محاسبه وزن میلگرد | با راحت‌ترین روش‌، وزن میلگرد را به دست آورید

محاسبه وزن میلگرد | با راحت‌ترین روش‌، وزن میلگرد را به دست آورید

۵ دقیقه زمان مطالعه

تقاضا برای میلگرد و انواع مقاطع آهنی روزبه‌روز در حال افزایش است این تقاضا باعث می‌شود تا فروش مقاطعی با کیفیت پایین در بازار آهن بیشتر شود. یکی از راه‌های تشخیص مرغوبیت میلگرد، محاسبه وزن آن است. اگر که قصد دارید روش‌های محاسبه وزن میلگرد را یاد بگیرید، این مقاله برای شماست. تا انتهای دانشنامه با ما همراه باشید.

چرا محاسبه وزن میلگرد مهم است؟

وزن هر یک از مقاطع فولادی، دلیل محکمی برای کیفیت بالای آن‌ها است. کیفیت بالای مقاطع موجب می‌شود تا سازه‌هایی با استحکام بالا و مقاومت زیاد ساخته شوند. کیفیت میگرد دلیل مهمی است؛ اما علاوه بر کیفیت چندین دلیل دیگر نیز وجود دارد که اهمیت محاسبه وزن این مقطع را نشان می‌دهد. در زیر این موارد را نوشته‌ایم:

  • برآورد قیمت نهایی با در دست داشتن وزن میلگرد
  • تشخیص تقلبی بودن آن
  • طراحی درست سازه با استفاده از وزن دقیق
  • مقایسه شاخه‌های میلگرد تولیدکنندگان مختلف

بعد از اینکه اهمیت استفاده از وزن میلگرد مشخص شد، برویم سراغ روش‌هایی که با استفاده از آنها می‌توانیم وزن میلگرد را محاسبه کنیم. در ادامه روش کلی و تاییدشده را بررسی خواهیم کرد.

روش‌های محاسبه وزن میلگرد

برای برآورد وزن میلگرد از 3 روش زیر می‌توان اقدام کرد؛ در ادامه هر کدام از روش‌ها را بررسی خواهیم کرد:

  • فرمول 
  • جدول وزن استاندارد
  • جدول وزن تولیدکنندگان

روش اول؛ استفاده از فرمول

برای به دست آوردن وزن از دو فرمول می‌توان استفاده کرد. هر دو فرمولی که در ادامه آورده شده، مورد تأیید است و مهندسین و پیمانکاران از آن‌ها در مواقع ضروری استفاده می‌کنند. یکی از این فرمول‌ها به فرمول کارگاهی معروف است. 

فرمول محاسبه وزن میلگرد

فرمول محاسبۀ وزن میلگرد آجدار، ساده و دیگر انواع میلگردها در زیر قرار داده شده است برای به‌دست آوردن وزن میلگرد مورد نظر فقط کافیست اعداد را به‌طور دقیق در فرمول قرار دهید و به کمک ماشین‌حساب، وزن را محاسبه کنید.

توجه کنید در فرمول زیر مقادیر باید برحسب میلی‌متر نوشته شوند، تنها طول میلگرد به متر نوشته می‌شود. طول میلگرد عموما 12 متر است اگر مقداری به غیر از این عدد بود، همان عدد را در فرمول قرار دهید. با در نظر گرفتن رقم 7/85 گرم بر سانتی متر مکعب بر چگالی فولاد، فرمول را تکمیل نمایید.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

به آسانی می‌توانید با این فرمول، وزن میلگرد را محاسبه کنید. به‌عنوان مثال وزن میلگرد 14 با طول شاخۀ 12 متری را محاسبه می‌کنیم؛ ارقام زیر را در فرمول قرار دهید:

فرمول محاسبه وزن میلگرد 14

رقم نهایی را ضرب در 100 کنید تا وزن برحسب کیلوگرم به دست آید؛ یعنی وزن میلگرد 14 با استفاده از این فرمول حدود 15 کیلوگرم است. در نظر داشته باشید که وزن به‌دست‌آمده حدودی است؛ اما در خیلی مواقع کمک حالتان خواهد بود.

نحوه محاسبه وزن میلگرد کارگاهی

محاسبه وزن میلگرد تنها به یک فرمول اکتفا نمی‌کند؛ بلکه در کارگاه‌های ساختمانی از فرمول دیگری هم استفاده می‌شود. فرمول زیر سریع‌ترین و راحت‌ترین راه دستیابی به وزن میلگرد موردنظر است (در نظر داشته باشید رقم نهایی، حدودی است).

