نبشی کشی ساختمان | تأثیر آن در تقویت و استحکام سازه

نبشی کشی ساختمان | تأثیر آن در تقویت و استحکام سازه

تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 8 دقیقه

نبشی کشی ساختمان روشی است که برای تقویت سازه‌ها استفاده می‌شود. حال اینکه این تدبیر در سازه بتنی یا فولادی کاربرد دارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

برای آشنایی کامل با کاربرد نبشی در ساختمان و میزان تأثیر آن تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نبشی کشی ساختمان چیست؟

نبشی کشی برای افزایش مقاومت دیوار و مقابله با نیروهای خارجی وارد در سازه اجرا می‌شود. در واقع می‌توان گفت نبشی کشی، نگهدارنده دیوار است. از نبشی برای اتصال مقاطع سازه‌ای به هم استفاده می‌شود و در مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و ریزش تأثیر زیادی دارد.

قطعه فولادی مورد استفاده در نبشی کشی ساختمان با استفاده از میلگرد به اجزای ساختمان مانند سقف، تیر یا دیوار نصب می‌شود. نبشی در ابعاد و سایزهای استاندارد متفاوت تولید می‌شود که در صورت لزوم می‌توان آن را برش داد یا خم کرد.

این المان جزو مصالح زاویه‌دار ساختمانی محسوب می‌شود که با هدف استحکام بخشی به سازه به کار می‌رود. شکل هندسی آن از دو بال عمود بر هم (دو سطح) با زاویۀ بین دو بال 90 درجه، تشکیل شده است.

نبشی در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تولید و به بازار ارائه می‌شود. در ادامه کارخانه‌های تولید نبشی در ایران و ارائه خدمات آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید ...

هدف از نبشی کشی ساختمان

از نبشی کشی معمولا در ساختن دیوارها به‌ویژه دیوار آجری و سفالی استفاده می‌کنند. در تیرهایی که باید در یک امتداد و زاویه به هم متصل شوند و در عین حال مقاومت سازه را حفظ کنند، از نبشی استفاده می‌شود.

‌نبشی‌ کشی دیوارهای داخلی از عملیات کاربردی است که در اجرای سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از نبشی در حالت عمودی هنگامی که دهانه دیوار بزرگ است، استفاده می‌شود و از تیر کف یا دال کف به تیر یا سقفِ طبقۀ بالا متصل می‌گردد. طبق آیین نامه 2800 حداکثر طول دیوارهای غیر باربر 40 برابر ضخامت دیوار و حداکثر ارتفاع مجاز برای دیوار غیر باربر 5/3 متر است.

هدف از نبشی کشی انتقال باد و بار لرزه‌ای به قاب‌های سازه‌ای و ایمن سازی دیوار از ریزش است.

بخوانید: تاریخچه تولید نبشی در ایران | معرفی بهترین تولید کنندگان نبشی در ایران

مزایای نبشی کشی ساختمان

نبشی‌کشی در ستون بتنی، پنجره، سازه فلزی و دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. استفاده از نبشی‌کشی در سازه‌ها به دلیل مزیت و تأثیر مثبت آن است که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • به راحتی روی اجزا و مقاطع نصب می‌شود؛
  • مناسب برای اجزایی مثل دیوار، تیر، ستون و پایه ستون است؛
  • تسریع در ساخت پروژه ساختمانی؛
  • شکل اجزای نامنظم را جهت بتن ریزی و نازک کاری هموار می‌کند؛
  • قابلیت تحویل سریع نبشی در محل تخلیه؛
  • قابل استفاده در گوشه‌ها و زوایا؛
  • از آسیب رسیدن به دیوار، ترک‌خوردن و ریزش آن‌ها جلوگیری می‌کند.

وال پست و تفاوت آن با نبشی کشی

تصویر وال پست سازه

وال پست یک ساختار عمودی یا افقی، مشابه تیر یا ستون است؛ اما عملکرد متفاوتی دارد. از وال پست برای اتصال دیوار به ستون، تیر و دال‌ها استفاده می‌شود و جهت ایمنی و حفاظت این المان‌ها از واژگونی و ریختن آن‌ها است.

اجرای وال پست با استفاده پروفیل نبشی انجام می‌شود که به آن نبشی کشی می‌گویند. باید نبشی‌ها را در محل اتصال سقف، کف یا دیوار محکم نصب شوند.

