محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه چیست | با روش‌های خرید میلگرد آشنا شوید

محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه چیست | با روش‌های خرید میلگرد آشنا شوید

۶ دقیقه زمان مطالعه

خرید میلگرد از کارخانه

در سال‌های اخیر به خاطر تحریمات ظالمانه‌ای که توسط دولت‌های غربی بر ایران اعمال شده بود، قیمت میلگرد و انواع محصولات فلزی بسیار بالا رفته بود. از فروردین سال 99 تا اواخر تابستان و قبل از انتخابات بازار فلزات و میلگرد کمی آشفته بود و ثبات قیمتی نداشت. این قیمت‌ها بعد از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن پرزیدنت جو بایدن، کمی تثبیت شدند و اوضاع بازار کمی آرام گرفت و به کف قیمتی خود، یعنی ۱۲ هزار تومان بازگشت. البته تنها مشکلاتی که بازار فلزات با آن روبرو است، مربوط به قیمت این محصولات فلزی نیست. بسیاری از سازندگان مشکلاتی در تهیه انواع میلگرد دارند. برای تهیه میلگرد محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه وجود دارد که در مقایسه با قیمت اصلی‌ترین مشکلات آن‌ها است.

لیست تولیدکنندگان میلگرد در ایران

در ادامه قصد داریم درباره محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه و شرکت‌های تولید کننده این محصولات بپردازیم. با ما همراه باشید.

روش‌های خرید میلگرد در بازار داخلی

در بازار ایران سه راه اصلی برای خرید میلگرد و محصولات فلزی وجود دارد. البته وجود دلال‌ها نیز در این بازار دیده می‌شود اما قیمت‌های آن‌ها به شکلی اعلام می‌شود که معمولا مشتری را از خرید منصرف می‌کند. با این حال با وجود محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه ممکن است گاهی مصرف کنندگان بنا به نیاز ضروری خود اقدام به خرید از این سودجویان کنند. در ادامه درباره این سه روش خرید توضیح خواهیم داد و معایب و مزایای هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

1. خرید میلگرد از کارخانه

متاسفانه به دلیل محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه این روش کمی سخت است، و معمولا افرادی که حجم بالایی میلگرد نیاز دارند به این روش خرید اقدام می‌کنند. یکی از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه حجم آن است. علاوه‌بر حجم، مقدار عرضه، طولانی بودن زمان تحویل، مشکلاتی که در ارسال و پیگری وجود دارد، و شیوه‌های ارسال بسیار غلط از مشکلات خرید میلگرد از کارخانه است.

2. خرید از بنگاه‌های معاملاتی

بسیاری از افراد بنا به نیاز خود اقدام به خرید میلگرد از بنگاه‌ها و انبارهای فروش آهن آلات می‌کنند. این روش نسبت به خرید از کارخانه کمی آسان‌تر است، زیرا علاوه بر نداشتن محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه می‌توان مقدار کم نیز تهیه کرد. از مزیت‌های این روش خرید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محدودیتی در حداقل میزان وجود ندارد، شما می‌توانید حتی یک شاخه میلگرد تهیه کنید و تاثیری روی سفارش نخواهد داشت
  • دسترسی به انبارهای فروش آهن آلات بسیار آسان است و در هر شهری معمولا چندین انبار وجود دارد. همچنین در صورتی که نیاز به تعداد بالا دارید می‌توانید از چندین انبار فروش آهن آلات اقدام به خرید کنید.
تصویر میلگرد در بنگاه آهن

البته این روش عیب‌هایی نیز دارد که به شرح زیر است:

  • یکی از معایب این روش، محدودیت در حجم خرید بالا است. هر انبار بنا به بزرگی مجموعه می‌تواند تنها میزانی از میلگرد را نگهداری کند. در صورتی که نیاز به حجم بسیار بالایی دارید، بهتر است از کارخانجات تولیدی اقدام به خرید کنید.
  • علاوه بر حجم، یکی دیگر از عیب‌های این روش، تفاوت قیمتی میلگرد با کارخانه است. معمولا قیمت این بنگاه‌های فروش آهن آلات نسبت به قیمت کارخانه کمی بیشتر است. هرچند در صورتی که سفارش شما به اندازه باشد، کرایه مسیری که باید پرداخت کنید ممکن است نسبت به روش خرید از کارخانه کمتر باشد.

