راهنمای کامل خرید میلگرد از بورس کالا

راهنمای کامل خرید میلگرد از بورس کالا

تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 10 دقیقه

اگر می‌خواهید با خرید میلگرد از بورس کالا آشنا شوید در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوۀ انجام این‌کار را به‌طور کامل به شما توضیح دهیم.

در انتهای مقاله هم بررسی کرده‌ایم که چگونه بدون داشتن کد بورسی از بورس کالا می‌توان میلگرد خریداری کرد؛ بنابراین اگر کارگزار و کد بورسی ندارید به این بخش مراجعه کنید.

اینکه خرید میلگرد از بورس کالا، اعتبار و اطمینان زیادی دارد، مبنی بر یک دلیل واضح است:

‌‌

در خرید از بورس کالا، وجه پرداختی در حساب وکالتی بورس واریز می‌شود و هیچ کلک و کلاهبرداری صورت نمی‌گیرد. در واقع خرید از بورس، از به وجود آمدن بازار سیاه جلوگیری می‌کند.

نحوه قیمت‌گذاری میلگرد در بورس کالا

برای اطلاع از قیمت میلگرد در بورس کالا باید قیمت پایه را در جدول بررسی کنید. قیمت پایه بر اساس فرمول زیر به‌دست می‌آید:

قیمت شمش جهانی × میانگین هفتگی دلار نیمایی × 0/95 = قیمت پایه

تولیدکنندگان می‌توانند قیمت بیشتری از قیمت پایه ارائه کنند. با توجه به تقاضا و رقابت در روز معامله، قیمت میلگرد در بورس کالا نوسان پیدا می‌کند.

احتمالاً شما هم یکی از کسانی هستید که قصد خرید میلگرد از بورس کالا را دارید یا دوست دارید با مراحل خرید آن آشنا شوید. بنابراین بدون اتلاف وقت سراغ مراحل خرید میلگرد از بورس کالا می‌رویم.

نحوه خرید میلگرد بورس کالا

چند مرحله برای خرید میلگرد بورس کالا باید طی شود. در ادامه تمامی مراحل و اقدامات لازمی را که باید در مسیر خرید از بورس طی کنید را گفته‌ایم.

مرحله اول: انتخاب کارگزار

برای خرید از بورس در قدم اول باید کارگزاری خود را تعیین کنید. برای انتخاب کارگزاری، بهتر است به شرکت‌های معتبر مراجعه نمایید.

بعد از اینکه کارگزاری مدنظر را انتخاب کردید، برای دریافت کد بورسی درخواست خود را به کارگزار اعلام نمایید. داشتن کد بورسی برای خرید از بورس کالا لازم و ضروری است، بنابراین در اسرع وقت برای دریافت کد بورسی اقدام کنید.

مرحه دوم: خرید کد بورسی

همان طور که گفته شد برای دریافت کد بورسی باید از طریق کارگزاری انتخاب شده اقدام کنید. برای گرفتن کد بورسی، بعد از افتتاح حساب و احراز هویت باید منتظر تایید قراداد الکترونیکی باشید.

با گذراندن این مراحل، کد بورسی شما ارسال می‌شود. ارسال کد بورسی بین یک هفته تا یک ماه زمان می‌گیرد. پس از دریافت آن می‌توانید به‌صورت رسمی در بورس کالا فعالیت کنید.

اگر کد بورسی ندارید و فعلا می‌خواهید قیمت آهن‌آلات را در بورس کالا بررسی کنید، دانشنامه قیمت آهن‌آلات در بورس کالا را بخوانید.

البته کد بورسی اشخاص حقیقی و حقوقی جداگانه است. در تکمیل مدارک باید به این موضوع دقت شود و کد مربوطه مشخص گردد.

تصویر بندیل میلگرد

مرحله سوم: خرید میلگرد از بورس کالا

با طی کردن دو مرحله اول می‌توانید به خرید میلگرد از بورس کالا بپردازید. با ورود به وب‌سایت www.ime.co.ir به قسمت اطلاعیه عرضه رفته و تاریخ معامله، قیمت پایه و محصولات عرضه شده را بررسی کنید.

شما برای خرید میلگرد از بورس کالا باید لیست محصولات خود را به کارگزار ارائه دهید. با بررسی لیست عرضه شده و سبد محصولات هر هفته در بورس، درخواست خرید خود را به کارگزار ابلاغ کنید. سپس کارگزار امکان خرید میلگردهای درخواستی شما را کنترل می‌کند.

قبل از خرید آهن‌آلات از بورس کالا، باید از چند نکته مهم و ضروری مطلع باشید. این نکات در زیر نوشته شده است:

چند نکته مهم درباره خرید میلگرد از بورس کالا

 • مقاطع آهنی در بورس کالا به دو دستۀ بهین یاب و غیر بهین یاب تقسیم می‌شوند. کالای غیر بهین یاب شامل انواع مقاطع طویل مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی است. هم شخص حقوقی و هم شخص حقیقی می‌توانند جنس غیر بهین‌یاب را خریداری کنند.

