جوشکاری میلگرد و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

جوشکاری میلگرد و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

۶ دقیقه زمان مطالعه

بیشتر مقاطع فولادی با استفاده از جوشکاری به هم متصل می‌شود. در بسیاری از پروژه‌ها نیاز است تا دو شاخه میلگرد یا میلگرد با قطعه دیگر به هم وصل شوند. برای این‌کار و گرفتن نتیجه درست از جوشکاری میلگرد استفاده می‌کنند.

آشنایی با فرآیند جوشکاری

جوشکاری یکی از روش‌هایی است که برای اتصال دو قطعه فلزی به هم استفاده می‌شود. جوش دادن دو قطعه یک پیوند دائمی ایجاد می‌کند. طی این فرآیند فلزات تا نقطه ذوب حرارت داده می‌شوند و بعد از اتصال به هم، سرد شده و یک جسم واحد ایجاد می‌کنند.

اتصال جوشکاری نسبت به سایر اتصالات نظیر لحیم‌کاری قوی‌تر است و بیشتر برای قطعات بزرگ فولادی استفاده می‌شود. جوشکاری میلگرد، تیرآهن، نبشی و دیگر مقاطع توسط ذوب با حرارت بالا و هم‌جوشی فلزات انجام می‌شود.

جوشکاری از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و انواع گوناگونی دارد. فرآیند و تکنیک‌های جوشکاری که باید استفاده شود به کاربرد، انواع فلزی که جوش داده می‌شوند و مهارت وتجربه جوشکار بستگی دارد.

در ادامه به جوشکاری میلگرد و ضوابط مربوط به آن می‌پردازیم. جوشکاری میلگرد یکی از روش‌های اتصال این مقطع است که با حرارت دادن و گرم کردن نقطه مورد نظر انجام می‌شود.

جوشکاری میلگرد

همان‌طورکه گفته شد برای اتصال و وصل کردن میلگردها به هم از جوشکاری استفاده می‌شود. در اجرای سازه‌های آرماتوربندی شده و یا در زمان کار با میلگرد در هر پروژه اجرایی، احتمالا نیاز است تا میلگرد به میلگرد دیگر یا قطعه فولادی دیگری وصل شود.

برای اتصال دو فلز از جوشکاری میلگرد استفاده می‌شود. به دلیل اینکه شاخه میلگرد در طول 12 متری تولید و عرضه می‌شود، برای اجرای قطعات بلندتر نیاز است تا به شاخه میلگرد دیگری هم وصل شود.

و یا هنگام خم، برشکاری، اجرای اشکال مختلف نیاز به اتصال مقاطع به همدیگر وجود دارد. در این صورت ضرورت اجرای اتصال مقاطع نظیر جوشکاری میلگرد به چشم می‌خورد.

اگر بخواهیم موارد جوشکاری میلگرد را مشخص کنیم می‌توان به چند دلیل لازم و کاربردی رسید. در مواقعی مانند ساخت سازه‌ها و المان‌های متفاوت، اتصال میلگرد به دیگر مقاطع، تعمیر و بازسازی قطعات در سازه بتن آرمه، اتصال قطعات پیش ساخته و یا اتصال ستون‌هایی طول بیشتری از طول استاندارد میلگرد را می‌خواهند، نیاز است تا از این فرآیند برای اتصال استفاده کرد.

اما انجام فرآیند جوشکاری میلگرد ضوابطی دارد که باید حتما رعایت گردد. در ادامه به ضوابط جوشکاری میلگرد و قوانینی که باید در هنگام اجرای آن رعایت شود خواهیم پرداخت.

جوشکاری فلز به مواد اولیه و مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن بستگی دارد. در مورد میلگرد نیز همین مورد صدق می‌کند. یعنی جوش پذیر بودن میلگرد به مواد شیمیایی ترکیبات سازنده آن بستگی دارد. اصولا میزان جوش‌پذیر بودن میلگرد به میزان کربن تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

براساس آیین نامه ملی، میزان کربن میلگرد اگر از 0/51 درصد کمتر باشد، روی آن میلگرد می‌توان جوشکاری انجام داد. بنابراین جوشکاری میلگرد روی میلگردهایی که میزان کربن آنها کمتر از حد تعیین شده باشد مجاز است.

اصولا در میلگردهای ساختمانی این میزان رعایت شده است. پس بهتر است قبل از جوشکاری میلگرد، از میزان کربن تشکیل دهنده آن مطلع شد.

تصویر جوشکاری میلگرد

روش‌های جوشکاری میلگرد

جوشکاری میلگرد در چند روش انجام می‌گیرد که در ادامه به انواع آن و تفاوت آنها خواهیم پرداخت. در کل جوشکاری میلگرد با استفاده از گاز اکسی استیلن و یا قوس الکتریکی انجام می‌شود.

لازم به ذکر است برای میلگردهایی که قطر آنها بیشتر از 19 میلی‌متر باشد از جوشکاری سر به سر مستقیم استفاده می‌شود. اگر در جوشکاری میلگرد نیاز باشد تا از ورق سیاه و نبشی به عنوان پشتیبان جوشکاری استفاده شود از جوشکاری سر به سر غیر مستقیم استفاده می‌شود.

