سبک‌ترین میلگرد در بازار آهن آلات

سبک‌ترین میلگرد در بازار آهن آلات

۶ دقیقه زمان مطالعه

وزن، طول و قطر میلگرد براساس اعداد معین استاندارد تولید می‌شود. برخی از تولیدکنندگان میلگرد، وزن میلگرد تولیدی خود را از حد استاندارد تعریف شده سبک‌تر می‌سازند. در این دانشنامه بررسی خواهیم کرد که میلگرد سبک چه مزایا و معایبی دارد؟ آیا میلگرد سبک وزن موجب می‌شود که سازه ساخته شده از کیفیت مورد نظر برخوردار نباشد؟ علت بالا بودن قیمت میلگرد سبک چیست؟

قبل از هر چیز باید خاطر نشان کرد که سبک وزن بودن میلگرد و نیز تمامی پروفیل‌ها و مصالح آهنی بایستی براساس بازه استاندارد باشد. در غیر این صورت کم بودن وزن مصالح مصرفی خارج از حد استاندارد، پاسخ گوی بارگذاری سازه نخواهد بود و منجر به ایجاد مشکلات سازه‌ای خواهد شد. سایز میلگرد، طول و قطر آن وابسته به وزن میلگرد است زیرا کم بودن بیش از استاندارد تعیین شده موجب کاهش قطر و طول و یا حتی تغییر در نوع آج‌های میلگرد خواهد بود. استفاده از میلگرد غیر استاندارد ممکن است عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

دو کارخانه فولاد راد همدان و فولاد ظفر بناب سبک‌ترین میلگرد (استاندارد) بازار را تولید و عرضه می‌کنند. در ادامه با بررسی هر دو تولیدکننده و جداول وزنی مربوط، میلگرد سبک را با تولیدات دیگر کارخانجات و نیز با استاندارد میلگرد مقایسه خواهیم کرد.

بخوانید: شکل هندسی میلگرد | تاثیر آج میلگرد بر چسبندگی بین میلگرد و بتن

میلگرد فولاد راد همدان

تصویر میلگرد راد همدان

کارخانه راد همدان از سال 1396 در شهرک ویان استان همدان در زمینی به وسعت 50 هزار متر مربع شروع به فعالیت کرد. این تولیدکننده با ظرفیت تولید 500 هزار تن در سال، میلگرد آجدار در استاندارد A2 و A3 تولید می‌کند. استانداردهای رعایت شده برای ساخت میلگرد راد، استاندارد ملی ISIRI 3132 و استاندارد بین المللی DIN 488 و BS EN 4449 می‌باشد.

این کارخانه با استفاده از تجهیزات اروپایی و طبق استانداردهای جهانی، میلگردی سبک‌تر از دیگر کارخانجات میلگرد ایران تولید می‌کند و کیفیت و استاندارد بودن محصولات خود را با برگه آنالیز و آزمایش مختص هر میلگرد تایید می‌کند. نام تجاری حک شده بر روی هر شاخه میلگرد RAD می‌باشد.

وزن و قیمت میلگرد فولاد راد همدان

میلگرد فولاد ظفر بناب

تصویر میلگرد ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب در سال 1386 در استان آذربایجان شرقی در شهرستان بناب آغاز به فعالیت کرد. این کارخانه علاوه بر میلگرد که از جمله محصولات اصلی آن می‌باشد، نبشی، ناودانی و تیرآهن نیز تولید می‌کند. این تولیدات براساس استانداردهای DIN و ASTM و استاندارد ملی ISIRI است.

وزن و قیمت میلگرد فولاد ظفر بناب

فولاد ظفر بناب تولیدکننده میلگرد سبک وزن در شمال غرب کشور می‌باشد که گواهینامه‌های ISO 14001، ISO 18001 و ISO 90001 برای کیفیت محصولات خود دریافت کرده است. نام تجاری حک شده بر روی میلگرد فولاد ظفر، ZN می‌باشد.

مقایسه وزن میلگرد راد همدان و فولاد ظفر بناب با حداقل وزن استاندارد:

جدول سایز بندی میلگرد سبک
توجه: تمامی وزن‌ها از داده‌های آماری واحد فروش جمع آوری شده و تقریبی می‌باشند.
جالب است بدانید که :

وزن میلگرد هرچقدر سبک‌تر باشد تعداد شاخه‌ها در هر بندیل بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت این موضوع هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع فروشنده است. چرا که آهن فروشان به صورت کیلویی خرید کرده ولی شاخه‌ای می‌فروشند.

علاوه بر فولاد راد همدان و فولاد ظفر بناب، کارخانجات حدید سیرجان جنوب، فولاد آناهیتا گیلان و فولاد گیلان حسن رود نیز میلگرد سبک وزن عرضه می‌کنند.

تاثیر وزن بر قیمت میلگرد

تصویر میلگرد فولادی

علاوه بر نوسانات بازار ارز و میزان عرضه و تقاضا، وزن و طول میلگرد، بسته بندی آن و کارخانه تولیدکننده نیز بر قیمت میلگرد تاثیر گذار است. میلگرد راد همدان نسبت به تولیدکنندگان هم‌تراز خود قیمت بیشتری ارائه می‌کند و علت آن را تولید میلگرد سبک با کیفیت بالا طبق استانداردهای غربی بیان کرده است که با به کار گرفتن امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته ممکن شده است. همچنین آجدار کردن میلگرد سبک براساس استاندارد قطعا بر قیمت میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

با اینکه قیمت نرخ تولیدکنندگان میلگرد سبک در بازار آهن آلات زیاد است اما با توجه به وزن محصول، خرید این نوع میلگرد مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

لازم به ذکر است :

سبک وزن بودن میلگرد فولاد ظفر بناب و فولاد راد همدان استاندارد می‌باشد.

