آشنایی با فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی

آشنایی با فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی

تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ آبان ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 5 دقیقه

استفاده از سقف عرشه فولادی در سال‌های اخیر به شدت رونق پیدا کرده و می‌توان گفت سازندگان سازه‌ها  به جایگاه مناسب و کارآمد آن در صنعت عمران پی برده‌اند. در ادامه می‌خواهیم به فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی بپردازیم همچنین ویدیو ساخت این نوع ورق را جهت درک آسان‌تر در متن قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید...

قبل از بررسی فرآیند تولید ورق عرشه فولادی به معرفی این سازه و جایگاه آن در ایران بپردازیم؛ سقف سازه عرشه فولادی نسبت به دیگر سازه‌های متداول تفاوت‌هایی دارد. این سیستم ساختار نوین مزیت‌های منحصر به فردی دارد و به همین جهت طرفداران بسیاری در ساخت و ساز پیدا کرده است.

سقف عرشه فولادی جزو سقف‌های کامپوزیت یا مرکب به شمار می‌آید چراکه از بتن و فولاد تشکیل می‌شود. این سقف را به طور کلی از ورق فولادی، بتن، میلگرد حرارتی صفحه مش بندی، ناودانی، گل میخ و نبشی می‌سازند.

ورق عرشه فولادی

تصویر ورق عرشه فولادی

ورق عرشه فولادی از جنس گالوانیزه می‌باشد و در ضخامت‌های 0/7 تا 1/2 میلی‌متر و در عرض 125 سانتی متر تولید می‌شود. گالوانیزه بودن این ورق به مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی کمک شایانی می‌کند و در نتیجه می‌توان گفت استفاده از ورق عرشه فولادی عمر سازه را طولانی‌تر و با دوام‌تر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که ورق عرشه فولادی در چهار نوع شادولاین، سینوسی، ذوزنقه و دامپا یا لمبه تولید و به بازار عرضه می‌گردد.

 • ورق ذوزنقه: روی این نوع ورق عرشه فولادی برجستگی‌هایی به شکل ذوزنقه وجود دارد و قسمت ذوزنقه مانند دارای زاویه می‌باشد.
 • ورق سینوسی: برجستگی‌هایی به شکل منحنی روی آن وجود دارد که زاویه دار نیستند و بیشتر در سقف‌های شیروانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ورق شادولاین: این نوع ورق بیشتر در کانکس‌ها، سردخانه، سوله و سازه‌های پیش ساخته کاربرد دارد و مانند ورق ذوزنقه برجستگی‌هایی مشابه دارد، فقط تعداد و روند تکرار منحنی‌ها متفاوت است.
 • ورق دامپا یا لمبه: این ورق عمق کمتری نسبت به دیگر مدل‌های ورق عرشه فولادی دارد. و نیز بیشتر در سقف‌های کاذب، شیروانی و سقف‌های داخلی همچنین در کانکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بخوانید: ورق فولادی چیست | 8 نوع از پرکاربردترین ورق‌های فلزی

فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی

در فرآیند ساخت این ورق از رول فرمینگ استفاده می‌شود که ورق گالوانیزه را زیر آن قرار می‌دهند. درجه کیفی تعیین کننده این ورق‌ها برآمدگی‌های منظمی است که توسط غلتک به وجود می‌آیند و نیز فاصله بین پستی و بلندی‌های آن می‌باشد.

وزن ورق گالوانیزه به کار برده شده در سازه عرشه فولادی 180 الی 275 گرم بر متر مربع می‌باشد این ورق اکثرا طبق استاندارد JIS G 3302 ساخته می‌شود.

مراحل ساخت ورق عرشه فولادی

تصویر ورق سقف کامپوزیت

ورق گالوانیزه فولادی که به صورت رول از کارخانه ورق خریداری شده است در زیر دستگاه غلتک قرار می‌گیرد و زیر دستگاه رول فرمینگ شکل می‌گیرد. این فرآیند به کمک چند غلتک در کنار هم انجام شده و برجستگی‌هایی به شکل ذوزنقه پدیدار می‌شود. بعد از اتمام این مرحله، ورق کاملا به شکل دلخواه درآمده و عرض آن کمتر می‌شود. در آخر ورق عرشه را در طول مشخص برش می‌دهند تا آماده ارسال به پروژه شود.

برای آشنایی بیشتر با فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی می‌توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید. تمامی مراحل گفته شده در این ویدیو به تصویر کشیده شده است.