ولی خرید جنس بهین‌یاب مانند ورق فولادی، تنها از طریق سامانه امکان‌پذیر است و برای کارخانجات و تولیدکنندگان فروخته می‌شود. به این معنا که شخص حقیقی نمی‌تواند از بورس کالا جنس بهین‌یاب تهیه کند.

 • مقطع میلگرد هر هفته روز چهارشنبه در بورس معامله می‌شود. بنابراین برای خرید میلگرد در روز چهارشنبه قبل از ساعت 10:45 جنس موردنظر را مشخص کنید و حتما 10 درصد مبلغ را به حساب بورس واریز نمایید.
 • طی 3 روز کاری باید بقیه مبلغ مانده را به حساب وکالتی بورس کالا واریز کنید و تمام امور تسویه را انجام دهید تا کارگزار بتواند سفارش درخواستی شما را ثبت کند.
 • لازم به ذکر است پنج‌شنبه‌ها در بورس کالا، روز کاری به حساب نمی‌آید.
 • حداقل تناژ قابل خرید میلگرد از بورس کالا برای اشخاص حقیقی، 22 تن است.
 • بعد از ثبت سفارش، اعلامیه خرید از طریق بورس به خریدار ارائه می‌شود.
 • کلیه پرداختی‌ها باید از حساب خریدار واریز شود و درج نام خریدار در پرفراژ فیش‌ها به‌عنوان واریزکننده وجه، الزامی است. مسئولیت درج نادرست یا عدم درج نام خریدار و شناسه صحیح در پرفراژ فیش‌ها برعهده خریدار است.
 • در صورت عدم تأمین وجه بهای کالای خریداری شده به صورت کامل تا ساعت 12:50 روز تسویه، روزانه معادل 2/5 در هزار کل مبلغ کالا و حداکثر تا سه روز کاری، به آن جریمه تعلق می‌گیرد و در صورت عدم تسویه تا سه روز کاری، قرارداد فسخ شده و کارمزد طرفین به‌علاوه 5 درصد ارزش کل کالای خریداری شده به عنوان خسارت انفساخ از محل پیش پرداخت کسر و معامله فسخ می‌شود.
 • امکان فسخ قرارداد در بورس کالا قبل از تاریخ ذکر شده وجود ندارد.
 • مقررات و دستوالعمل‌های بورس کالای ایران در سایت بورس کالا وجود دارد، لازم است قبل از خرید آنها را مطالعه نموده و با پذیرش مقررات و شروط فروشنده، اقدام به سفارش خرید کنید.

اعلامیه خرید چیست؟

بعد از ثبت میلگرد در بورس کالا، از طرف کارگزاری برگه‌ای تحت عنوان "اعلامیه خرید" به شما ارسال خواهد شد. در این برگه اطلاعات زیر نوشته می‌شود:

 • نام کالا؛
 • نماد کالا؛
 • نام تولیدکننده؛
 • محل تحویل؛
 • تاریخ تحویل؛
 • مقدار؛
 • قیمت واحد؛
 • اطلاعات مربوط به مبلغ پرداختی و کارمزد شرکت بورس.

برگه "کمیت کیفیت" در بورس کالا چیست؟

بعد از انجام معامله، تولیدکنندگان باید در زمان تعیین شده بار را به آدرس مشتری ارسال نمایند. مشتری بعد از دریافت کالا بایستی برگه‌ای به کارگزار مربوطه ارسال کرده و در آن برگه تحویل بار را تایید کند.

کارگزاری پس از دریافت این برگه، اقدامات لازم برای پرداخت وجه نگهداری شده توسط بورس کالا را به حساب کارخانه فراهم خواهد کرد. به این برگه "برگه کمیت و کیفیت" گفته می‌شود.

شرایط تاخیر در ارسال بار یا وجه پرداختی در بورس کالا

در معاملات بورسی ممکن است ارسال بار از طرف کارخانه یا واریز وجه از طرف خریدار با تأخیر انجام شود. در صورت تأخیر در ارسال بار از طرف تولیدکننده، کارخانه موظف است به تعداد روزهای تأخیر، ضرر و زیان وارد شده را نقداً پرداخت نماید.

همچنین مسئولیت تأخیر در صدور حواله برعهدۀ خریدار است. یعنی خریدار موظف است در مدت زمان تعیین شده تمام مبلغ را واریز کند. در غیر این صورت، خریدار مجبور به پرداخت دیرکرد نیز خواهد بود.

لازم است بدانید در مفاد قرارداد ذکر شده است که مدت زمان انبارداری از جانب کارخانه برای کالای خریداری شده، سه روز است.

