فولاد st37 و st52 | خصوصیات مکانیکی و دلایل پرکاربرد بودن آنها

فولاد st37 و st52 | خصوصیات مکانیکی و دلایل پرکاربرد بودن آنها

تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
زمان مطالعه: 6 دقیقه

فولاد به عنوان ماده‌ای پر مصرف دارای انواع و دسته بندی مختلفی است که در میزان انبوه در جهان تولید و عرضه می‌شود. فولاد st37 و st52 سوژه اصلی برای این مقاله جهت معرفی آن می‌باشد. در ادامه علت نامگذاری فولاد st، ترکیبات داخلی و نحوه تولید آن پرداخته خواهد شد.

ورق فولادی به منظور اهداف مختلف تولید و ارائه می‌شود. کاربرد ورق‌های فلزی هر کدام بسته به خصوصیات مکانیکی و ساختار شیمیایی آنها تعیین شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق فولاد st37 و st52 نیز هر کدام کاربرد و جایگاه ویژه‌ای دارند.

انواع آلیاژ فولاد

تصویر فولاد st37

چندین هزار گرید فولادی در سطح جهان تولید و ثبت شده است که همگی دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند. سیستم شماره گذاری و نامگذاری برای طبقه بندی تعدادی از آلیاژها نسبت به استاندارد کشورها متفاوت است. فولاد را می‌توان با توجه به ترکیبات شیمیایی، کاربرد، شکل هندسی، شکل و شرایط سطحی مثل آج بندی روی سطح میلگرد به چند گروه عمده طبقه بندی کرد.

بخوانید: تولید فولاد و تاریخچه آن

آلیاژهای موجود در انواع فولاد

20 آلیاژ مورد استفاده در فولاد به غیر از کربن به ترتیب زیر است. چندین مورد از این آلیاژها اغلب به طور همزمان برای دستیابی به خصوصیات ویژه‌ای اضافه می‌شوند:

·      منگنز، سیلیسیم، آلومینیوم

·      نیکل، کروم، کبالت

·      مولیبدن، وانادیوم، تنگستن

·      تیتانیوم، نیوبیوم، زیرکونیوم

·      ازت، گوگرد، مس

·      بور، سرب، تلوریوم ورو سلنیوم.

فولادst37 چیست؟

فولادهای مورد استفاده در ساختمان‌ها معمولا با حروف st شناخته می‌شوند. در کنار این دو حرف عددی می‌آید که نشانگر مقدار حداقل استحکام کششی فولاد بر حسب نیوتن به میلی متر مربع است. بعد از این عدد خط تیره نوشته شده و در کنار آن درجه کیفی فولاد تولید شده نوشته می‌شود.

به عنوان مثال در نوشتار st37-2، حرف st نشانگر فولاد مورد استفاده در ساختمان است. عدد 37 استحکام کششی 370 نیوتن بر میلیمتر مربع را نشان می‌دهد و عدد 2 کیفیت فولاد تولید شده را مشخص می‌کند. بجای عدد 2 درجه 1 و 3 نیز نوشته می‌شود که عدد 1 نشانگر کیفیت مورد استفاده برای کارهای معمولی است و اکثرا نوشته نمی‌شود.

عدد 3 نیز نشانگر کیفیت خوب جهت جوشکاری است. از گرید 2 برای مصارف مهم که نیاز به درجه مناسبی از کیفیت می‌باشد، استفاده می‌شود.

در ترکیبات شیمیایی فولاد st37، علاوه بر آلیاژ کربن به میزان 0/07 الی 0/14 آلیاژهایی مثل منگنز، فسفر، سیلیسیم، گوگرد، کروم و آهن نیز وجود دارد.

فولاد st52 چیست؟

فولاد st52 جزو فولادهای کربن دار است که آلیاژهای دیگری مثل نیکل، منگنز، مس به آن اضافه شده است. این آلیاژها باعث افزایش مقاومت این نوع فولاد می‌باشد.

