همه چیز درباره ناودانی

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

همه چیز درباره ناودانی

از دیگر انواع پروفیل که در صنعت ساختمان سازی نیز بسیار پر کاربرد بوده و به نوعی محبوبیت خاصی دارد، می توان به ناودانی اشاره کرد.
انواع ناودانی را با توجه به نوع و کاربرد آن در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی می کنند که این ویژگی ها در تعیین قیمت و وزن آن ها نقش بسزایی دارد.
حال در این مقاله از عصر آهن به تشریح کلیات درباره ناودانی که نوعی پروفیل می باشد، می پردازیم.

درباره ناودانی

در واقع اگر بخواهیم تعریف بهتری از ناودانی ارائه دهیم باید بگوئیم که ناودانی یک نوع پروفیل بوده که از نورد شمش های فولاد کربنی ساخته شده و با توجه به آن که سطح مقطع آن U شکل است، ساختار آن از یک بدنه (جان) افقی و دو بال عمودی ساخته شده است (در واقع منظور از U شکل بودن اشاره به حالت پرسی در نحوه ی تولید آن می باشد که در ادامه توضیح این مسئله خواهیم پرداخت).
از آنجایی که ناودانی از نوع پروفیل باز است می توان آن را به کمک پرس به شکلی که تقاطع زوایای داخلی آن به صورت گرد باشد در آورد.

انواع ناودانی

در تقسیم بندی ناودانی ها می توان آن ها را با توجه به تولیدشان به 3 دسته ی زیر تقسیم کرد:

پرسی؛ که شکل دهی آن به صورت پرس بوده و تولید آن توسط دستگاه رول فرمینگ انجام می شود و در نهایت محصول نهایی به شکل U در می آید.

فابریک؛ که از همان ابتدای کار به همان شکل U بوده؛ اما با زاویه های داخلی تیز و قائم تولید می شود.

نورد گرم و سرد؛ محصول گالوانیزه بوده (که در آن آلیاژ هایی همچون فولاد و روی به کار رفته و باعث افزایش عمر آن ها می شود. درصد به کارگیری آلیاژهای مختلف، در تعیین قیمت و وزن ناودانی موثر هستند) و تولید آن از طریق نورد گرم و سرد (Hot and cold roll) انجام می گیرد.

در نوع دیگری از تقسیم بندی، می توان ناودانی ها را به انواع ساده، مشبک و UNP (اروپایی؛ که البته انواعی داشته و در ادامه توضیح خواهیم داد) تقسیم کرد که با توجه به ویژگی و نحوه ی ساخت آن ها، هر کدام در بخش خاصی کاربرد دارند.

ناودانی ساده

ناودانی ساده بیشتر در طراحی کولر ها کاربرد داشته و برای ساخت آن در صنایع ساختمانی و صنعتی از ورق گرم استفاده می شود. اما در مواردی دیگر اگر بخواهند نوع گالوانیزه شده ی آن را تهیه کنند، با توجه به نیازهای متعدد به دو صورت سرد و گرم این کار انجام پذیر است.
در خصوص سایز و اندازه ی این نوع از ناودانی ها نیز باید گفت که این نوع از پروفیل ها در پنج بُعد 8، 10، 12، 14 و 16 در دسترس هستند. ارتفاع این نوع از ناودانی ها نیز بین 30 تا 400 میلی متر قابل تغییر بوده که طبیعتا این موضوع در تعیین قیمت ناودانی بی تاثیر نیست.

ناودانی مشبک

در خصوص این نوع از ناودانی ها نیز باید گفت که با توجه به نیاز و نحوه ی بکارگیری در ساختار آن ها از ورق های گالوانیزه شده (به دو صورت گرم و سرد) استفاده شده است و بیشتر در قفسه بندی، ساختمان های سبک و... کاربرد دارند.

در ادامه به طور مختصر به معرفی ناودانی های آلومینیومی و استیلی که جزو انواع پر کاربرد ناودانی ها هستند خواهیم پرداخت.