بنابراین اگر خریدار در دریافت کالا از انبار بیش از سه روز (بنابر هر دلیلی) تأخیر داشته باشد، به‌ازای هر روز تأخیر، هزینه‌ای به‌عنوان انبارداری از او دریافت خواهد شد.

خرید میلگرد از بورس کالا بدون داشتن کد بورسی

خرید از بورس کالا برای تمام اشخاص حقوقی و حقیقی بدون داشتن کد بورسی امکان‌پذیر نیست. برای اینکه بتوانید بدون کد بورسی خرید کنید باید از طریق شرکت‌های حقوقی اقدام نمایید.

برای خرید میلگرد از بورس کالا بدون داشتن کد بورسی و کارگزار کافی است با مجموعه عصرآهن در تماس باشید و از طریق عصرآهن، سبد محصول مورد نظر خود را در بورس کالا انتخاب و خرید کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه عصرآهن از طریق شماره 0414180 تماس بگیرید.

تصویر میلگرد فولادی

مزایا و معایب خرید میلگرد از بورس کالا

از معایب خرید میلگرد از بورس کالا می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • طولانی بودن مدت زمان ارسال بار

ارسال بار خریداری شده از کارخانه بین 3 تا 7 روز کاری انجام می‌شود ولی در خرید از بورس کالا ممکن است تحویل بار، بیش از سه هفته تعیین شده باشد.

 • ارائه سبد کالایی محدود

برای مثال به تصویر زیر توجه کنید:

تصویر زیر مربوط به سبد میلگرد فولاد البرز ایرانیان است. برای خرید میلگرد سایز 14 فقط 7 تن ظرفیت داده شده است، برای میلگرد 16 ظرفیت خرید 8 تن، میلگرد 18 با ظرفیت 7 تن و میلگرد 20 با ظرفیت 3 تن قابل سفارش است. بیشتر از ظرفیت تعیین شده در سبد کالایی نمی‌توان سفارش داد.

این محدودیت در سفارش، برای مصرف‌کنندگانی که قصد خرید با تناژ دلخواه (بر اساس نیاز مصرفی پروژه) دارند، مشکل‌ساز خواهد بود.

اما در کنار این معایب، مزایایی نیز وجود دارد. به‌عنوان مثال خرید از کارخانجات دولتی تنها از طریق بورس امکان‌پذیر است.

برای خرید میلگرد مجتمع فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان و فولاد آذربایجان تنها باید از طریق بورس کالا اقدام کرد. عرضه محصولات این سه کارخانه فقط از بورس کالا امکان‌پذیر است.

خرید از بورس اعتبار بالایی دارد و قیمت‌های ارائه شده برای میلگرد بورسی، مناسب‌ترین قیمت در بازار آهن است. این موارد جزو مهم‌ترین مزایای خرید بورسی است.

تفاوت قیمت خرید میلگرد از کارخانه، بازار و بورس کالا

نکتۀ مهمی که باید در این زمینه بدانید این است که قیمت میلگرد در بازار و قیمت میلگرد کارخانه بر اساس قیمت تعیین‌شده در بورس کالا مشخص می‌شود.

در بیشتر مواقع قیمت بازار بیشتر از کارخانه و بورس کالا است؛ اما ممکن است در مواقعی به‌دلیل رقابت و تقاضای زیاد در بورس آهن‌آلات، قیمت میلگرد حتی بیشتر از بازار نیز عرضه شود.

اگر خوش‌شانس باشید و در بورس تقاضا کم باشد، می‌توانید با قیمت مناسب ثبت سفارش کنید.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم نکات کاربردی در زمینه نحوه خرید میلگرد بورس کالا را توضیح دهیم. برای اینکه در خرید مقاطع آهنی از بورس کالا دچار مشکل نشوید، پیشنهاد می‌شود پیش از خرید به این نکات توجه کنید.

می‌توانید تجربیات خود را از خرید انواع آهن‌آلات در بورس کالا با ما به اشتراک بگذارید و در قسمت کامنت دیدگاهتان را ثبت کنید.

همچنین برای بررسی قیمت میلگرد به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

حداقل تناز خرید میلگرد از بورس کالا چقدر است؟

حداقل خرید میلگرد در بورس کالا برای اشخاص حقیقی 22 تن است.

شرایط خرید میلگرد از بورس کالا چیست؟

برای خرید میلگرد از بورس کالا ابتدا باید کد بورسی تهیه کنید. سپس طبق مراحلی که در داخل متن گفتیم، پیش بروید. اگر کد بورسی ندارید می‌توانید خرید خود را از طریق مجموعه عصرآهن انجام دهید.

۲۹۱۵۸
برای مشاوره و خرید با ما
تماس بگیرید.
۴۱۸۰ - ۰۴۱