راهنمای خرید میلگرد | شرایط خرید از عصرآهن

راهنمای خرید میلگرد | شرایط خرید از عصرآهن

تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۹ مرداد ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 6 دقیقه

مهم ترین نکات در خرید میلگرد چه مواردی است؟ در این راهنمای خرید از عصرآهن به تمامی نکات و پارامترهای مربوط به خرید میلگرد خواهیم پرداخت، همچنین اشتباهات متداولی که هنگام خرید بایستی از آن دوری کرد بررسی خواهد شد. مصالح ساختمانی دیگر مثل تیرآهن نیز مصرف بالایی دارند اما میلگرد بهترین گزینه برای افزایش مقاومت کششی سازه در برابر تنش‌های خارجی می‌باشد.

در خرید میلگرد به چه نکاتی باید توجه کرد؟ برای پاسخ این سوال تیم محتوای عصرآهن یک راهنمای ساده و جامع برای خرید میلگرد تهیه کرده است تا با بیان بایدها و نبایدها به این نکات پرداخته شود. در ادامه با ما همراه باشید.

مهم ترین نکاتی که باید برای خرید میلگرد بدانید

انواع میلگرد

میلگردها براساس پارامترهای مختلف دسته بندی می‌شوند. میلگرد موجود در بازار در قطرهای متفاوت در دو نوع ساده و آجدار با چند نوع مقاومت تولید می‌شود. داشتن شناخت کافی درباره انواع میلگرد و قطر آن از موارد مهم و اولیه در ساخت و ساز و نیز خرید میلگرد می‌باشد. میلگرد AI، AII، AIII انواع میلگرد با قطر و شکل هندسی متفاوت است. میلگرد AI، میلگرد ساده و بدون آج که در قطرهای کم تولید می‌شود و قابل استفاده در خاموت می‌باشد. دو نمونه AII  و AIII در ساخت و ساز بیشتر مورد مصرف هستند. این دو میلگرد آجدار بوده و از لحاظ شکل هندسی و مشخصات فنی تفاوت‌هایی با هم دارند.

مشاهده و بررسی آخرین قیمت میلگرد

میلگرد A2 دارای آج‌های مارپیچی بوده و نوع A3، آج هفت هشتی دارد. در زیر تصاویر میلگردها جهت آشنایی بیشتر آورده شده است. تشخیص استفاده از آن در پروژه‌های ساختمانی به مقاومت میلگردها بستگی دارد. میلگرد نوع A2 انعطاف پذیرتر است ولی نوع سوم شکننده‌تر می‌باشد. کنترل‌های لازم در این زمینه قبل از خرید میلگرد و اجرای پروژه باید کنترل شود.

تصویر انواع آج میلگرد

میلگردهای ساخته شده توسط تولیدکنندگان ایرانی در سایزهای 6، 8، 10، 12، 14، 16، 18، 20، 22، 25، 28، 30 و 32 میلی متر به بازار عرضه می‌شوند.

بخوانید: شکل هندسی میلگرد | تاثیر آج میلگرد بر چسبندگی بین میلگرد و بتن

نکات اساسی قبل از خرید میلگرد

تصویر میلگرد ساختمانی
  •     تعیین نوع میلگرد براساس نیاز پروژه؛ قبل از اقدام به خرید میگرد، بایستی لیست مورد نیاز برای پروژه در نوع و سایز مورد نیاز مشخص شود. نوع میلگرد همان طور که گفته شد A1، A2، A3 می‌باشد. سایز میلگرد از 6 تا 32 میلی متر بنابر نیاز سازه انتخاب می‌گردد.
  •    مشخص کردن کارخانه و تولیدکننده‌ای که قصد خرید از آن دارید. ایران در تولید محصولات فولادی بویژه میلگرد جایگاه خوبی در منطقه دارد. لیست محصولات، کیفیت و روش تولید هر کدام از کارخانه‌های تولیدی در بخش لیست تولیدکنندگان وبسایت عصرآهن قابل دسترس است.
  • در وبسایت عصرآهن می‌توانید لیست قیمت روز میلگرد و دیگر مقاطع آهنی را بررسی نمایید، همچنین برای استعلام قیمت با مجموعه در تماس باشید.
  •      حجم میلگرد مورد نیاز خود را مشخص کنید؛ قبل از اقدام به خرید حتما حجم و میزان میلگرد مورد نیاز سازه را مشخص کنید.
  •        با مشاوران و کارشناسان متخصص در زمینه آهن آلات مشورت کنید؛ بعد از تهیه لیست و قبل از خرید خود حتما با کارشناس مشاوره داشته باشید تا از با کیفیت‌ترین میلگردها و بهترین تولیدکنندگان سفارش گیری کنید. برای ارتباط با مشاوران عصرآهن می‌توانید از طریق شماره 04133250280 تماس داشته باشید.
  •       بعد از ثبت خرید، پیش فاکتور صادر خواهد شد و نیاز است تا خریدار بعد از بررسی کامل مبالغ، تاییدیه خود را به کارشناس فروش مجموعه اطلاع دهد تا مراحل خرید و بارگیری از کارخانه صورت گیرد.

