تفاوت میلگرد ساده و آجدار در چیست؟

تفاوت میلگرد ساده و آجدار در چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 5 دقیقه

میلگردهای مختلفی در صنایع و ساخت‌وساز در سراسر جهان استفاده می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار دو مقطع پرمصرف در بازار آهن ایران را بررسی کنیم.

پیمانکاران و سازندگان سازه‌ها به این موضوع پی برده‌اند که بدون میلگرد هیچ سازه‌ای بنا نمی‌شود؛ اما اگر تفاوت و کاربرد میلگرد آجدار و ساده را نمی‌دانید با ما همراه باشید تا با هم بررسی کنیم.

شناخت میلگرد ساده و میلگرد آجدار

میلگرد در انواع مختلف تولید می‌شود. علاوه بر میلگرد فولادی، ترکیبات دیگری از این مقطع هم به تولید می‌رسد؛ مانند میلگرد بازالت که از نوعی سنگ آتشفشانی ساخته می‌شود یا میلگرد اپوکسی که جنس آن از رزین است. در این مقاله ما قصد داریم از انواع میلگردهای فولادی صحبت کنیم، همان مقاطعی که در بازار آهن ایران به‌وفور یافت می‌شود. 

این مقطع به دو دستۀ آجدار و ساده تقسیم می‌شود. برویم سراغ آشنایی با این دو مورد:

میلگرد ساده چیست؟

اگر میلگردی روی سطح خود آج نداشته باشد به آن میلگرد ساده گفته می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار در شکل ظاهری این دو مقطع است؛ اما تفاوت‌های دیگری هم دارند که در جای خود مهم و قابل توجه است. به این نوع، میلگرد A1 نیز گفته می‌شود. در زیر ویژگی‌ها و خصوصیات مکانیکی میلگرد ساده را آورده‌ایم:

 •  دارای مقاومت کششی 360 مگاپاسکال؛
 • دارای حداقل مقاومت تسلیم 240 مگاپاسکال؛
 • قابل جوشکاری است؛
 • قابلیت خم‌کاری و شکل‌دهی دارد؛
 • این میلگرد به دلیل انعطاف‌پذیری زیاد به میلگرد نرم معروف است؛
 • انواع سایز این میلگرد 6 تا 42 میلی‌متر است؛
 • کربن کمی دارد و چون شکل‌پذیر است در ساخت‌وساز استفاده نمی‌شود؛
 • به دلیل نداشتن آج، درگیری خوبی با بتن ندارد.

میلگرد آجدار چیست؟

رسیدیم به معرفی میلگرد آجدار. این میلگرد روی سطح خود دارای آج است که موجب درگیری بهتر با بتن می‌شود. آج‌ها به سه شکل مختلف روی مقطع ایجاد می‌شوند؛ آج مارپیچی، آج جناغی و آج مرکب.

همین سه نوع آج دسته‌بندی متفاوتی برای میلگرد به‌وجود می‌آورد. میلگرد اگر دارای آج مارپیچ باشد به میلگرد A2، اگر دارای آج جناغی باشد به میلگرد A3 و اگر دارای آج مرکب (هم مارپیچ هم جناغی) باشد به میلگرد A4 معروف است. 

این سه مقطع نام‌برده شده جزو مقاطع پرمصرف در صنعت عمران و سازندگی هستند و در بازار آهن، خریدار زیادی دارند. برای اینکه با انواع میلگرد A1، A2، A3 و A4 آشنا شوید به لینک زیر مراجعه کنید و مقالۀ جامع مربوط به این موضوع را مطالعه کنید.

بخوانید: تفاوت میلگرد A1 و A2 و فرق آن با A3 و A4 | کاربرد و نحوه تشخیص

دسته‌بندی میلگرد از روی آج

به تصویر زیر نگاه کنید انواع میلگرد آجدار در آن نشان داده شده است. اگر دقت کنید، تفاوت نوع زاویۀ آج مشخص است. میلگرد a2، بیشتر در ساخت تیر، ستون و فونداسیون به کار برده می‌شود، میلگرد a3 بیشتر در ساخت خاموت و دورپیچ و میلگرد a4 در ساخت سازه‌های عظیم و سنگین کاربرد دارد.

