همه‌چیز درباره بندیل تیرآهن

همه‌چیز درباره بندیل تیرآهن

تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ تیر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برای اینکه مقاطع طویل فولادی را به راحتی از کارخانه به محل مورد نظر ارسال کنند بسته بندی می‌شوند. به بسته بندی مقاطع آهنی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی بندیل گفته می‌شود در این دانشنامه قصد داریم به بندیل تیرآهن و تمام اطلاعات مربوط به آن بپردازیم.

اگر قصد خرید تیرآهن دارید باید بدانید که محصول خریداری شده چگونه به محل پروژه ارسال می‌شود، چگونه بسته بندی می‌شود، چه ویژگی‌هایی دارد و هر بندیل چند شاخه تیرآهن دارد؛ در ادامه با ما همراه باشید چون می‌خواهیم به تمام این سوالات پاسخ دهیم.

بندیل تیرآهن چیست؟

بندیل (Bundle) به معنی دسته می‌باشد. همان طور که گفته شد بندیل تیرآهن شامل شاخه‌های تیرآهن است که جهت حمل و استفاده آسان از آن استفاده می‌کنند. بندیل بندی براساس سایز، ابعاد و آلیاژ شاخه‌ها جداسازی می‌شود.

تصویر بندیل تیرآهن

مشخصات پلاک بندیل تیرآهن

بر روی هر بندیل تیرآهن که از کارخانه مدنظر ارسال می‌شود پلاکی نصب می‌گردد. که در روی آن اطلاعات مهم و مورد نیاز نوشته می‌شود، این پلاک فلزی بر روی هر بندیل تیرآهن نصب می‌گردد. در روی پلاک هر بندیل به اطلاعات زیر می‌توان دسترسی داشت:

  • نام تولیدکننده
  • سایز محصول
  • وزن بندیل
  • طول شاخه‌ها
  • علامت اختصاری کارخانه
  • آرم استاندارد ایران
  • اسم محصول
  • تاریخ تولید

بخوانید: همه چیز درباره تیرآهن

وزن بندیل تیرآهن

وزن بندیل تیرآهن براساس سایز، ابعاد و تعداد شاخه‌هایی که در هر بسته قرار داده می‌شود تعیین می‌گردد، وزن بندیل هر کارخانه ممکن است با هم متفاوت باشد.

دلیل تفاوت در وزن بندیل به وزن هر شاخه بستگی دارد. چون وزن هر شاخه با توجه به تولیدکننده تفاوت‌های اندکی دارد بنابراین طبیعی است که تعداد شاخه در هر بندیل نیز متفاوت باشد.

بندیل اکثر تولیدکنندگان تیرآهن 2/5 تن می‌باشد. فقط وزن بندیل تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان 5 الی 4/5 تن است. پس می‌توان گفت هر بندیل تیرآهن 2000 تا 2500 کیلوگرم است. با توجه به این وزن بندی می‌توان تعداد شاخه‌های هر بندیل را مشخص کرد.

طبیعتا هر چه سایز تیرآهن کوچکتر باشد وزن آن نیز سبک‌تر و تعداد شاخه‌هایی که در بندیل قرار می‌گیرد بیشتر خواهد بود و هر چه وزن تیرآهن بیشتر باشد تعداد شاخه‌هایی که در بندیل قرار می‌گیرد کمتر خواهد بود.

هر بندیل تیرآهن چند شاخه است؟

همان طور که گفته شد وزن بندیل تیرآهن اکثر کارخانه‌ها 2 الی 2/5 تن است و وزن بندیل تیرآهن ذوب آهن اصفهان 4/5 الی 5 تن است. با توجه به سایز هر تیرآهن تعداد شاخه‌هایی که در هر بندیل قرار داده می‌شود متفاوت است.

