را در سایزهای 8 تا 32 و میلگردهای A4 تولیدی این کارخانه را  از سایز 18 تا 28 در بازار داخلی پیدا کنید.

میلگردهای ظفر بناب با علامت اختصاری ZN از دیگر میلگردهای موجود در بازار متمایز شده‌اند و شما با کمک این علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب را تشخیص دهید.

علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب
علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب

علامت اختصاری ZN CT 18 که بر روی میلگرد بالا حک شده است، نشان می‌دهد که این میگرد از تولیدات کارخانه ظفر بناب با آج 400 و روش تولید ترمکس است. عدد 18 نیز به سایز میلگرد اشاره دارد.

علامت اختصاری کیان فولاد ابهر

میلگردهای کیان فولاد ابهر به صورت آجدار در دو استاندارد روسی A2 و A3 تولید می‌شوند که آج 340 و آج 400 نیز نامیده می‌شوند. میلگردهای A2 از این کارخانه در سایزهای 8،10،12 و میلگردهای A3 آن در سایزهای 10 تا 28 و با ظاهر و خواص مکانیکی متفاوت‌ از هم در بازار داخلی موجود هستند.

میلگردهای این کارخانه با علامت حک شده KFA قابل تشخیص بوده و شما می‌توانید این علامت را بر روی میلگردهای تولیدی این کارخانه بیابید.

علامت اختصاری میلگرد کیان فولاد ابهر
علامت اختصاری میلگرد کیان فولاد ابهر

بر روی میلگرد بالا علامت KFA-TC حک شده است که KFA نمادی از میلگرد کیان فولاد ابهر و T روش تولید  و C نوع آج میلگرد است.

علامت اختصاری میلگرد آذر امین

برای نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد آذر امین می‌توانید از آرم AFA حک شده روی محصولات این کارخانه کمک بگیرید. میلگرد آذر امین در دو استاندارد A2 و A3 تولید می‌شوند که میلگردهای مارپیچی آن در سایزهای 8،10  و میلگردهای A3 آن در سایزهای 10 الی 32 به بازار عرضه می‌شوند.

تمامی میلگردهای صنایع آذر فولاد امین دارای مشخصات مکانیکی مطابق با استاندارد ملی ایران می‌باشند.

علامت اختصاری میلگرد کوثر اهواز

میلگردهای آج 400 کوثر اهواز با علامت اختصاری GCT مشخص می‌شوند که معمولا بعد از این سه حرف انگلیسی سایز میلگرد قرار می‌گیرد. میلگردهای آج 400 یا همان جناغی دارای برجستگی‌های به شکل هفت هشتی بر روی بدنه خود هستند که بر روی کاشت میلگرد داخل بتن تاثیرگذار هستند. در میلگرد کوثر اهواز معمولا به شیوه تولید آن اشاره نمی‌شود.

علامت اختصاری میلگرد کوثر اهواز
علامت اختصاری میلگرد کوثر اهواز

علامت اختصاری میلگرد کاوه

تمامی میلگردهای کاوه تیکمه داش دارای مقاومت کششی و تسلیم مطابق استاندارد ملی ایران می‌باشند و در هر چهار استاندارد روسی A1 تا A4 تولید می‌شوند. میلگردهای A1 کاوه تیکمه داش در دو سایز 8 و 10، میلگردهای A2 آن در سایزهای 8، 10 و 12، میلگردهای A3 آن در سایزهای 8 تا 32 و میلگردهای A4  این کارخانه در سایزهای 20 و 22 در بازار داخلی عرضه می‌شوند.

میلگرد A3 نسبت به دیگر میلگردهای تولیدی این کارخانه‌ی میزان تقاضای بیشتری دارد و در نتیجه بیشترین تولیدات این کارخانه به این میلگرد اختصاص دارد. میلگردهای تولیدی این کارخانه با علامت اختصاری SFK حک شده بر روی بدنه آن‌ها قابل تشخیص هستند.

