ضوابط نبشی‌کشی ساختمان | اهمیت اجرای آن در سازه

ضوابط نبشی‌کشی ساختمان | اهمیت اجرای آن در سازه

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۴۰۱
تاریخ به‌روزرسانی: ۳ مرداد ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کاربرد انواع نبشی در ساختمان و تاثیر مثبت آن در افزایش مقاومت سازه، شفاف است. با این حال بررسی ضوابط نبشی‌کشی ساختمان که در مقررات و آیین‌نامه‌ها به آن اشاره شده، خالی از لطف نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با ضوابط و جزئیات مربوط به نبشی کشی ساختمان آشنا شویم.

برای اجرای صحیح دیوارهای داخلی و پیرامونی از مقطع نبشی استفاده می‌کنند، نبشی‌کشی در ساختمان هم در شاقول بودن دیوار تاثیر دارد و هم استحکام آن را افزایش می‌دهد.

به احتمال زیاد نبشی‌کشی دیوار داخلی و خارجی ساختمان را دیده باشید ولی از نبشی تنها در دیوار استفاده نمی‌شود. تا انتهای دانشنامه با ما همراه باشید تا کاربردهای دیگرِ مقطع نبشی را بشناسید.

نبشی‌کشی ساختمان چیست؟

نبشی‌کشی ساختمان یکی از مراحل اجرای سازه در راستای مقاوم‌سازی آن است. منظور از مقاوم‌سازی در سازه جلوگیری از ریزش دیوار و اعضای آن است که به کمک نبشی‌کشی انجام می‌گیرد.

نبشی‌کشی در هر سازه براساس اصول و ضوابط استاندارد اجرا می‌شود. اجرای این مرحله در ساختمان برای جلوگیری از ریزش در برابر زلزله، سیل و دیگر حوادث طبیعی است.

اجرای نبشی‌کشی ساختمان از بروز بسیاری از خسارات مالی و جانی پیشگیری خواهد کرد. دلیل اصرار بر ضرورت اجرای ضوابط نبشی‌کشی ساختمان، برای کاهش خسارات و افزایش ایستایی سازه است.

برای اجرای نبشی‌کشی ساختمان، نبشی با سایز موردنظر را بر اساس نقشه در خود سازه تنظیم می‌کنند سپس محل اتصالات را مشخص کرده و جوشکاری انجام می‌گیرد.

ضوابط نبشی‌کشی ساختمان

در زیر به موارد مهمی که در ضوابط نبشی‌کشی باید رعایت شود، اشاره می‌کنیم:

 • اتصال نبشی به‌وسیله ورقِ پلیت به ستون انجام می‌شود و با جوشکاری به هم وصل می‌شوند.
 • از وال‌پست قائم در اجرای دهانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.
 • برای ایجاد درگیری دیوار با اسکلت از وال پست افقی استفاده شود. اجرای وال پست افقی در دیوار مقاومت سازه را افزایش می‌دهد.
 • اجرای نبشی‌کشی ساختمان باید به‌گونه‌ای باشد که مقطع دیوار دقیقا داخل آن جا بگیرد.
 • استفاده از وال پست در تمامی بازشوها الزامی است.
 • تمامی دیوارهای داخلی باید در سازه مهار شوند. (شرط اجرا این است که ارتفاع آنها بیشتر از 1/8 متر باشد.)
 • حداکثر طول مجاز بین دو کلاف قائم در هر دیوار غیر سازه‌ای، نباید از 6 متر یا 40 برابر ضخامت بیشتر باشد.
 • در صورتی که طول دیوار بیشتر از 6 متر باشد یک نبشی به ازای هر 6 متر اضافه شود.
 • در دیوارهایی که طول از 40 برابر ضخامت بیشتر است حتما از کلاف استفاده شود.
 • سایز نبشی و پروفیل مورد نیاز بر اساس کاربرد آن در سازه انتخاب شود.
 • لبه دیوارها، جان پناه و در کل تمامی بازشوها طبق آیین نامه 2800 باید مهار شوند. این مهار با استفاده از نبشی انجام می‌شود.

رعایت اصول و ضوابط نبشی‌کشی ساختمان مهم بوده و باید طبق استاندارها انجام شود. ما به چند مورد که اهمیت زیادی داشت اشاره کردیم.

تصویر مقطع مناسب برای نبشی کشی ساختمان

انواع نبشی‌کشی ساختمان

همان طور که ستون‌ها نقش انتقال بار ساختمان به سقف و زمین را بر عهده دارند. با اجرای نبشی‌کشی نیروهای وارد به دیوارها به زمین انتقال داده می‌شود.