تصویر انواع آج میلگرد
انواع آج میلگرد

تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار در چیست؟

تا اینجا با این دو مقطع آشنا شدیم. بهتر است ویژگی هر کدام را هم بشناسیم. تفاوت میلگرد ساده و آجدار در 5 مورد خلاصه می‌شود.

 • شکل ظاهری

همان طور که در بالا اشاره کردیم. شکل ظاهری انواع میلگرد ساده و آجدار کاملاً با هم متفاوت است. بر اساس شکل ظاهری، کاربردهای متفاوتی هم دارند.

 • سایز

سایز میلگرد آجدار از 8 تا 32 است؛ اما میلگردهای ساده از 6 تا 42 میلی‌متر تولید می‌شوند. سایز 6 و 8 میلگرد ساده به‌عنوان سیم مفتول و برای بستن آرماتورها و خاموت‌ها استفاده می‌شود.

برای بررسی قیمت و سایز میلگرد A1 کارخانۀ آذر گستر سدید روی لینک کلیک کنید.

 • وزن

وزن کارخانجات مختلف با هم متفاوت است. اما وزن استاندارد میلگرد ساده و آجدار تقریباً در یک بازه است و اختلاف وزنی که بین محصولات تولیدی کارخانجات مختلف به چشم می‌خورد در بازۀ استاندارد است. 

 • روش تولید

تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار از مرحلۀ تولید به‌وجود می‌آید. فرایند تولید و غلتک‌کاری این دو مقطع با هم متفاوت است. میلگرد ساده باید به‌گونه‌ای از زیر غلتک خارج شود که سطح صاف و صیقلی داشته باشد.

 • مواد تشکیل دهنده

ترکیبات و عناصر تشکیل‌دهندۀ میلگرد ساده و آجدار با هم تفاوت دارد. همین تفاوت در ترکیبات سازنده باعث می‌شود که خصوصیات مکانیکی آن‌ها نیز با هم متفاوت باشد. میلگرد ساده، کربن کمتری در ترکیبات خود دارد به همین علت نسبت به میلگرد آجدار منعطف‌تر است. ازاین‌رو به درد اجرای المان‌های سازۀ بتن‌آرمه نمی‌خورد.

بخوانید: بررسی 12 مورد از عوامل موثر بر قیمت میلگرد

جمع‌بندی

در این دانشنامه از عصرآهن تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار را با هم مقایسه کردیم. این دو مقطع با توجه به تفاوتی که با یکدیگر دارند در صنایع مختلفی به کار برده می‌شوند. هر سؤالی در این زمینه داشتید می‌توانید از بخش دیدگاه‌ها بپرسید تا در اولین زمان به آن پاسخ دهیم.

برای بررسی قیمت میلگرد ساده و آجدار هم می‌توانید به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید یا با شماره 0414180 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

تفاوت وزن میلگرد ساده و آجدار چقدر است؟

چون میلگرد a1 (میلگرد ساده) به دو صورت کلاف و شاخه‌ای عرضه می‌شود، وزن‌بندی متفاوتی می‌تواند داشته باشد؛ اما در حالت استاندارد هر دو میلگرد، تفاوت چندانی در وزن با هم ندارند.

میلگرد ساده و میلرد آجدارچه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

میگرد ساده و میلگرد آجدار از نظر ظاهر مشخصات مکانیکی، کارایی و روش تولید با هم تفاوت دارند.

انواع میلگرد آجدار کدامند؟

میلگرد با آج مارپیچی (استاندارد A2)، میلگرد با آج جناغی (استاندارد A3) و میلگرد مرکب (استاندارد A4).

۰۴۹۴