هر آنچه باید راجع‌به حمل و نقل آهن آلات بدانید

هر آنچه باید راجع‌به حمل و نقل آهن آلات بدانید

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 7 دقیقه

هزینه حمل و نقل آهن آلات چقدر می‌باشد؟ چگونه نزدیک‌ترین تولیدکننده میلگرد به محل پروژه را پیدا کنیم؟ بارگیری میلگرد چند روزه انجام می‌شود؟ ظرفیت تریلی حمل میلگرد و دیگر آهن آلات چقدر است؟ مقررات و نکات مهم در حمل و نقل چیست؟

اگر این موارد جزو سوالات شما نیز می‌باشد در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی این پرسش‌ها برسید.

آخرین مرحله از فرآیند خرید آهن آلات، بارگیری و ارسال آن به محل مورد نظر می‌باشد. در حمل و نقل آهن آلات موارد بسیاری نظیر انتخاب ماشین، قیمت، وزن مهم بوده و لازم است خریدار قبل از ثبت سفارش از آنها مطلع شود. در ادامه با پرداختن به تمامی این موارد، عوامل تاثیر گذار بر قیمت حمل و نقل و دلایل افزایش آن را بررسی خواهیم کرد.

در حمل و نقل آهن آلات به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسافت بارگیری تا محل تخلیه

تصویر تولیدکنندگان فولاد ایران
روی نقشه، موقعیت جغرافیایی تولیدکنندگان فولاد ایران مشخص شده‌ است (روی تصویر کلیک کنید).

موقعیت محل بارگیری و محل تخلیه در حمل و نقل آهن آلات بسیار حائز اهمیت می‌باشد چرا که مستقیما بر کرایه حمل مقطع آهنی تاثیر می‌گذارد.

اصولا خریداران آهن و پیمانکاران ساختمان نزدیک‌ترین کارخانه به محل پروژه را انتخاب می‌کنند تا هزینه نهایی زیاد نباشد. برای این کار نیاز است تا شناخت کافی از موقعیت تولیدکنندگان فولاد ایران داشته باشیم.

با اطلاع از موقعیت کارخانه و انتخاب نزدیک‌ترین کارخانه فولاد علاوه بر مقرون به صرفه بودن هزینه، بار سریع‌تر به دست خریدار خواهد رسید.

بخوانید: 12 تولیدکننده مطرح میلگرد شمال غرب کشور

لازم به ذکر است خرید آهن آلات برای ظرفیت بیش از 22 تن مستقیما از خود کارخانه انجام شده و بارگیری و ارسال نیز از کارخانه خواهد بود، اما اگر میزان آهن آلات خریداری شده کمتر از 22 تن باشد، سفارش خرید باید از بنگاه‌های معاملاتی و انبارهای آهن آلات انجام شود.

برای خرید از انبار آهن نیز باید از موقعیت انبار اطلاع داشته باشید. در این زمینه مجموعه عصرآهن به شما کمک خواهد کرد تا از نزدیک‌ترین فروشندگان، خرید خود را انجام دهید.

بهترین کار جهت اطلاع از موقعیت کارخانه، مشورت با کارشناس و متخصص این حوزه می‌باشد. مجموعه عصرآهن نقشه‌ا‌ی از تولیدکنندگان فولاد ایران طبق موقعیت جرافیایی هر کدام تهیه کرده است.

با کلیک روی لیست تولیدکنندگان به صفحه مربوطه وارد شوید. برای آشنایی بیشتر با نحوه استفاده از نقشه تولیدکنندگان فولاد، ویدیو زیر را آماده کرده‌ایم لطفا مشاهده کنید:

همچنین می‌توانید قبل از خرید، جهت اطلاع از نزدیک‌ترین کارخانه و انبار فروش به محل پروژه و اطلاع از جزئیات مربوط به حمل و نقل آهن آلات با واحد مشاوره ما از طریق شماره 04133250280 ارتباط برقرار کنید.