با توجه به اینکه این فلز، کم آلیاژ محسوب می‌شود در صنعت به عنوان فولاد با مقاومت زیاد شناخته شده و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت و ویژگی مشترک فولاد st37 و فولاد st52

خصوصیات مشترک:

در ترکیبات آلیاژی ورق st37 کربن کمتری وجود دارد. با توجه به اینکه مقاومت استحکامی مورد قبول و جوش پذیری بسیار مناسبی دارد در صنعت ساختمان سازی این نوع ورق فولادی بسیار پرکاربرد است. ورق سیاه st52 نیز استفاده بسیاری در ساخت و ساز و صنعت‌های مختلف دارد. این فولاد نیز از خاصیت جوش پذیری بالایی برخوردار می‌باشد.

می‌توان گفت نقطه اشتراک این دو ورق سیاه فولادی خاصیت جوش پذیری مناسب و مقاومت قابل قبول آنها برای استفاده در مصارف گوناگون است.

بخوانید: تأثیر میزان کربن بر خواص مکانیکی و جوش پذیری میلگرد

از فولاد st37 برای ساخت مقاطع فولادی مثل نبشی، لوله، میلگرد و ناودانی استفاده می‌شود.

از ورق st52 در ساخت ریل راه آهن، ساخت قطعات ماشین‌های سنگین و تسمه و چهار پهلو استفاده می‌شود. اولین گزینه انتخابی برای کارهای ساختمانی استفاده از ورق st37 می‌باشد اما در مواردی می‌توان st52 را جایگزین آن کرد.

قیمت این دو محصول تفاوت چندانی با هم ندارد به همین دلیل از لحاظ اقتصادی نیز جایگزین مناسبی برای یکدیگر هستند.

تفاوت ورق st37 و  st52:

تصویر ورق فولادی st37

  • شکل پذیری ورق st37 بهتر از st52  می‌باشد.

  • وزن فولاد st52 سبک‌تر از st37 است.

  •  ورق st52 مقاومت بیشتری نسبت به ورق st37 دارد. این امر به دلیل وجود برخی آلیاژهایی است که در ترکیب آن به کار برده شده است.

  • ورق st52 کم آلیاژ و ورق st37 کم کربن می‌باشد.

کشورهای تولیدکننده بر روی انواع فولاد از عدد، نام، علامت و نشانه‌های بخصوصی استفاده می‌کنند.

در زیر جدول مشخصات فولاد st37 و st52 براساس استاندارد DIN 17100 و EN 10025 مشخص شده است. مشخصات موجود طبق استاندارد آلمان و اروپا می‌باشد. در انتهای استاندارد این فولادها حرف N نوشته شده است که به معنی نرماله کردن فولاد تولید شده است.

جدول دسته بندی فولاد st37
جدول مربوط به فولاد st37 بر طبق استاندارد آلمان و اروپا

جدول دسته بندی فولاد st52

جدول مربوط به فولاد st52 بر طبق استاندارد آلمان و اروپا

در ایران شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین واحد تولید فولاد و آهن آلات در کشور فعال می‌باشد. بخش عظیمی از ورق‌های تولیدی بازار آهن مربوط به این کارخانه است.

ضخامت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان 3 الی 15 سانتی متر و عرض آن 1250 و یا 1500 سانتی متر می‌باشد. برای مشاهده قیمت و اطلاع از لیست انواع ورق تولیدی فولاد مبارکه به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید.

جمع بندی

ورق st37 و st52  جزو پرکاربردترین و پر مصرف‌ترین فولادها در صنعت و ساخت و ساز می‌باشند. با توجه به اینکه این دو ورق تفاوت‌هایی در ساختار و ویژگی مکانیکی با هم دارند اما می‌توان در مواقع ضروری st37  و st52 را جایگزین هم کرد. دراین مطلب مشخصات ورق st37 و st52  و تفاوت‌های موجود بین این دو مقایسه و بررسی شد.

برای خرید و اطلاع از قیمت روز ورق و آهن آلات به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید، همچنین می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۸۰ با مشاورین ما در تماس باشید تا خریدی مناسب و مقرون به صرفه را تجربه کنید.

۱۰۳۹۴۶
برای مشاوره و خرید با ما
تماس بگیرید.
۴۱۸۰ - ۰۴۱