برای خرید و استعلام قیمت روز آهن آلات می‌توانید با مجموعه عصرآهن با شماره 04133250280 تماس داشته باشید و یا به آدرس asreahan.com مراجعه کنید.

  •        ضمن ارسال آدرس دقیق محل تخلیه بار و دیگر مدارک لازم، مبلغ پیش پرداخت را واریز نمایید. بعد از مشخص شدن وزن دقیق بار، مابه التفاوت مبلغ پیش فاکتور به حساب مشتری واریز خواهد شد.

تمامی این اطلاعات به طور دقیق بایستی در اختیار کارخانه، فروشگاه یا نمایندگان فروش قرار گیرد تا طبق لیست درخواستی مشتری، بارگیری انجام شود. 

بخوانید: با صفر تا صد خرید میلگرد از کارخانه آشنا شوید

بعد از خرید میلگرد چه مواردی باید رعایت شود؟

تصویر بندیل میلگرد

بعد از انجام سفارش‌گیری، بار به آدرس اعلام شده توسط مشتری ارسال می‌گردد. لازم است بعد از تحویل بار مربوطه بررسی‌های لازم انجام گردد. پس از دریافت محصول، میلگردها را بررسی کنید تا سالم و با کیفیت باشد و هیچ زنگ زدگی روی آن مشاهده نشود. همچنین بار دریافتی را وزن کنید و از تطابق آن با بارنامه و استاندارد بودن وزن اطمینان خاطر داشته باشید.

بر روی بدنه میلگرد نام کارخانه تولید کننده، روش تولید و کد مربوط به استاندارد آن حک می‌شود، این موارد باید بعد از تحویل بررسی گردد. حتما قبل از تخلیه بار بررسی‌های لازم انجام شود تا در صورت مغایرت جنس دریافتی قبل از برگشت راننده با فروشنده عصرآهن تماس گرفته شود.

جالب است بدانید که :

تمامی مصالح فولادی مصرفی در سازه که به صورت میلگرد یا سیم آرماتوربندی به کار برده می‌شوند باید طبق استانداردهای معتبر تولید شده و دارای برگ و پلاک شناسایی کارخانه تولیدکننده باشند.

عناصر تشکیل دهنده میلگرد فولادی

تصویر میلگرد فولادی

برای حفظ و افزایش کیفیت میلگرد، عناصر و آلیاژهایی در هنگام ذوب و فرآیند ساخت به مواد اولیه اضافه می‌شود. به عنوان مثال کربن مقاومت میلگرد را افزایش می‌دهد و یا وجود ذرات نیترید وانادیوم باعث استحکام فولاد می‌گردد. همچنین اضافه کردن مقدار زیادی از کروم به فولاد آن را در برابر خوردگی مقاوم می‌کند و می‌توان فولاد ضد زنگ تولید کرد.

استفاده از فرآیندهای متفاوت تولید در کیفیت و مقاومت میلگرد تاثیرگذار است. نورد گرم، نورد سرد، میکرو آلیاژی، روش ترمکس و نرماله کردن فولاد روش‌هایی برای ساخت میلگرد می‌باشد. روش ترمکس و روش میکرو آلیاژی از جمله فرآیندهایی است که تولیدکننده‌های ایران در ساخت محصولات استفاده می‌کنند. برای مطالعه بیشتر در این موضوع می‌توانید به دانشنامه ساخت میلگرد | آشنایی جامع با فرآیند تولید میلگرد مراجعه کنید. خریدار باید از روش تولید محصول خریداری شده مطلع باشد.

مقاومت کششی میلگرد، خاصیت انعطاف پذیری و ضد زنگ بودن میلگرد، موضوع مهمی برای دوام و کیفیت سازه است. بنابراین تهیه مصالح مرغوب را از فروشندگان معتبر درخواست کنید.

بخوانید: نحوه محاسبه وزن و قیمت میلگرد موردنیاز برای ساختمان

جوش پذیری میلگرد

از جمله مهم‌ترین مواردی که باید یک میلگرد داشته باشد، خاصیت جوشکاری بالای آن است. قابلیت جوشکاری فولاد براساس میزان کربن معادل آن تعیین می‌شود. اگر مقدار کربن معادل از 0/51 درصد کم باشد آن میلگرد قابل جوشکاری است. هرچه این مقدار کمتر جوش پذیری فولاد بیشتر می‌شود.

تصویر میلگرد آرماتوربندی

جمع بندی

قبل از اقدام به خرید میلگرد بایستی نکاتی را رعایت کنید تا خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید. سعی داشتیم تمام نکات مهم و کاربردی را در فرمت راهنمای خرید میلگرد برای مشتریان و مخاطبان عصرآهن تهیه کنیم تا با استفاده از آن خریدی مطمئن، سریع و به صرفه داشته باشید.

مجموعه عصرآهن با داشتن عاملیت فروش تمام تولیدکنندگان ایران، خرید مستقیم و با کیفیت از کارخانه مد نظر را انجام خواهد داد. تیم پشتیبانی برای ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره آماده خدمت رسانی می‌باشد.

برای خرید و اطلاع از قیمت میلگرد به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید، همچنین می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۸۰ با مشاورین ما در تماس باشید تا خریدی مناسب و مقرون به صرفه را تجربه کنید

۳۱۳۴۸