علامت اختصاری میلگرد کاوه تیکمه داش
علامت اختصاری میلگرد کاوه تیکمه داش

علامت CT بعد از علامت اختصاری میلگرد کاوه تیکمه داش نشان میدهد که این میلگرد از نوع آج 400 بوده و به روش ترمکس تولید می‌شود.

علامت اختصاری میلگرد ارگ تبریز

فولاد ارگ تبریز که با نام اختصاری Arg در بازار فولاد ایران فعالیت می‌کند، میلگردهای خود را با علامت حک شده FAT به بازار عرضه می‌کند. در حال حاضر میلگردهای موجود از این کارخانه در بازار فقط از نوع گرید A3 و در سایزهای 8 الی 32 می‌باشند.

ميلگرد ارگ تبريز طبق استاندارد روسی A3 و در سایزهای 8 الی 32 تولید می‌شود و شما می‌توانید به کمک  (FAT) که بر روی میلگردهای این کارخانه حک می‌شود، آن را از دیگر میلگردهای موجود در بازار تشخیص دهید.

علامت اختصاری میلگرد ارگ تبریز
علامت اختصاری میلگرد ارگ تبریز

تصویر بالا نمونه‌ای از میلگرد ارگ تبریز است که بعد از علامت اختصاری سایز میلگرد (عدد 22) و نوع آج (حرف C نماد آج 400) و روش تولید آن(حرف T نماد روش تولید ترمکس) حک شده است.

علامت اختصاری میلگرد هشترود دقیقی

مجتمع فولادسازان هشترود دقیقی از جمله تولیدکنندگان انواع میلگرد در کشور است که در حال حاضر تنها روی تولید میلگردهای A2 و A3 طبق استاندارد ملی ایران تمرکز دارد. میلگردهای A2 از این کارخانه در سایزهای 8 الی 12 و میلگردهای A3 آن در سایز 12 الی 25 تولید می‌شوند و با علامت FSD بر روی بدنه میلگرد به بازار عرضه می‌شوند.

با تاسیس این کارخانه سبد محصولات استان آذربایجان شرقی را تکمیل‌تر شده است و توانسته است پاسخگوی بخشی از نیاز شمال غرب کشور باشد.

علامت اختصاری میلگرد هشترود دقیقی
علامت اختصاری میلگرد هشترود دقیقی

علامت اختصاری میلگرد فولاد آذربایجان

میلگرد فولاد آذربایجان که میلگرد میانه نیز نامیده می‌شود، در حال حاضر فقط در گرید A3 از سایز 10 تا 32 تولید و به بازار تزریق می‌شود. محصولات تولیدی این کارخانه با علامت اختصاری دو تا f برعکس قابل شناسایی هستند. فولاد آذربایجان از جمله تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان برتر مقاطع سبک فولادی در شمال غرب کشور به شمار می‌آید.

علامت اختصاری میلگرد فولاد آذربایجان
علامت اختصاری میلگرد فولاد آذربایجان

علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز

مشخصه‌ی اصلی میلگردهای تولیدی درپاد تبریز حرف D انگلیسی می‌باشد که بر روی محصولات این کارخانه حک می‌شود. گروه صنعتی درپاد تبریز میلگردهای آجدار A2 و A3 خود را از سایزهای 8 الی 32 تولید و به بازار عرضه می‌کند. محصولات این کارخانه جزو باکیفیت‌ترین میلگردهای موجود در بازار آهن و فولاد ایران است.

علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز
علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد

برای تشخیص میلگرد آریان فولاد باید به دنبال علامت اختصاری AS بر روی بدنه‌ی میلگردهای این کارخانه باشید. این مجتمع فولادی با تولید میلگردهای مارپیچی و جناغی در اندازه‌های متنوع توانسته است بخشی از نیاز بازار فولاد کشور را تامین کند و به یکی از کارخانه‌های مطرح در کشور تبدیل شود.