قیمت ورق عرشه فولادی

تصویر ورق گالوانیزه عرشه فولادی

با توجه به اینکه استفاده از سیستم سازه‌ای عرشه فولادی در ایران متداول شده و امروزه مهندسین زیادی این سازه را ترجیح می‌دهند، ورق عرشه فولادی توسط تولیدکنندگان ایرانی تولید و توزیع می‌شود. البته نوسانات و مسائل اقتصادی در تعیین قیمت انواع ورق تاثیر گذار است و باعث عدم تثبیت نرخ آن می‌شود.

وزن و عرض ورق فولادی براساس تولیدکننده با حفظ استانداردهای معتبر ممکن است متفاوت باشد بنابراین قبل از خرید بایستی جزئیات محصول بررسی گردد.

برای دسترسی به لیست تولیدکنندگان ورق و همچنین بررسی قیمت ورق بر روی لینک کلیک کنید.

در برآورد هزینه پروژه‌های ساختمانی باید عمر سازه، زیبایی و استحکام نیز در نظر گرفته شود. استفاده از مصالح نوین اگر از لحاظ هزینه‌های اولیه گرانتر باشد به دلیل اینکه هزینه نگهداری و تعمیر و ترمیم ساختمان را به حداقل می‌رساند، بهتر و مناسب‌تر از دیگر مصالح ساختمانی به‌شمار می‌آید. و ناگفته نماند که استفاده از این سیستم سازه‌ای میزان مصرف میلگرد و بتن را کاهش می‌دهد بنابراین مقرون به صرفه‌تر است.

بخوانید: فناوری‌های نوین در صنعت ساخت و ساز

مراحل نصب و اجرای ورق عرشه فولادی در سازه

تصویر سقف عرشه فولادی
سازه عرشه فولادی ساخته شده از ورق گالوانیزه

در سازه عرشه فولادی پس از اجرای اسکلت بندی ساختمان، شروع به اجرای سقف می‌شود. به این ترتیب که ورق‌های گالوانیزه به طبقات منتقل شده و بر روی تیرهای سازه نصب و ثابت می‌شوند. نصب ورق به وسیله دستگاه میخکوب انجام می‌گردد. سپس گل میخ‌ها را روی ورقِ سقف جوش می‌دهند. بعد از نصب گلمیخ، نصب آرماتوربندی و بتن ریزی انجام می‌شود.

در اجرای این سقف باید توجه داشت که ضخامت دال بتنی روی ورق از 50 میلی‌متر و بتن روی گل میخ‌ها از 13 میلی‌متر کمتر نباشد. اجرای سقف عرشه فولادی از نقشه‌های اجرایی استفاده می‌شود.

برای جوشکاری گلمیخ بر روی ورق عرشه فولادی از جوش قوس الکتریک جوشکاری تخلیه خازنی استفاده می‌شود. در جوشکاری با قوس الکتریک قسمت مدنظر با جریان جوشکاری تامین می‌شود ولی در جوشکاری با تخلیه خازنی، گرما از طریق یک قوس با تخلیه سریع انرژی صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است :

بیش از 50 درصد سازه عرشه فولادی از ورق گالوانیزه تشکیل می‌شود و می‌توان گفت پر مصرف‌ ترین مصالح در بین دیگر موارد می‌باشد. چون جنس این ورق از گالوانیزه است خوردگی و زنگ زدگی در سازه عرشه فولادی به حداقل می‌رسد.

مزایای سازه عرشه فولادی

 • وزن سازه را کاهش می‌دهد.
 • در برابر زلزله مقاومت مناسبی دارد.
 • امنیت اجرایی آن بالا است.
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • امکان تعبیه عایق صدا در سقف این سازه وجود دارد.
 • سرعت اجرای بالایی دارد.
 • در مقایسه با روند دیگر سازه‌ها، ساختمان عرشه فولادی مقرون به صرفه‌تر است.
 • عدم وجود خوردگی و زنگ زدگی در ورق گالوانیزه.

بخوانید: ضخامت ورق فولادی | تفاوت عمده ورق نازک و ضخیم

جمع بندی

ورق فولادی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مصالح مورد استفاده در سازه‌های ساختمانی می‌باشد. از جمله پر طرفدارترین ورق‌ها می‌توان به ورق عرشه فولادی اشاره کرد که براساس فرآیندی متفاوت تولید و تهیه می‌شود، در این دانشنامه به فرآیند ساخت ورق عرشه فولادی به همراه ویدیو از نحوه ساخت آن پرداخته شد تا آشنایی جامعی با آن داشته باشیم.

برای خرید و اطلاع از قیمت ورق و دیگر مقاطع فولادی به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید، همچنین می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۸۰ با مشاورین ما در تماس باشید تا خریدی مناسب و مقرون به صرفه را تجربه کنید.

۱۱۰۸۴