فرمول محاسبه وزن میلگرد در کارگاه

به‌عنوان مثال، میلگرد سایز 8 را با این فرمول محاسبه می‌کنیم. در فرمول بالا D و L به‌ترتیب قطر و طول میلگرد است.

فرمول محاسبه وزن میلگرد 8 در کارگاه

به این دلیل به این فرمول، فرمول کارگاهی گفته می‌شود که سریع‌ترین راه دستیابی به وزن مقطع است. برای این فرمول تنها به قطر و طول میلگرد نیاز دارید که با داشتن مقطع، مقادیر مورد نیاز را در دست خواهید داشت.

روش دوم؛ استفاده از جدول وزن استاندارد

روش دوم، دقیق‌ترین روش اطلاع از وزن میلگرد است. استفاده از جدول وزن میلگرد استاندارد یا جدول اشتال، دقیق‌ترین راه دستیابی به وزن است. لازم است بدانید که میلگرد استاندارد طبق وزن‌بندی جدول اشتال تولید می‌شود. 

برای استفاده از جدول اشتال باید به صفحۀ مربوط به میلگرد مراجعه کنید و در جدول میلگرد، ستون مربوط به وزن را در مقابل سایز پیدا کرده و عدد را بررسی کنید. جدول اشتال به‌صورت pdf و کتاب، قابل دسترس است. اما بهترین راه دسترسی به جدول وزن استاندارد، استفاده از جدول وزن میلگرد است.

روی «جدول وزن میلگرد» کلیک کنید و در صفحه‌ای که وارد شدید، وزن استاندارد سایزهای مختلف میلگرد را بررسی نمایید.

جدول وزن میلگرد استاندارد
جدول وزن میلگرد استاندارد

روش سوم؛ جدول وزن تولیدکنندگان

هر تولیدکننده میلگرد در ایران باید میلگردهای تولید شده را طبق استاندارد تولید کند. با این حال وزن میلگرد کارخانجات با یکدیگر تفاوت دارد و هر کدام جدول وزنی مخصوص به محصولات خود را دارند. بنابراین برای اطلاع از وزن میلگردی که ثبت کرده‌اید به جدول وزنی خود کارخانه مراجعه نمایید.

برای استفاده از جدول وزن تولیدکنندگان میلگرد می‌توانید به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید و وزن هر میلگرد را در مقابل سایز مشاهده کنید. همچنین می‌توانید وزن میلگرد کارخانجات مختلف را با هم مقایسه کنید.

بخوانید: بررسی تاثیر وزن بر قیمت میلگرد | چرا میلگرد سبک گران‌تر از میلگرد سنگین است؟

روش مورد نیاز خود را انتخاب کنید!

برای به دست آوردن وزن درست و دقیق میلگرد نیاز دارید تا از فرمول‌ها و روش‌های درست استفاده کنید. در این مقاله سریع‌ترین و دقیق‌ترین راه‌های برآورد و محاسبه وزن میلگرد را بررسی کردیم. شما می‌توانید هر کدام از فرمول‌ها یا روش‌های گفته شده را به خاطر بسپارید و در مواقع مورد نیاز از آن استفاده کنید.

اطلاع از وزن هر مقطع فولادی کمک می‌کند تا طراحی سازه به درستی انجام شود، قیمت نهایی را برآورد کنیم و از کیفیت مقطع مطلع شویم.

برای خرید و بررسی قیمت میلگرد به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید یا با شماره 0414180 تماس بگیرید؛ کارشناسان فروش مجموعه عصرآهن راهنمای شما خواهند بود.

سوالات متداول

محاسبه وزن میلگرد حرارتی چگونه است؟

برای میلگرد حرارتی از سایزهای 6 و 8 میلگرد استفاده می‌کنند. همچنین به یاد داشته باشید برای میلگرد حرارتی ممکن است از میلگرد ساده یا آجدار استفاده شود. در هر صورت وزن میلگرد حرارتی با استفاده از 3 روشی که در بالا گفته شده است به دست می‌آید و هیچ تفاوتی با دیگر میلگردها ندارد.

وزن میلگرد 16 چقدر است؟

وزن استاندارد میلگرد 16 در جدول اشتال 18/96 کیلوگرم است؛ همچنین وزن میلگرد 16 اکثر تولیدکنندگان حدوداً بین 18 تا 20 کیلوگرم بوده و با توجه به کارخانۀ سازنده متغیر است. 

۰۶۲۳۳