از انواع نبشی‌کشی قابل اجرا در ساختمان می‌توان به نبشی‌کشی دیوار ساختمان، نبشی‌کشی ستون بتنی و نبشی‌کشی محل بازشوها اشاره کرد.

نبشی انواع مختلفی دارد که در سازه‌ها بر اساس صلاح دید مهندس ناظر، نبشی مورد نظر انتخاب شده و استفاده می‌شود؛ برای آشنایی بیشتر با انواع نبشی پیشنهاد می‌شود مقاله زیر را از وبلاگ عصرآهن بخوانید.

بخوانید: تفاوت نبشی پرسی و نبشی فابریک | خصوصیات و کاربردهای مختلف آن‌ها

نبشی‌کشی نمای ساختمان

برای اجرای نمای ساختمان نیاز است تا ابتدا نبشی‌کشی در نما اجرا شود. به‌ویژه در اجرای نماهای رومی، سنکی و سیمانی نیاز است تا با کمک نبشی زیرسازی انجام شود. برای این منظور نبشی به صورت عمودی به ستون‌ها و به صورت افقی به تیرها متصل می‌شود. سپس از روی آن رابیتس و مراحل نازک کاری انجام می‌شود. در ضوابط نبشی‌کشی ساختمان به اجرای نبشی در نما تاکید بسیار شده است.


نبشی‌کشی ستون بتنی

برای تقویت و ترمیم ستون‌های بتنی از نبشی استفاده می‌کنند. اگر به تصویر زیر نگاه کنید یک نمونه نبشی‌کشی ستون بتنی را خواهید دید. البته در این روش وزن سازه را نیز باید در نظر گرفت.

تصویر نبشی‌کشی ستون بتنی
تصویر نبشی‌کشی ستون بتنی

نبشی‌کشی دیوار ساختمان

برای نبشی‌کشی دیوار پیرامونی با استفاده از چند پلیت، مقاطع را به اعضا متصل می‌کنند. برای درستی اجرا بهتر است قبل از بتن ریزی محل پلیت مشخص شده باشد تا قسمت بتنی تیر و ستون تخریب نشود.

در نبشی کشی ساختمان از نبشی در سایز 50 تا 150 میلی‌متر استفاده می‌شود. نبشی مورد استفاده در ستون با نبشی دیوار و سایر نقاط سازه تفاوت است.

نبشی‌کشی ساختمان فلزی

اجرای نبشی‌کشی ساختمان فلزی و بتنی با هم تفاوت دارد. اصلی‌ترین تفاوت در نحوه اتصال نبشی به تیر و ستون است. در سازه بتنی برای اتصال نبشی‌کشی نیاز به اضافه کردن پلیت به تیر و ستون است اما در نبشی‌کشی ساختمان فلزی به‌وسیله جوشکاری اتصال به تیر و ستون انجام می‌شود.

همچنین با استفاده از تسمه فولادی نیز می‌توان نبشی را به تیر بالا و پایین و ستون‌ها کناری متصل کرد. به دلیل اینکه در سازه فلزی نیازی به تخریب و اتصال مقطع دیگر نیست، اجرای نبشی‌کشی در سازه فلزی بسیار آسان‌تر از سازه بتنی می‌باشد.

بخوانید: خرید نبشی | پیش از خرید نبشی چه نکاتی را باید رعایت کنید

جمع‌بندی

در این دانشنامه اهمیت نبشی‌کشی ساختمان را بررسی کردیم. با استفاده از نبشی‌کشی می‌توان استحکام سازه را افزایش داد و بارهای وارد به ساختمان را به زمین منتقل کرد. اجرای نبشی‌کشی ساختمان در نما و دیوار از مراحل غیر قابل حذف است. در متن به ضوابط نبشی‌کشی ساختمان نیز اشاره کردیم، هر سوالی در این زمینه داشتید با ما از طریق بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

نبشی از جمله مقاطع پرفروش در بازار آهن به حساب می‌آید و برای بسیاری از سازه‌های بتنی و فلزی مورد نیاز است، خرید از فروشندگان معتبر حائز اهمیت می‌باشد. برای بررسی قیمت نبشی و خرید آن به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید و یا از طریق شماره 0414180 با مشاوران فروش در تماس باشید.

کارشناسان فروش مجموعه عصرآهن شما را در خرید بهترین نبشی‌های موجود در بازار راهنمایی خواهند کرد.

۳۲۱۹۷