چرا باید هنگام تحویل آهن آلات آن را باسکول کنیم؟ | اهمیت وزن کردن میلگرد

چرا باید هنگام تحویل آهن آلات آن را باسکول کنیم؟ | اهمیت وزن کردن میلگرد

تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بعد از ثبت سفارش و خرید انواع آهن آلات نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و... محصول سفارش داده شده از کارخانه و یا مبدا، بارگیری می‌شود و به آدرس خریدار ارسال می‌گردد. در ادامه به اهمیت باسکول کردن آهن آلات و وزن کردن میلگرد در هنگام تحویل و مشکلاتی که در صورت عدم انجام آن رخ می‌دهد، می‌پردازیم.

قبول دارید که باسکول نکردن موجب مشکلات جدی می‌شود؟ آیا تا به حال تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ در هنگام تحویل کالا مهم است که مقطع فولادی خریداری شده باسکول شود. وزن کردن میلگرد، تیرآهن یا دیگر آهن آلات حتما در حضور خریدار و راننده‌ای که بار را تحویل می‌دهد، انجام می‌شود.

در این دانشنامه می‌خواهیم اهمیت باسکول کردن و وزن کردن میلگرد را بررسی کنیم؛ علت اینکه چرا بر باسکول کردن آهن‌آلات تاکید داریم با شما صحبت خواهیم کرد.

باسکول کردن چیست؟

باسکول وسیله‌ای برای اندازه گیری اجسام بزرگ است که در انواع مختلفی وجود دارد. از این ترازوی دیجیتالی برای وزن کردن میلگرد و دیگر آهن آلات استفاده می‌شود.

این وسیله در برابر وزن سنگین و ضربه، استحکام کافی را داشته به همین دلیل مناسب برای استفاده در کارگاه‌های ساختمانی است. با وجود این دستگاه اندازه‌گیری در سایت کارگاه هنگام تخلیه بار به راحتی انجام می‌گیرد. وزن کردن انواع آهن آلات را عملیات باسکول کردن می‌گویند.

تصویر بندیل میلگرد

فرآیند باسکول کردن آهن‌آلات

همانطور که گفته شد آهن آلات خریداری شده در هنگام تحویل باید باسکول شود. اما دلیل اینکه تاکید بسیار بر وزن کردن آهن آلات داریم چیست؟ با باسکول کردن مقطع فولادی، وزن به دست آمده را با فاکتور فروش مطابقت داده و می‌توان از درست بودن آن اطمینان پیدا کرد.

در واقع مهم‌ترین چیزی که از باسکول کردن مقاطع آهنی می‌توان به دست آورد، مقایسه ارقام نوشته شده در فاکتور با میزان بار ارسالی است.

البته لازم به ذکر است باسکول کردن در مبدا و مقصد از جمله وظایف راننده می‌باشد. راننده موظف است هم قبل از بارگیری و هم در هنگام تحویل کالا، باسکول کند. خریدار باید از این مورد مطلع بوده و همکاری‌های لازم را انجام دهد.

فاکتور خرید مصرف‌کننده براساس وزن نوشته می‌شود و نسبت به همان وزن، قیمت نهایی برآورد می‌گردد. به همین دلیل مهم است تا در پایان کار دوباره وزن‌گیری انجام شود و در صورت مغایرت با فاکتور به موقع علت یابی گردد.

به عنوان مثال اگر با وزن کردن میلگرد در محل تخلیه متوجه اختلاف وزن با فاکتور شدید بایستی پیگیری‌های لازم را انجام دهید. در صورت کم‌بودن وزن بارگیری شده از وزن نوشته شده در فاکتور حتما میزان اختلاف بار تامین گردد.

مهم است بدانید که شرکت عامل فروش هیچ گونه مسئولیتی در قبال مغایرت بار ندارد و تنها شخص پاسخگو در این مسئله راننده می‌باشد. چراکه براساس فاکتور بارگیری انجام شده و درست بودن حجم بارگیری تایید شده است، اگر در هنگام تخلیه میلگرد و یا هر مقطع فولادی، وزن بار از حجم نوشته شده در فاکتور کمتر بود، راننده بار باید پاسخگو باشد.