وال پست تنها با استفاده از نبشی اجرا نمی‌شود و در ساخت آن می‌توان از ناودانی، قوطی و کلاف استفاده کرد. طبق قوانین ساختمان سازی از نبشی‌کشی در دیوارهایی با ضخامت 10، 15 و 20 سانتی متر استفاده می‌شود.

نبشی عمودی با پیچ و مهره به کف و سقف نصب شده و ثابت می‌شود. نبشی افقی به بلوک یا آجر دیوار توسط پیچ و مهره متصل شده یا در مواردی خاص از جوشکاری برای اتصال استفاده می‌شود.

بخوانید: وال پست و هدف از اجرای آن در صنعت ساختمان

نحوه نبشی کشی اسکلت ساختمان

در نبشی کشی دیوارهای آجری از دو روش استفاده می‌شود. در روش اول، پلیت فولادی قبل از بتن ریزی در ستون نصب می‌شود تا بعد از بتن‌ریزی و در هنگام اجرای نبشی کشی، نبشی به آن پلیت جوش داده شود. در روش دوم از تسمه برای اتصال نبشی‌ها به ستون استفاده می‌شود.

نبشی کشی ساختمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و نباید از نظر مهندس ناظر چشم پوشی شود. این مقطع فولادی اکثراً در دو طول 12 متری و 6 متری در بازار موجود است که نمونه 6 متری پر مصرف‌تر است.

عدم استفاده از نبشی کشی، خسارات مالی و جانی زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد. این امکان وجود دارد که دیوار بدون نبشی‌کشی به مرور زمان ترک برداشته و موجب ریزش ناگهانی آن شود. در مواردی ریختن دیوار حتی یک هفته بعد از اتمام آن بدون اجرای این عملیات دیده شده است.

ازاین‌رو جهت جلوگیری از هزینه دوباره و جلوگیری از آسیب جانی در ابتدا با رعایت اصول مهندسی، نبشی‌کشی در ساختمان اجرا شود.

جهت نبشی کشی دیوارهای داخلی با ارتفاع بیش از 8 متر از وال پست استفاده می‌کنند. وال پست بایستی از اطراف به سازه متصل شده و متشکل از چند نبشی باشد. در صورت استفاده از پروفیل‌های فلزی قائم در وال پست، طول مجاز بین دو نبشی قائم در دیوار نباید بیشتر از 6 متر باشد.

در مواردی که طول دیوار بیشتر از 6 متر ‌باشد از یک نبشی دیگر استفاده خواهد شد. در صورتی که طول دیوار زیاد باشد حتما از کلاف استفاده می‌شود.

ضخامت دیوار آجری باید با عرض دیوار برابر باشد در غیر این صورت اجرای وال پست در داخل دیوار ضروری است. لبه‌های قائم و عمود تیغه‌ها باید به دیوار، ستون یا یک تیغه دیگر متصل شود. استفاده از نبشی در اجرای بازشوها مثل درب و پنجره از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما باید استفاده شود.

از انواع نبشی علاوه بر دیوار و اجرای وال پست در کاربری‌های دیگر مانند ساخت خرپا، نصب ستون در فونداسیون، اتصال تیر به ستون نیز می‌توان استفاده کرد.

بخوانید: تفاوت نبشی و سپری و کاربرد‌های آن‌ها

حرف L نمادی برای نبشی است و اعدادی که جلوی این حرف نوشته می‌شود نشانگر ابعاد آن است. نبشی از متریال‌هایی مانند ST37، ST52 و ST44 و در ضخامت و ابعاد و سایزهای متفاوت تولید و عرضه می‌شود.

بخش عمده‌ای از نبشی ایران در شمال غرب کشور تولید شده و بازار فولاد را تأمین می‌کند. کارخانجات فولاد ناب تبریز و آذر نبش تبریز از تولیدکنندگان انواع نبشی در ضخامت و سایزهای متفاوت می‌باشد.

این دو مجموعه در خط تولید نبشی جزو تولیدکنندگان برتر ایران محسوب می‌شوند که در کیفیت و قیمت در رقابت با یکدیگر هستند. با کلیک روی نام کارخانجات در پاراگراف قبل می‌توانید از قیمت نبشی آذر نبش و قیمت نبشی ناب تبریز مطلع شوید.