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد
علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد

معمولا بر روی میلگردهای آریان فولاد علامت علامت اختصاری ASCT یا ASJU حک می‌شود که اولی نمادی از میلگردهای آج 400 با روش تولید ترمکس و دومی نمادی از میلگردهای آج 340 با روش تولید آلیاژسازی است.

علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان

کویر کاشان از جمله تولیدکنندگان باکیفیت میلگرد در کشور است که معمولا در کنار نام کارخانه روش تولید را نیز بر روی بدنه میلگرد حک می‌کند. تولید میلگرد در ایران به دو شیوه‌ی ترمکس و آلیاژی صورت می‌پذیرد که روش تولید میلگرد کویر کاشان به روش تریمکس یا همان خنکاری می‌باشد.

بر روی میلگردهای کویر کاشان همان نام کارخانه " KAVIR" حک می‌شود. به این نکته نیز اشاره کردیم که مجتمع فولاد کویر کامل‌ترین سبد میلگرد را در کشور عرضه می‌کند و شما می‌توانید هر چهار استاندارد A1 تا A4 از میلگرد را در سایزهای مختلف از این کارخانه سفارش دهید.

علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان
علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان

فولاد آناهیتا گیلان با تولید انواع میلگرد ساختمانی از جمله تولیدکنندگان شمال کشور است که هر دو استاندارد A2 و A3 میلگرد را تولید می‌کند. میلگرد A2 آناهیتا گیلان در سایز 8،10 و میلگرد A3 آن از سایز 12 تا 32 در بازار موجود است. البته امکان سفارش میلگرد A4 نیز از این کارخانه‌ی تولیدی وجود دارد.

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان AG است که به کمک آن می‌توانید میلگردهای این کارخانه را از دیگر میلگردهای موجود در بازار تشخیص دهید.

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان
علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان

نماد J که بعد از علامت اختصاری میلگرد آناهیتا گیلان آورده می‌شود در واقع به آج 340 این میلگرد اشاره دارد. علامت U نیز نشان می‌دهد که این میلگرد به روش آلیاژی تولید شده است.

علامت اختصاری میلگرد راد همدان

امکان خرید میلگرد راه همدان در سایز 8،10 در استاندارد A2 و سایز 12 تا 32 در استاندارد A3 در بازار داخلی وجود دارد. مقاطع تولیدی این کارخانه مطابق با استاندارد ملی و جهانی و باکیفیت خوبی تولید می‌شوند. شما می‌توانید میلگرد راه همدان را با علامت اختصاری RAD شناسایی کنید. البته میلگرد راه همدان در گذشته با نام SRH تولید و به بازار عرضه می‌شد.

علامت اختصاری میلگرد راه همدان
علامت اختصاری میلگرد راه همدان

آرم اختصاری میلگرد ابرکوه

میلگرد ابر کوه در گرید A3 و در سایزهای 10 تا 32 تولید می‌شود و با علامت حک شده ‌SIAS بر روی بدنه آن قابل تشخیص است. تولیدات این کارخانه از پرکاربردترین میلگردهای بازار داخلی است و با ظرفیت تولید ۵۰۰.۰۰۰ تن در سال بخشی از بازار فولاد کشور را در دست گرفته است.

علامت اختصاری میلگرد ابرکوه
علامت اختصاری میلگرد ابرکوه

علامت اختصاری میلگرد احرامیان یزد

شرکت فولاد یزدانیان تولیدکننده‌ی انواع میلگرد آجدار ساده و صنعتی و از کارخانه‌های فولادی فعال استان یزد می‌باشد. تنوع میلگرد احرامیان یزد بالا می‌باشد و شما می‌توانید محصولات این کارخانه را در سایت عصرآهن ببینید. میلگرد احرامیان یزد با آرم اختصاصی YRM مشخص می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد تا محصولات این کارخانه را از دیگر کارخانه‌های تولیدی فولاد کشور شناسایی کنید.