ناودانی آلومینیومی

از جمله کاربرد های معروف ناودانی، آن هم با توجه به مقاومت و استحکام بالا و پایداری در برابر زنگ زدگی، می توان به: استفاده از آن ها در نمای ساختمان، کفی تریلی یا کامیون، قالب های فلزی، ساخت درب و پنجره (که این نوع از پروفیل ها دارای دو شیار در دو طرف مقطع می باشند) و دکوراسیون اشاره کرد.
جهت پیاده سازی طرح های مدرن در نماهای ساختمانی، می توان ناودانی های آلومینیومی را نام برد. در واقع این زیرساز ها که سنگ بنای اصلی برای طراحی نمای ساختمان ها به شمار می روند، به استراکچرنما معروف بوده و شامل مقاطع مختلف و متنوع آن هم با توجه به نوع پوشش نما و سیستم نصب آن ها می باشند.
در خصوص نوعی از ناودانی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد نیز باید گفت که به صورت خام و رنگی در ابعاد 25*25 و 20*20 مورد استفاده قرار می گیرند.

برای تولید یک ناودانی آلومینیومی با کیفیت بالا، لازم است تا در ترکیبات آن ها از آلیاژهای مخصوصی استفاده شود و در خصوص انجام عملیات حرارتی آن ها نیز از محاسبات دقیق مهندسی استفاده شود.
این نوع از ناودانی طبق استانداردهای آمریکایی تولید شده و جزء سری 6000 محسوب می شوند. ناودانی آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر خوردگی و حرارت داشته و با توجه به آنکه سبک می باشند، قابلیت جوش پذیری بالایی نیز دارند.
در خصوص ابعاد این محصول نیز باید گفت که سایز مقطع این نوع از پروفیل می تواند از 8*8 تا 100*100 میلی متر متغیر باشد.

ناودانی استیلی

در خصوص این نوع از پروفیل باید گفت که از جمله ناودانی های پرکاربرد در صنعت و ساختمان سازی بوده و به صورت سطح مقطع U شکل قابل دسترس و استفاده می باشد.
در مورد انواع ناودانی استیلی نیز باید گفت که: این نوع از پروفیل به دو صورت ساده و مشبک برای مصرف کنندگان عرضه می شود.

استانداردهای ناودانی ها

از آنجایی که کاربرد ناودانی را بر حسب شکل آن برای پروژه های صنعتی همچون ماشین آلات، اسکلت کامیون و ... یا پروژه های ساختمان سازی همچون ترمیم بناهای معماری، ساختمان و تجهیزات ساخت و ساز به نوبه ی خود منحصر به فرد کرده است، به همین خاطر با توجه به کاربدشان (که آن هم با توجه به شکل آن ها به دو صورت C و U تقسیم می شوند)، دو استاندارد UPN و UPE برای آن ها تعریف شده است.

استاندارد های ناودانی

استاندارد UPN برای ناودانی های U شکل (که دارای زوایای تقاطع داخلی به صورت گرد می باشند) و استاندارد UPE برای ناودانی های C شکل که دارای بال های موازی هستند به کار برده می شوند.
اما علاوه بر استانداردهای بالا، یکسری استاندارد نیز برای کشورهای مختلف وجود دارد که چند مورد از آنها به شرح زیر هستند:

- استاندارد فرانسه NF A 45-255
- استاندارد UNP و UPE یا ناودانی اروپایی DIN-1026
- استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3

در خصوص استاندارد های موجود در ایران که شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان مطابق با آن ها اقدام به تولید ناودانی های نورد گرم می کند نیز به شرح زیر می باشند:
- استاندارد های ملی ایران به شماره ی 1-4477 و  2-4477 که معادل با استانداردهای زیر هستند:

DIN 1026-12
EN 10279
GOST 8240

و در آخر نیز جا دارد تا اندازه ی مقاطع گوناگون ناودانی ها که بر اساس استاندار UNP تنظیم شده اند را برایتان بیان کنیم:

UNP60، UNP50، UNP50*25، UNP40، UNP40*20، UNP30، UNP30*15، UNP180، UNP160، UNP140، UNP120، UNP100، UNP80، UNP65، UNP320، UNP300، UNP280، UNP260، UNP240، UNP220، UNP200، UNP400، UNP380، UNP350

سخن پایانی

در این مقاله اختصاصی از مجموعه عصرآهن، به تشریح کلیات درباره ناودانی، انواع ناودانی و استاندارد های آن پرداختیم. در سری مقالات منتشر شده نیز، قبلا به تشریح کلیات درباره دیگر آهن آلات پرداختیم که می توانید از قسمت دانشنامه ها به آن ها دسترسی داشته باشید.
از همراهی شما تا انتها سپاس گزاریم.

۰۰