هزینه حمل و نقل آهن آلات

تصویر حمل میلگرد

هزینه و کرایه حمل و نقل آهن بر عهده خریدار می‌باشد؛ این مبلغ به همراه مبلغ محصول خریداری شده در فاکتور لحاظ می‌شود. همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی ارسال، مسافت بارگیری تا تخلیه است؛ با خرید آنلاین، شما می‌توانید از تمامی قیمت‌ها از جمله هزینه حمل و نقل آهن آلات پیش از ثبت سفارش اطلاع داشته باشید و سپس اقدام کنید.

از دیگر موارد تاثیر گذار بر قیمت حمل و نقل آهن آلات، وزن بار می‌باشد. اگر وزن بار بیش از ظرفیت یک تریلی باشد نیاز به اضافه کردن ماشین و یا استفاده از وسیله باربری بزرگ‌تری خواهد بود.

به عنوان مثال برای محاسبه کرایه حمل میلگرد وزن آن را بر حسب کیلوگرم در فاکتور لحاظ می‌کنند و پس از برآورد وزن، قیمت نهایی و نوع ماشین تعیین و انتخاب می‌شود.

نکته: باسکول در مبدا و مقصد یکی از وظایف راننده می‌باشد و باید در مبدا در حضور فروشنده و در مقصد در حضور خریدار انجام شود.

لازم به ذکر است نوع بار در قیمت آن هیچ تاثیری ندارد، یعنی هزینه حمل تیرآهن بال پهن سنگین با میلگرد و دیگر مقاطع یکسان خواهد بود.

بخوانید: تولیدکنندگان میلگرد در ایران | آشنایی با ۵ تولید کننده میلگرد در کشور

چگونه هزینه حمل و نقل آهن آلات را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه هزینه حمل و نقل آهن آلات ابتدا باید مبدا و مقصد را مشخص کنید تا نسبت به مسافت هزینه ارسال برآورد شود. همچنین نوع وسیله نقیله در هزینه باربری تاثیر دارد.

از این رو برای محاسبه دقیق هزینه حمل و نقل، بعد از مشخص کردن اطلاعات دقیق با مجموعه عصرآهن تماس بگیرید تا کارشناسان فروش شما را راهنمایی کنند.

ظرفیت ماشین بارگیری برای حمل و نقل آهن آلات

عموما برای حمل مقاطع آهنی از تریلی، خاور و نیسان استفاده می‌شود. نوع وسیله باربری با توجه به حجم بار و مسافت آن انتخاب می‌شود. به عنوان مثال از تریلی برای حمل مقاطع فولادی تا حداکثر 24 تن استفاده می‌کنند، از خاور برای حمل مقاطع فولادی تا حجم حداکثر 10 تن و از نیسان بیشتر برای حمل بار در داخل شهر استفاده می‌کنند.

تریلی مناسب‌ترین گزینه برای حمل مقاطع با طول زیاد و وزن سنگین است. به عنوان مثال بندیل‌های 12 متری میلگرد و تیرآهن را با تریلی ارسال می‌کنند. ظرفیت هر تریلی 11 الی 12 بندیل می‌باشد. ولی خاور برای ارسال مقاطع 6 متری مناسب است. بنابراین:

 • ظرفیت بار تریلی 22 تن و حداکثر 24 تن، مناسب حمل مقاطع حداقل با طول 12/5 متر
 • ظرفیت بار نیسان 2 تن و حداکثر 3 تن، مناسب حمل مقاطع حداقل با طول 2/5 متر
 • ظرفیت بار خاور حدود 4 الی 5 تن، مناسب حمل مقاطع حداقل با طول 5 متر 

استفاده از وسیله مناسب جهت حفظ بار و جلوگیری از بروز خطرات احتمالی اهمیت بالایی دارد. با خرید از عصرآهن می‌توانید بعد از تحویل، بار را کنترل و وزن دقیق را محاسبه کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل با پشتیبانی در تماس باشید. مغایرت وزن مبدا و مقصد نباید بیش از 70 کیلوگرم باشد.

