انواع مقاطع فولادی شکل، اندازه و خصوصیات آن ها

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

انواع مقاطع فولادی شکل، اندازه و خصوصیات آن ها

قطعات فولادی در قالب های ریخته گری پیوسته و بدون اتصال تولید می شوند که اشکال مختلف آن ها در ادامه شرح داده شده است.

کارخانه فولاد

اشکال مختلف مقاطع فولادی

اشکال مختلف مقاطع فولادی به شرح زیر است:
1) مقاطع زاویه دار
2) مقاطع نبشی
3) مقاطع T شکل
4) مقاطع I شکل
5) میلگرد های گرد 
6) میلگردهای مربع
7) مقاطع تخت
8) ورق های آجدار     
9) ورق های صفحه ای      
10) صفحات فلزی         
11) میلگردهای با مقاومت بالا (HYSD)    
12) میلگردهای فولادی معمولی        
13) میلگردهای حرارتی 
14) میلگردهای جوش شده شبکه ای

مقاطع زاویه دار

مقاطع نبشی

این مقاطع به صورت "L" شکل تولید شده و شامل دو نوع می باشند:
•    مقاطع زاویه دار با زاویه برابر که دارای پایه هایی با ابعاد برابر می باشند.
•    مقاطع زاویه دار با زاویه نابرابر که دارای پایه هایی با ابعاد مختلف می باشند. 
مقاطع زاویه دار در ساخت خرپاها برای سقف به کار برده می شوند. 
مقاطع زاویه دار با زاویه برابر در سایزهای 20x20x3 میلی متر تا 200x200x25 میلی متر و مقاطع زاویه دار با زاویه نابرابر در ابعاد 30x20x3 میلی متر تا 200x150x18 میلی متر موجود می باشند.

مقاطع نبشی

مقاطع زاویه دار

مقاطع نبشی، دارای دو بال مساوی بوده که هر دو در انتها به هم متصل هستند و به طور گسترده ای در قابهای فولادی مورد استفاده قرار می گیرند. این مقاطع در اندازه های مختلف از 100x45 میلی متر تا 400x100 میلی متر در دسترس هستند. 

مقاطع T شکل

مقاطع t شکل

در مقاطع T شکل، بال و جان مقطع به شکل "T" ساخته می شوند و از این مقاطع در خرپاها برای تقویت سازه استفاده می شود. هم چنین برای ساخت این نوع مقاطع می توان از دو مقطع زاویه دار کنارهم استفاده کرد.
اندازه مقاطع T شکل از 20x20x3 میلی متر تا 150x150x10 میلی متر متفاوت است.

مقاطع I شکل

تیرآهن

مقاطع I شکل که به آن ها تیر یا تیرچه های فلزی نیز گفته می شود، به عنوان تیر و ستون در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این مقاطع در اندازه های مختلف از 75x50 میلی متر تا 600x210 میلی متر تولید می شوند.

میلگرد های گرد

میلگرد گرد

میلگردهای گرد، دارای مقطع دایره ای شکل هستند که به عنوان تقویت کننده در سازه های بتونی و کوره های فلزی استفاده می شود. قطر این میلگردها از 5 تا 250 میلی متر متغیر می باشد.

مقاطع تخت

مقاطع تخت

مقاطع تخت نیز در ساخت درها و پنجره ها استفاده می شود. این مقاطع با عرضشان تعیین می شوند که از 10 تا 400 میلی متر متغیر است. هم چنین ضخامت مقاطع تخت از 3 میلی متر تا 40 میلی متر می باشد.

ورق های آجدار

ورق های اجدار

ورق های آجدار از ورق های فولادی ساده تولید می شوند. در ساخت این ورق ها از دستگاه هایی استفاده می شود که با اعمال فشار روی ورق های ساده بر روی آن ها آج ایجاد می کنند. این ورق ها در ساخت سقف ها استفاده می شوند.

مقاطع صفحه ای

مقاطع صفحه ای

مقاطع صفحه ای گسترده، از ورق های فلزی سبک ساخته می شود که به کمک دستگاه، برش داده شده و صاف می شوند. به طور کلی در این مقاطع، یک شبکه ی لوزی شکل از ورق ها ساخته می شود.

صفحات فلزی

صفحات فلزی کاربرد فراوانی در سازه های فلزی دارند. از این مقاطع برای اتصال تیرهای فلزی و اعضای کششی در خرپا، سقف و غیره استفاده می شود. ضخامت این صفحات از 5 تا 50 میلی متر متغیر است.

میلگردهای با مقاومت بالا (HYSD)

میلگرد با مقاومت بالا

میلگردهای با مقاومت بالا (HYSD) از فولاد با مقاومت بالا ساخته می شوند. این نوع میلگردها نوآوری بزرگی در بخش فولاد به حساب می آیند و به عنوان تقویت کننده اصلی در کلیه کارهای بتونی مانند پل ها، ساختمان ها، عملیات بتونی پیش ساخته، پایه ها، جاده ها و غیره بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این مقاطع در اندازه های مختلف از قطر 6 تا 50 میلی متر موجود می باشند.
از جمله مزایای میلگردهای با مقاومت بالا (HYSD) می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    این مقاطع بدون هیچ ترکی می توانند تا 180 درجه خم شوند.
•    مقاومت و دوام بالایی دارند.
•    با استفاده از این میلگردها، 30 تا 40 درصد از هزینه ها کاهش می یابد.
•    برای هر نوع کار بتونی مناسب می باشند.
•    اتصال عالی با بتن ایجاد می کنند.
•    با استفاده از جوشکاری قوس الکتریکی قابل جوشکاری هستند.

میلگردهای فولادی معمولی

میلگرد معمولی

میلگردهای فولادی معمولی با استفاده از فولاد سبک تولید می شوند. این نوع از میلگردها شبیه به میلگردهای HYSD هستند با این تفاوت که نسبت به مقاطع HYSD مقاومت بسیار کمتری دارند.

میلگردهای حرارتی 

میلگرد حرارتی

میلگردهای حرارتی (TMT) با استفاده از گرمای مکانیکی و با یک تکنیک خاص تولید می شوند. در این فرآیند میلگردهای  فولادی داغ با پاشیدن ناگهانی آب سرد می شود. بنابراین سطح میلگرد خنک می شود اما قسمت داخلی یا هسته آن هنوز گرم می باشد. با استفاده از تکنیک ترکیب دماهای مختلف، میلگرد مقاومت بیشتری به دست می آورد و در زمان تسلیم، مقاومت خوبی را از خود نشان می دهد. علاوه بر این موادی مانند مس، فسفر، کروم و غیره در فرآیند تولید میلگردهای TMT افزوده می شود که مقاومت به خوردگی آن را بهبود می بخشند.

میلگردهای جوش شده شبکه ای

میلگردهای جوش شده شبکه ای فولادی یک سری میلگردهای معمولی هستند که عمود بر یکدیگر قرار گرفته و در تمام نقاط جوش داده می شوند. این مقاطع به عنوان تقویت کننده برای صفحات کف، پوشش های کانال کوچک، روسازی ها و غیره استفاده می شود.