به عنوان مثال اگر تیرآهن سایز 14، یکی از متداول‌ترین تیرآهن‌های بازار آهن آلات را در نظر بگیریم به صورت تقریبی می‌توان تعداد هر شاخه در بندیل را برآورد کرد. در جدول زیر 6 تولیدکننده تیرآهن را انتخاب کرده و تعداد شاخه در هر بندیل را براساس وزن بندیل و وزن هر شاخه محاسبه کرده‌ایم. با دقت در جدول زیر می‌توانید تعداد شاخه در هر بندیل تیرآهن را به دست آورید.

جدول وزن بندیل تیرآهن
تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل تیرآهن

در واقع برای به دست آوردن تعداد شاخه‌های تیرآهن می‌توانید وزن کل هر بسته را بر وزن هر شاخه تقسیم کنید. برای اینکه وزن استاندارد هر شاخه تیرآهن را بررسی کنید به لینک جدول وزن تیرآهن رفته و از وزن استاندارد هر سایز استفاده کنید.

چه مواردی در هنگام تحویل بندیل تیرآهن باید کنترل شود؟

بندیل‌های تیرآهن بعد از بسته بندی به وسیله ماشین مناسب به محل تخلیه ارسال می‌شوند. با توجه به حجم بار ممکن است بار خریداری شده با تریلی، خاور و یا نیسان ارسال می‌شود. لازم است خریدار بعد از تحویل بندیل برخی موارد را کنترل و بررسی کند.

مواردی مانند اسم کارخانه تولیدکننده تیرآهن، سایز تیرآهن و دیگر مشخصات مربوطه بررسی گردد. همچنین وزن هر بسته بندیل تیرآهن باید در کنار راننده باسکول شود سپس و با فاکتور مطابقت داده شده و از وزن بندی دقیق اطمینان حاصل شود.

از دیگر مواردی که بعد از تحویل بندیل باید بررسی گردد کنترل طول هر شاخه، رنگ سطح مقطع و سالم بودن تیرآهن می‌باشد.

همان طور که قبلا گفته شد این اطلاعات بر روی پلاک الصاقی روی بندیل نوشته شده است. نوشتن این اطلاعات بر روی بندیل یکی از راه‌های تشخیص مقاطع فولادی تقلبی از اصل می‌باشد.

بندیل‌های تیرآهن باید با دقت لازم تخلیه شوند تا هیچ گونه آسیبی به مقطع وارد نشود. برای اجرای بهتر لازم است بندیل‌ها را براساس سایز جدا کرده و با فاصله از زمین روی سکوهای چوبی قرار داده شوند. نباید بندیل تیرآهن را در محیط‌های آلوده و یا مرطوب نگه داشت.

بخوانید: 6 راه برای تشخیص تیرآهن تقلبی از اصل

لازم به ذکر است در هنگام تحویل بندیل به خریدار، گواهینامه فنی محصول نیز باید همراه بار ارسال گردد البته گواهینامه فنی برای حجم بیش از یک ظرفیت (حدودا 25 تن) فرستاده می‌شود. در این گواهینامه اطلاعاتی همچون نام کارخانه به همراه نشانی، شماره گواهینامه، علامت مشخصه و تاریخ صدور گواهینامه ارسال می‌گردد.

جمع بندی

در خرید حجم بالای مقاطع فولادی نظیر تیرآهن و میلگرد، شاخه‌ها به صورت بندیل بندی شده ارسال می‌شوند. بندیل تیرآهن به دسته بندی شاخه‌های تیرآهن گفته می‌شود که برای ارسال آسان توسط کارخانه انجام می‌شود. هر بندیل تیرآهن عموما 2000 کیلوگرم یا همان 2 تن می‌باشد. در این دانشنامه سعی کردیم هر چیزی که مربوط به بندیل تیرآهن می‌شود را بررسی کنیم.

برای بررسی قیمت تیرآهن و خرید آن می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید و یا از طریق شماره 0414180 با کارشناسان فروش ما در تماس باشید. مشاوران خرید آهن آلات در عصرآهن به شما کمک می‌کنند تا از قیمت روز آهن و موجودی تولیدکنندگان مطلع شوید.

۳۶۵۶۵