3. خرید از شرکت‌های بازرگانی

در ایران شرکت‌ها و فروشگاه‌های بازرگانی و فروش آهن آلات بسیاری وجود دارد، که می‌توان به راحتی از آن‌ها خرید کرد. علاوه بر اینکه هیچ یک از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه در این روش خرید دیده نمی‌شود، نسبت به روش خرید از بنگاه‌های فروش آهن آلات نیز بسیار آسان‌تر هستند. یکی از این شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند، بازار اینترنتی آهن و فولاد عصرآهن است. در این سایت علاوه بر مشاهده قیمت به صورت لحظه‌ای می‌توانید هر میزان که نیاز داشته باشید میلگرد خرید کنید.

بازار اینترنتی آهن و فولاد عصرآهن

همچنین عصرآهن با ارائه فاکتور معتبر، مشاوره برای خرید، ضمانت سالم بودن محصولات، و ارسال سریع می‌تواند شما را در تمامی زمینه‌ها یاری کند. همچنین در سایت عصرآهن می‌توانید در قسمت محاسبه هزینه حمل، هزینه حمل و نقل را حساب کنید، تا برای شما به صرفه‌تر باشد. سایت عصر آهن با ارائه میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی، پروفیل، انواع ورق فلزی و شمش شما را از مراجعه به بازار بی‌نیاز خواهد کرد. از دیگر مزیت‌های این روش خرید می‌توان به پایین بودن قیمت آن نسبت به بنگاه‌های فروش آهن آلات اشاره کرد، زیرا هزینه‌های جاری این فروشگاه‌ها نسبت آن‌ها کمتر است و قیمت‌ها رقابتی تعیین می‌شود.

بخوانید: راهنمای خرید مستقیم میلگرد از کارخانه

محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه

همانطور که گفته شد محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه اصلی‌ترین مشکل سازنده‌ها و صنایع وابسته به این محصولات فلزی است. متاسفانه برخی از سودجویان با انبار کردن میلگرد و محصولات فلزی باعث آشفته شدن بازار می‌شوند و قیمت آن را دستخوش تغییرات می‌کنند. هرچند در ایران انبارها و فروشندگان دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند خیال مصرف کننده را از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه راحت کنند. در این مطلب به بررسی محدودیت‌ها خواهیم پرداخت.

محدودیت حجمی

یکی از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه میزان حجمی است که باید در هر بار سفارش تهیه کنید. اگر شما مقدار کمی نیاز داشته باشید، این روش اصلا به صرفه نخواهد بود. در بسیاری از کارخانه‌ها حداقل میزانی که باید ثبت سفارش کنید یک تریلی است که معادل 24 تن می‌باشد. با وجود اینکه خرید از کارخانه به صرفه‌تر است و قیمت کمتری دارد، اما در بسیاری از مواقع خرید این مقدار حجم باعث خواهد شد تا اضافه میلگرد خود را نیاز باشد به قیمت پایین‌تری در بازار به فروش برسانید.

محدودیت ارسال روزانه

بسیاری از کارخانه‌ها ارسال بار روزانه ندارند، و ممکن است به خاطر ترافیک زیاد بارگیری تا یک هفته زمان برای بارگیری بار شما نیاز باشد. این مشکل نیز یکی از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه است که برای افرادی که نیاز فوری به میلگرد دارند تا هزینه‌های ساخت و ساز را پایین آورند دردسر ساز خواهد شد.

مسافت‌های ارسال از کارخانه تا محل

این مشکل بستگی به دور بودن کارخانه از محل شما دارد. هرچه مسافت بیشتری بین محل تحویل بار تا کارخانه وجود داشته باشد، هزینه‌های ارسالی سنگین‌تر خواهد بود. همچنین سعی کنید در صورت نیاز برآوردی از میزان مصرف میلگرد داشته باشید تا مجبور نشوید چندین بار سفارش دهید.