به عنوان مثال 20 شاخه میلگرد آجدار سبک فولاد راد همدان با استاندارد A3 و سایز 14 با وزن 13/5 کیلوگرم که با قیمت 18.385 تومان (قیمت به روز نمی‌باشد) را با 20 شاخه میلگرد آجدار از دیگر تولیدکننده‌ها با استاندارد A3 و سایز 14 با وزن 14 و قیمت 17.950 تومان (قیمت به روز نمی‌باشد) از لحاظ قیمت و وزن نهایی مقایسه کنیم.

مقایسه قیمت تمام شده میلگرد سبک با میلگرد با وزن نرمال
مقایسه وزن و قیمت میلگرد آجدار A3 سایز 14

با بررسی قیمت نهایی به دست آمده با توجه به اینکه قیمت هر شاخه میلگرد سبک بیشتر از دیگر نمونه میلگردهای بازار است، اما مبلغ نهایی مقرون به صرفه‌تر خواهد بود و این موضوع به نفع مصرف کننده می‌باشد.

قبل از خرید میلگرد پیشنهاد می‌شود مقاله زیر را برای داشتن خریدی باکیفیت و مطمئن مطالعه کنید. تمامی نکاتی که باید در زمان خرید میلگرد و بعد از تحویل آن بدانید به طور جامع بیان شده است.

بخوانید: راهنمای خرید میلگرد | شرایط خرید از عصرآهن

وزن میلگرد استاندارد

خصوصیات مکانیکی، شیمیایی، ویژگی هندسی میلگرد و آهن آلات که شامل وزن، مقامت کششی و تسلیم و... می‌باشد باید براساس استاندارد تعیین و تولید شود. استانداردهای مورد استفاده در ایران سه نوع است؛ استاندارد میلگرد روسی، استاندارد ISIRI 3132 (استاندارد ملی میلگرد ایران) و آیین نامه آبا. به غیر از استانداردهای داخلی از استاندارهای غربی نیز استفاده می‌شود.

طول میلگرد استاندارد، 12 متر است البته سایزهای کمتر از 10 میلی‌متر به صورت کلاف نیز تولید می‌شوند. در جدول زیر اندازه قطر، وزن طولی و سطح مقطع مربوط به هر کدام از سایزهای میلگرد را می‌توانید بررسی کنید.

لازم به ذکر است عصرآهن وزن محصول خریداری شده را در فاکتور لحاظ می‌کند و شما بعد از تحویل بار می‌توانید وزن محصول را با وزن نوشته شده در فاکتور کنترل کنید. برای بررسی جدول وزن میلگرد بر روی لینک کلیک کنید.

جدول وزنی میلگرد استاندارد

بخوانید: اندازه گیری سایز میلگرد | آشنایی با سایزهای میلگرد و روش‌های اندازه‌گیری

محاسبه وزن میلگرد

فرمول زیر ساده ترین روش برای محاسبه وزن میلگرد می‌باشد. البته با استفاده از جدول اشتال نیز می‌توان وزن محصول را به دست آورد.

تصویر فرمول محاسبه وزن میلگرد

بخوانید: نحوه محاسبه وزن و قیمت میلگرد موردنیاز برای ساختمان

نکته مهم: برخی کارخانجات برای سبک‌تر شدن میلگرد تولیدی، وزن میلگرد را کمتر از تلرانس استاندارد می‌سازند. در این صورت هر چند وزن میلگرد کم است ولی مقطع غیراستانداردی است و خرید آن به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود.

تفاوت این میلگرد با میلگرد سبک در این است که میلگرد سبک دارای وزن استاندارد بوده ولی میلگرد نوع اول غیراستاندارد است و کیفیت لازم را ندارد.

توصیه ما این است، هنگام تحویل کالا به‌صورت رندوم چند شاخه میلگرد را وزن کنید و با وزن استاندارد مقایسه کنید، در صورت مغایرت بیش از حد حتما به فروشنده یا کارخانه اطلاع دهید.

به‌عنوان مثال در برخی خریدها گزارش شده است که مصرف‌کننده، میلگرد 16 خریداری کرده ولی وزن آن برابر میلگرد 14 است. مصرف این نوع میلگرد در سازه مشکلات و خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

جمع بندی

وزن میلگرد سبک نسبت به دیگر میلگردهای موجود در بازار کمتر می‌باشد اما این کم بودن وزن دلیل بر استاندارد نبودن یا بی‌کیفیتی محصول نیست. در حال حاضر دو کارخانه فولاد ظفر بناب و فولاد راد همدان سبک‌ترین میلگرد موجود در بازار ایران را تولید می‌کنند. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد این دو کارخانه و تمامی تولیدکنندگان آهن ایران و نیز بررسی وزن محصولات، می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید.

بررسی‌های لازم در خصوص میلگرد سبک وزن در دانشنامه فوق انجام شد شما می‌توانید با آنالیز دقیق آن نسبت به خرید میلگرد اقدام کنید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در خصوص خرید میلگرد و آهن آلات می‌توانید با شماره 04133250280 با ما در تماس باشید، تیم پشتیبانی عصرآهن پاسخ گوی سوالات شما می‌باشد.

۱۹۱۹۶۶