همچنین اگر خریدار هنگام تحویل در کنار راننده دوباره وزن گیری نکند در صورت وجود مغایرت هیچ شخص حقوقی و یا حقیقی مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

بخوانید: هر آنچه باید راجب حمل و نقل آهن آلات بدانید

مزایای باسکول کردن آهن آلات

وزن آهن آلات ارتباط مستقیمی با قیمت نهایی آن دارد و در کل قیمت پیش فاکتور براساس وزن کالا تعیین می‌شود. از این رو وزن کردن میلگرد، تیرآهن و مقاطع فولادی خریداری شده از اهمیت بالایی برخوردار است. در زیر اصلی‌ترین دلایلی که باید در هنگام تحویلِ آهن آلات آن را باسکول کنیم آورده شده است؛

کنترل صحیح بودن وزن ثبت شده در فاکتور

با وزن کردن محصول خریداری شده و کنترل آن با پیش فاکتور فروش، می‌توانید از درست بودن ارقام نوشته شده در فاکتور فروش اطمینان حاصل کنید. چرا که ممکن است وزن ارسالی با وزنی که شما به دست آورده‌اید یکسان نباشد. اطلاع به موقع از آن از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهد کرد. البته اگر وزن گیری به همراه راننده بار انجام نشود اثبات قضیه با مشکل همراه خواهد بود.

تشخیص تقلبی بودن محصول

تمامی مقاطع فولادی براساس وزن استاندارد تولید می‌شوند. با اطلاع از وزن استاندارد این مقطع فولادی می‌توان به اصل و تقلبی بودن آن پی برد. برای این کار باید بعد از دریافت محصول، آن را باسکول کنید و با استانداردها مطابقت دهید. در صورت عدم تطابق فروشنده را در جریان بگذارید.

کنترل قیمت محصول

قیمت محصول بر وزن محصول آهنی تاثیر مستقیمی دارد، از این رو بسیار حائز اهمیت است. با باسکول کردن محصول خریداری شده و کنترل آن با وزن و قیمت فاکتور، از صحیح بودن معامله اطمینان پیدا کنید. با این کار از کم فروشی فروشنده که امروزه در بازار آهن بسیار رایج است جلوگیری خواهید کرد.

تصویر میلگرد فولادی

وزن کردن میلگرد

برای به دست آوردن وزن میلگرد از چند راه می‌توان استفاده کرد؛ وزن هر کیلو میلگرد در جدول اشتال گذاشته شده است که براساس آن جدول وزن میلگرد تهیه می‌شود با کلیک روی لینک و مراجعه به جدول از وزن هر شاخه 12 متری میلگرد مطلع شوید (این جدول براساس استاندارد تهیه شده است).

راه دوم این است که به جدول تولیدکننده مراجعه کرده، سایز و وزن میلگرد را کنترل نمایید. سپس میلگرد خریداری شده را باسکول کرده و با در دست داشتن وزن استاندارد هر دو رقم را مقایسه کنید. به این ترتیب وزن کردن میلگرد به درستی انجام شده و مغایرت اعداد مشخص می‌شود.

این روش گفته شده برای وزن کردن تمامی مقاطع فولادی صدق می‌کند. جهت دسترسی به جدول وزن آهن آلات روی لینک کلیک کنید.

بخوانید: نحوه محاسبه وزن و قیمت میلگرد موردنیاز برای ساختمان

جمع بندی

وزن کردن و باسکول کردن آهن آلات در زمان تحویل کالا از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است بار از مبدا، اشتباه بارگیری شود یا در مسیر ارسال از وزن بار کم شود و خیلی موارد دیگر.

براساس متداول‌ترین مشکلاتی که ما در صنعت آهن آلات مشاهده می‌کنیم تاکید بسیار داریم زمانی‌که راننده در حال تخلیه بار است حتما وزن گیری انجام شود و در صورت وجود مغایرت اقدامات لازم انجام گردد.

برای بررسی قیمت آرماتور و دیگر مقاطع آهنی و همچنین خرید آن می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کرده و یا با شماره 04133250280 در تماس باشید.

۶۸۲۶۴