علامت اختصاری میلگرد احرامیان یزد
علامت اختصاری میلگرد احرامیان یزد

علامت YRMCT که بر روی میلگرد حک شده است، از سه بخش علامت اختصاری کارخانه‌ی تولیدی آن (احرامیان یزد) و نوع آج (علامت C نماد آج 400) و علامت T(علامت T روش تولید ترمکس) تشکیل شده است.

آرم اختصاری میلگرد بافق یزد

معمولا بر روی میلگردهای بافق یزد نام خود کارخانه به صورت فولاد بافق و علامت اختصاری BMISCO حک می‌شود.  در حال حاضر بافق یزد میلگرد A3 از سایز 10 تا 32 را تولید و به بازار عرضه می‌کند. در تصویر زیر آرم اختصاری میلگرد بافق یزد را می‌بینید.

علامت اختصاری میلگرد بافق یزد
علامت اختصاری میلگرد بافق یزد

علامت اختصاری میلگرد آتیه خلیج فارس

شرکت فولاد آتیه خلیج فارس که با نام فولاد آتیه خاورمیانه نیز شناخته می‌شود، از جمله تولیدکنندگان میلگرد A3 از سایز 12 تا 32 است. میلگردهای این کارخانه دارای استحکام تسلیم، استحکام کششی و ازدیاد طول نسبی بالاتری نسبت به استاندارد ملی هستند و گزینه‌ی بسیار مناسبی برای خریداران میلگرد در جنوب و جنوب غرب کشور است.

میلگرد آتیه خلیج فارس دارای علامت اختصاری AKS CO است که امکان شناسایی آن را به مصرف‌کننده می‌دهد.

علامت اختصاری میلگرد آتیه خلیج فارس
علامت اختصاری میلگرد آتیه خلیج فارس

تصویر بالا نمونه‌ای از میلگرد آتیه خلیج فارس است که با علامت اختصاری AKS CO مشخص شده است. این میلگرد از نوع میلگرد A3 با آج 400 و سایز 20 است که به روش ترمکس تولید می‌شود.

علامت اختصاری میلگرد صبا فولاد زاگرس

شرکت صبا فولاد زاگرس از جمله تولیدکنندگان میلگرد آجدار در دو آج 400 و آج 500 مطابق با استاندارد ملی ایران است. البته در حال حاضر فقط میلگرد آج 400 یا همان آجدار جناغی از این کارخانه در بازار داخلی وجود دارد.

شما می‌توانید برای تشخیص میلگرد صبا فولاد زاگرس به دنبال علامت SFZ  بر روی میلگردهای این کارخانه باشید.

علامت اختصاری میلگرد صبا فولاد زاگرس
علامت اختصاری میلگرد صبا فولاد زاگرس

میلگردهای بدون آرم در بازار

با اینکه‌ بیشتر میلگردهای تولیدی در کشور دارای علامت اختصاری هستند و همین نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد را برای مصرف‌کننده‎ آسان‌تر می‌کند اما متاسفانه برخی از کارخانه‌ها نیز تولیدات خود را بدون هیچ آرم روانه بازار می‌کنند. از میلگردهای بدون آرم در بازار ایران می‌توان به البرز تاکستان، آریا ذوب، سیادن ابهر، پرند، فولاد سیرجان حدید جنوب اشاره کرد که بدون هیچ آرم تجاری می‌باشند.

در چنین مواردی خرید از یک مرجع رسمی و مطمئن که امکان پیگیری آن نیز وجود داشته باشد، می‌تواند خیال شما را از هر جهتی راحت کند. عصر آهن امکان خرید انواع میلگرد کارخانه‌های مختلف را برای شما فراهم کرده است و شما می‌توانید برای هماهنگی‌های بیشتر با کارشناسان فروش ما با شماره تلفن ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۸۰ تماس بگیرید.

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی را در مورد نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد با شما در میان بگذاریم. حالا شما برای بنویسید که بنظرتان جای کدام کارخانه در این لیست خالی است؟ همینطور اگر سوال یا نظری در مورد نحوه تشخیص کارخانه سازنده میلگرد دارید، می‌توانید آن‌ را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

۰۲۰۳۴