تصویر بندیل میلگرد

زمان ارسال بار

یکی از پارامترهای مهم در قضیه حمل و نقل، ارسال بار در سریع‌ترین زمان ممکن است. ارسال سریع علاوه‌بر مسافت حمل به نوع تولیدکننده هم مربوط می‌شود. تولیدکنندگان براساس موجودی سبد تولید و میزان حجم فروش ممکن است در ارسال بار تاخیر داشته باشند. متوسط زمان بارگیری 2 الی 4 روز کاری می‌باشد. لازم به ذکر است اگر سایز درخواستی مشتری در کارخانه مورد نظر موجود نباشد زمان ارسال بار زیاد خواهد شد.

هر تریلی چند تن میلگرد حمل می‌کند؟

طول تریلی 18 چرخ حدودا 12 متر بوده و طول تریلی 10 چرخ در حدود 6.8 متر می‌باشد. بنابراین برای ارسال میلگرد بهتر است از تریلی با طول استاندارد 12 متری استفاده شود.

البته ممکن است در شرایطی از تریلی 18 چرخ کانتین آهنی که طول استاندارد 12 متر دارد نیز برای حمل آهن آلات استفاده شود.

ظرفیت مجاز هر تریلی برای حمل میلگرد 22 الی 24 تن است. اگر به طور دقیق‌تر بیان کنیم، ظرفیت تریلی 18 چرخ کانتین آهنی حدودا 18 تن و ظرفیت تریلی 18 چرخ کفی 22 الی 24 تن می‌باشد. همچنین ظرفیت 10 چرخ حدود 20 تن است.

نیسان جزو ماشین‌های باربری سبک است و حمل میلگرد با نیسان استاندارد نیست. اما گاها برای ارسال در داخل شهر و برای بارهای سبک‌تر بهتر است از نیسان استفاده شود.

بخوانید: همه چیز درباره ی صادرات میلگرد از کشور ایران

چه عواملی باعث افزایش قیمت حمل و نقل می‌شود؟

 • اقدام از طریق شرکت‌ها و عوامل فروش نامناسب
 • توجه نکردن به مسافت بارگیری تا محل تخلیه
 • حجم بار و افزایش دفعات بارگیری
 • کیفیت و استاندار مسیر ارسال
 • شرایط جوی محل تخلیه
 • افزایش هزینه سوخت
 • انتخاب وسیله نادرست بارگیری
 • افزایش قیمت قطعات مصرفی خودرو در مقطع زمانی نیز باعث افزایش کرایه خواهد شد.

در پاسخ به این سوال که آیا پارامترهایی وجود دارد که مستقیما روی هزینه ارسال آهن‌آلات تاثیر داشته باشد باید گفت بله.

مسافت و وزن کالا دو پارامتری است که تاثیر مستقیمی بر قیمت نهایی خرید آهن دارد. هرچه مسافت بیشتر باشد هزینه ارسال نیز بیشتر خواهد شد. همچنین افزایش حجم بار قیمت نهایی پیش فاکتور را بیشتر خواهد کرد.

جمع بندی

با انتخابی درست می‌توان هزینه حمل و نقل را کاهش داد. در حمل و نقل آهن آلات مواردی نظیر وزن، مسافت، زمان تحویل و هزینه بسیار مهم می‌باشد.

در این دانشنامه جزئیات مربوط به حمل و نقل آهن آلات را بررسی کردیم. بهترین راه برای اطلاع از هزینه و جزئیات حمل، مشورت با کارشناس مربوطه می‌باشد شما می‌توانید برای استعلام کرایه حمل آهن آلات، تعرفه حمل میلگرد، هزینه حمل میلگرد از کارخانه با ما در ارتاط باشید.

همچنین برای اطلاع از قیمت آهن آلات می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید و یا با شماره 04133250280 در ارتباط باشید.

۳۲۵۰۴