مسافت بین کارخانه تا محل تحویل بار

شیوه نامناسب ارسال

یکی دیگر از محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه شیوه نادرست ارسال بار است. متاسفانه کارخانه تنها ضمانتی که می‌دهد، ارائه بار است. مشکلاتی که در حمل و نقل وجود داشته باشد همیشه پای مصرف کننده خواهد بود. برای مثال در صورتی که میلگردها خیس شوند و یا آسیب ببینند، کارخانه هیچ مسئولیتی در قبال آن نخواهد پذیرفت.

ارسال میلگرد از کارخانه

قوانین محدودیت خرید در بعضی از کارخانه‌ها

در برخی از کارخانه‌ها قوانینی وجود دارد که از فروش حجم بالای میلگرد به مشتری جلوگیری می‌شود. همچنین برای خرید از برخی دیگر از این شرکت‌های تولیدی، تنها باید به نمایندگی آن‌ها مراجعه کنید، عصرآهن عاملیت رسمی میلگرد میانه، میلگرد تیکمه داش و... را دارا می‌باشد و شما با خیال راحت و با قیمت کارخانه می‌توانید بدون دردسر خرید کنید.

انواع میلگرد تولیدی در ایران

در ایران صنعت فلزکاری و ساخت میلگرد از قدیم رواج داشته است و کارخانه‌های بسیاری در این کشور در حال فعالیت هستند. البته در سال‌های اخیر محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه باعث شده است تا برخی از این کارخانه‌ها دچار مشکلات اقتصادی شوند و رو به ورشکستگی باشند. در ادامه میلگردهای تولید شده در این کارخانه‌ها را معرفی خواهیم کرد:

  • میلگرد آج‌دار

میلگردهای آج‌دار به چندین دسته مختلف مانند A2-A3-A4 تقسیم می‌شوند، و در واقع شکل آج در آن‌ها تفاوت دارد. این نام گذاری بر اساس استاندارد روسی است.

  • میلگرد ساده

از میلگردهای ساده، علاوه بر ساخت و ساز در صنایع نیز استفاده می‌شود.

  • میلگرد کلافی

میلگردهای کلافی با ضخامت کم و به صورت کلاف‌های چند متری در ایران به فروش می‌رسد.

بخوانید: تفاوت میلگرد a1 a2 a3 a4 به همراه مشخصات مکانیکی و کاربرد آن ‌ها

تاثیر قیمت میلگرد از بازار جهانی

مانند هر کالا و محصول دیگری، قیمت میلگرد و انواع محصولات فلزی نیز متاثر از بازار جهانی است. البته عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد و محدودیت‌های خرید میلگرد از کارخانه تاثیرگذار است. برای مثال با کاهش قیمت میلگرد بسیاری از دلالان اقدام به انبار کردن آن می‌کنند و نایاب شدن این محصول فلزی باعث افزایش قیمت آن خواهد بود، که محدودیتی دیگر در خرید از کارخانه ایجاد می‌کند. آهن و فلزات به خاطر صادارتی بودن آن کاملا وابسته به قیمت جهانی است و با تغییر قیمت ارز شاهد نوسان قیمت میلگرد و انواع محصولات فلزی هستیم.

بنر مشاهده قیمت میلگرد

سخن پایانی

بازار اینترنتی عصرآهن، یکی از فعالان فروش انواع محصولات فلزی و میلگرد است، که خدمات خود را بر پایه ارسال سریع، قیمت‌های رقابتی، و رضایت مشتری قرار داده است. شما می‌توانید در عصرآهن محصولات مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تهیه کنید و از آخرین اخبار روز مطلع شوید. عصرآهن با بیش از 30 سال سابقه و انجام مشاوره‌های بسیار، می‌تواند شما را در هر زمینه‌ای راهنمایی کند.

۲۲۰۱