اگر قطر میلگرد کمتر از 19 میلی‌متر باشد از اتصال پوششی جوشی استفاده می‌شود در این روش برخلاف روش مستقیم میلگردها کمی هم‌پوشانی خواهند داشت.

در جوشکاری با استفاده از گاز اکسی استیلن، میلگرد و یا هر قطعه فلزی که قرار است به میلگرد متصل شود با استفاده از حرارت ایجاد شده توسط این گاز ذوب می‌شود. دمای گاز اکسی استیلن از 1200 تا 1300 درجه سانتی گراد فلز را ذوب می‌کند و فرآیند جوشکاری میلگرد انجام می‌شود.

مراحل جوشکاری میلگرد

مراحل جوشکاری میلگرد به ترتیب زیر است:

 • قبل از جوشکاری ابتدا باید سطح مورد نظر تمیزکاری گردد. همچنین اگر ترک و مواد زائدی روی سطح بود برطرف گردد. در این مرحله هرگونه آلودگی، روغن و پوسته پوسته شدن رفع شود.
 • میلگرد و آرماتورهایی که در داخل بتن استفاده خواهند شد را با استفاده از جوش شیاری به هم وصل می‌کنند. برای این کار از قوس کربن، اره کاری و برس اکسیژن استفاده می‌شود.
 • برای اتصال و جوشکاری میلگرد به صورت لب به لب نباید انحراف میلگرد از نصف قطر میلگرد بیشتر باشد.

رعایت موارد گفته شده در جوشکاری میلگرد باعث می‌شود تا کیفیت و اجرای درستی از اتصال مقاطع به دست آید.

تصویر فرآیند جوشکاری میلگرد

ضوابط جوشکاری میلگرد

در جوشکاری میلگرد ضوابط و استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شوند. این ضوابط در آیین نامه ملی 3132 به صورت کامل مطرح شده است که ما در اینجا به موارد مهم آن می‌پردازیم.

این نکات از جمله مواردی است که باید رعایت شود و هر جوشکار و مهندس سازه بایستی از این اطلاعات تکمیلی مطلع باشد. از شما خواهشمندیم مطالب ذکر شده را با دقت بخوانید.

 • قبل از انجام جوشکاری میلگرد، مقطع فولادی بایستی گرم شود و جوشکاری توسط افراد مجرب انجام گردد.
 • ضوابط جوشکاری پوششی با اتصال جوشی پهلو به پهلو برابر است.
 • تمامی حفره‌ها و سوراخ‌های ایجاد شده بایستی توسط جوشکاری پر شوند.
 • در اتصال جوشی سر به سر با استفاده از پشت‌بند، طول پشت‌بند نباید از 3 برابر قطر میلگردها کمتر باشد و فاصله 2 سر میلگرد در حالت پیش گرم باید 3 میلی‌متر و در حالت عادی باید 8 میلی‌متر باشد.
 • اتصال جوشی پهلو به پهلو فقط روی میلگردهای گرم نورد شده آن هم با قطر 6 تا 36 میلی‌متر انجام می‌شود. در این فرآیند طول نوار جوش نباید از 10 برابر قطر میلگرد کوچک‌تر باشد. اگر جوشکاری به صورت دو طرفه انجام شود، این عدد به 5 برابر کاهش می‌یابد.
 • جوشکاری فورجینگ روی میلگرد با سایز 10 میلی‌متر و بالاتر انجام می‌شود. در جوشکاری به وسیله قوس الکتریکی نیز باید از الکترود متناسب با نوع فولاد تشکیل دهنده میلگرد استفاده شود.
 • الکترود در جوشکاری، عنصر سوم در اتصال دو میلگرد می‌باشد. اگر الکترود استفاده شده به درستی انتخاب نشود و با میلگردها هم‌خوانی نداشته باشد، نتیجه کار بی‌کیفیت خواهد بود.
 • به هیچ عنوان نباید جوش روی سطح دارای سرریز باشد.
 • حتما باید بین فلز پایه و فلز جوش ذوب کامل رخ دهد.
 • نوع جوش، تجهیزات و دستگاه‌هایی که برای جوشکاری استفاده می‌شود باید مورد تایید دستگاه نظارت باشد.
 • در جوشکاری کنترل و بررسی دمای قطعه و آب و هوای محیط برای اجرای صحیح و بدون نقص مهم می‌باشد.
 • دقت شود که نقطه ذوب میلگرد فولادی 1530 درجه سانتی‌گراد است و نقطه ذوب الکترود با قوس الکتریکی 3000 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این اختلاف دما ممکن است موجب عدم یکپارچگی جوش شود. بنابراین الکترود مناسب برای جوشکاری میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

بخوانید: استفاده از وصله مکانیکی برای اتصال میلگرد

جمع‌بندی

همان‌طور که در متن اشاره کردیم جوشکاری میلگرد برای اتصال میلگرد فولادی به کار برده می‌شود. استفاده از این نوع اتصال بسیار کاربردی می‌باشد اما اجرای آن نیاز به رعایت ضوابطی است که در متن بالا به مهم‌ترین آنها اشاره شد. همچنین جوشکاری باید توسط افراد مجرب انجام گردد.

برای خرید و بررسی قیمت میلگرد می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید و یا با شماره 04133250280 با کارشناس فروش مجموعه جهت خریدی مناسب و مقرون به صرفه در ارتباط باشید.

۲۸۴۰۹