آشنایی با گیج میلگرد | کاربرد شابلون میلگرد و نحوه استفاده آن

آشنایی با گیج میلگرد | کاربرد شابلون میلگرد و نحوه استفاده آن

تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بی شک سایز میلگرد روی هر شاخه در کنار نام اختصاری کارخانه، حک شده است و با بررسی آن به راحتی می‌توان از سایز میلگرد مطلع شد. ولی در برخی موارد نیاز است تا از وسیله‌ای برای تشخیص سایز میلگرد استفاده کرد. کاربردی‌ترین وسیله اندازه گیری انواع قطر میلگرد، استفاده از شابلون میلگرد است.

انواع میلگرد دارای قطرهای متفاوتی است برای گیج میلگرد در انواع قطر و سایز می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در ادامه می‌خواهیم کاربرد شابلون میلگرد به عنوان یکی از روش‌های اندازه گیری سایز میلگرد را بررسی کنیم.

گیج میلگرد

گیج میلگرد به معنی اندازه‌گیری سایز میلگرد می‌باشد. در برخی شرایط نیاز است تا سایز میلگرد را محاسبه کنیم. اگر شرایطی فراهم نباشد تا از روی میلگرد بتوان سایز آن را تشخیص داد و یا دسترسی به فاکتور خرید امکان پذیر نباشد از روش‌هایی برای تشخیص سایز میلگرد استفاده می‌شود.

به این فرآیند که برای اندازه گیری سایز انواع میلگرد استفاده می‌شود گج میلگرد می‌گویند. در واقع به عبارتی گیج کردن همان اندازه گیری می‌باشد.

همان طورکه گفته شد برای تشخیص سایز میلگرد از روش های مختلفی استفاده می‌شود. روش‌هایی نظیر استفاده از طناب، کولیس، آچار فرانسه و شابلون برای تشخیص قطر میلگرد و اندازه گیری آن استفاده می‌شود. در این دانشنامه قصد داریم تا کاربرد شابلون میلگرد و نحوه استفاده آن را بررسی نماییم.

پیشنهاد می‌شود برای اطلاع از دیگر روش‌های گیج میلگرد روی لینک دانشنامه زیر کلیک کنید و توضیحات مربوط به نحوه انجام روش‌های اندازه گیری را بررسی کنید.

همچنین با وزن کردن میلگرد و مقایسه آن با اعداد جدول وزن استاندارد میلگرد از سایز آن می‌توان مطلع گشت. حتی با مراجعه به جدول وزنی تولیدکننده نیز می‌توان از درستی وزن اطمینان حاصل کرد فقط کافیست میلگرد مورد نظر را وزن گیری کرد.

بخوانید: اندازه گیری سایز میلگرد | آشنایی با سایزهای میلگرد و روش‌های اندازه‌گیری

کاربرد شابلون میلگرد

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید شابلون میلگرد یک وسیله کوچک و کاربردی است که به وسیله آن می‌توان سایز انواع میلگرد را به دست آورد. گیج میلگرد با استفاده از شابلون یکی از رایج‌ترین روش‌های تشخیص سایز مقطع مورد نظر است.

ابزار شابلون میلگرد به دلیل کوچک بودن به آسانی قابل حمل می‌باشد و توسط اندازه‌هایی که روی آن نوشته شده است می‌توان قطرهای مختلفی از میلگرد را تشخیص داد.

تصویر شابلون میلگرد

شابلون میلگرد دارای فضایی مثلثی شکل برای قرار گیری میلگرد دارد. و روی آن انواع سایز میلگرد ( 12 تا 28) نوشته شده است. به راحتی با قرار دادن میلگرد داخل آن می‌توانید سایز متناسب را تشخیص دهید.

برخی شابلون‌های موجود در بازار دارای خط کش در ضلع کناری هستند که با استفاده از آن فاصله ارماتورهای به کار رفته در المان‌ تیر و ستون را می‌توان تشخیص داد. به این ترتیب که شابلون را بین دو میلگرد نگه داشته و از فاصله بین آنها اطمینان حاصل کنید.

شابلون اگر خط‌کش داشته باشد کاربرد دیگری نیز خواهد داشت. با استفاده از آن می‌توان کاور بتنی المان بتن آرمه را کنترل کرد.

چرا باید سایز میلگرد را اندازه گیری کنیم؟

از زمانی که استفاده از میلگرد در اعضای بتنی رایج شد، به کارگیری لوازم جانبی آن نیز افزایش پیدا کرد. از میلگرد برای بیشتر کردن مقاومت المان استفاده می‌شود و همچنین مقاومت کششی سازه بهبود می‌یابد. از جمله لوازم جانبی پرکاربرد در آرماتوربندی استفاده از شابلون میلگرد است.

اهمیت گیج میلگرد از این جهت می‌باشد که با کنترل سایز آن می‌توان از درست بودن سایز ارسالی اطمینان حاصل کرد. با توجه به این که سایز میلگرد به همراه نام اختصاری تولیدکننده روی شاخه میلگرد نوشته می‌شود بنابراین با کنترل سایز نوشته شده بر شاخه از سایز مقطع می‌توان مطلع گشت.

اما نکته مهم این است که با استفاده از شابلون دوباره می‌توان اندازه گیری کرد و درست بودن سایز را تشخیص داد. گیج میلگرد به روش‌های دستی، در تشخیص تقلبی بودن آن و کنترل با فاکتور خرید تاثیر بسزایی دارد.

تصویر آرماتوربندی المان بتن آرمه

بنابراین یکی از دلایلی که می‌توان بخاطر آن سایز میلگرد را اندازه گیری کرد اطلاع از تقلبی بودن و یا مرغوب بودن میلگرد خریداری شده است.

و یا گاها نیاز است تا آرماتور استفاده شده در المان اندازه گیری شود. برای مثال مهندس سازه بخواهد قطر میلگرد به کار رفته در المان ستون را کنترل کند، در این مواقع از این نیز به راحتی می‌توان از شابلون میلگرد برای اندازه گیری استفاده کرد.

میلگرد انواع گوناگونی دارد، نظیر میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد اپوکسی، میلگرد فایبرگلاس، میلگرد گالوانیزه و ... که برای تشخیص سایز هر کدام می‌توان از ابزار نام برده استفاده کرد ولی اگر شابلون جواب گوی گیج میلگرد نباشد می‌توان از کولیس یا دیگر ابزارآلات جایگزین استفاده کرد.

علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر اینکه میلگردها در ماده اولیه ساخت تفاوت دارند از لحاظ آج بندی نیز در سه دسته A1، A2 و A3 تقسیم بندی می‌شود. که در سایز میلگرد تاثیرگذار است.

بخوانید: تفاوت میلگرد a1 a2 a3 a4 به همراه مشخصات مکانیکی و کاربرد آن ‌ها

جمع بندی

شابلون میلگرد وسیله‌ای برای اندازه گیری و گیج میلگرد می‌باشد که مهندسین سازه همواره به همراه دارند و با استفاده از آن به آسانی سایز و قطر میلگرد را مورد بررسی قرار می‌دهند. اهمیت و کاربرد این ابزارها در کارگاه‌های ساختمانی به وفور دیده می‌شود.

برای ارتباط با واحد فروش میلگرد با شماره 04133250280 در ارتباط باشید و همچین اگر قصد بررسی قیمت میلگرد کارخانجات مختلف فولاد را در نظر داشتید بر روی کلمه قیمت میلگرد کلیک کنید. قیمت میلگرد به صورت لحظه‌ای و با احتساب 9 درصد ارزش افزوده در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران فروش در تماس باشید.

۶۸۳۲۱