نبشی کشی دیوار داخلی

برای نبشی کشی دیوارهای داخلی بهتر است وال پست‌ها به یک المان اصلی وصل شوند. اگر از کلاف یا پروفیل قائم استفاده شده است، طول مجاز دیوارهای بین دو نبشی قائم حداکثر 6 متر خواهد بود.

اگر طول دیوار 40 برابر ضخامت آن باشد، باید از کلاف نیز استفاده شود. دیوارهای بزرگ و طویل نسبت به نیروهای خارجی، به خصوص زلزله، کمتر مقاوم هستند؛ بنابراین باید مقاوم‌سازی صحیح و طبق استانداردهای بین المللی رعایت شود.

در دیوارهای آجری، ضخامت دیوار باید با عرض دیوار برابر باشد و در صورت عدم رعایت این قانون، باید از وال پست و کلاف استفاده شود. لبه‌‌های قائم و عمود تيغه‌‌ها باید به یک تیغه، دیوار عمود بر آن یا ستون سازه متصل شوند. این مسئله در ساخت ساختمان‌ها و تقویت سازه بسیار مهم است.

نبشی‌ کشی دیوار پیرامونی

برای نبشی کشی دیوارهای خارجی‌ای که با آجر ساخته شده‌اند، دو روش استفاده می‌شود. ابتدا پلیت‌ها مشخص می‌شوند تا بعداً بتوان نبشی‌ها را به‌راحتی جوش داد. سپس از تفنگ‌های میخکوب یا تسمه‌های مخصوص برای اتصال نبشی به ستون‌ها استفاده می‌شود.

بعد از اتصال نبشی‌ها به ستون‌ها، آن‌ها باید در جای مناسب قرار گیرند تا مقطع دیوار درست در دل نبشی قرار بگیرد. در مرحله بعد، نبشی‌ها به میلگردهای عرضی و طولی جوش داده می‌شود. این نوع اتصال باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر رطوبت و حفظ استحکام آن می‌شود.

نبشی‌کشی در آسانسور

تصویر از نبشی کشی در چاهک آسانسور

به عملیات اجرای آسانسور در چاه آسانسور نبشی کشی آسانسور گفته می‌شود. در عملیات ساخت آسانسور از ناودانی، کلاف و نبشی استفاده می‌شود. از نبشی در ساخت و ایمن سازی آسانسور در انجام ستون‌های عمودی و چسبیده به دیواره آسانسور استفاده می‌شود.

ستون و تمام عملیات آهن کشی چاهک آسانسور بایستی به گونه‌ای باشد که آسانسور به‌راحتی بتواند حرکت کند و بالا و پایین بیاید. این نبشی‌ها باید بتوانند بار وارده کابین را تحمل کنند تا آسانسور از لحاظ ایمنی و کیفیت مورد تأیید باشد.

طراحی و محاسبه ناودانی و نبشی آسانسور از طریق نرم‌افزارهای مهندسی و بر عهدۀ مهندس محاسب است.

برای به دست آوردن سایز و تعداد آهن آلات مصرفی در ساخت چاهک آسانسور باید ارتفاع کل سازه در نظر گرفته شود. اتصالات آهن کشی توسط جوش انجام می‌گیرد و باید با دقت و مهارت زیاد صورت پذیرد تا بعد از نصب آسانسور مشکلات جدی به وجود نیاید. از نبشی در چهارگوشه چاهک برای احداث ستون استفاده خواهد شد.

بخوانید: تاریخچه ساخت و نحوه اجرای آهن کشی آسانسور

سخن آخر

در این مقاله کاربرد نبشی در کاربری‌های مختلف و تأثیر آن در افزایش مقاومت دیوار و سازه بررسی شد. این وسیله پرکاربرد ساختمانی توسط تولیدکنندگان داخلی در ابعاد و ضخامت استاندارد تولید و به دست مصرف کنندگان می‌رسد. نبشی کشی موجب اتصال محکم اجزای دیوار می‌شود و از ریزش آن جلوگیری می‌کند.

برای دسترسی سریع به آهن آلات موجود در بازار و قیمت نبشی می‌توانید با واحد مشاوره عصرآهن با شماره 0414180 در تماس باشید، کارشناسان ما راهنمای شما خواهند بود.

۲۱۸۵۵