انواع سقف سازه | ارزان‌ترین و گران‌ترین نوع سقف‌ها کدامند؟

انواع سقف سازه | ارزان‌ترین و گران‌ترین نوع سقف‌ها کدامند؟

تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 8 دقیقه

در ساخت سقف سازه از مصالح مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام مقاومت و کارایی متفاوتی دارند. انواع سقف سازه روش اجرای متفاوتی خواهند داشت که هر کدام را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

سبک‌‌های سازه‌ای متنوعی که در اجرای سقف‌ها به کار برده می‌شود از مصالح مصرفی گرفته تا سبک اجرای سقف، تأثیر مستقیمی در تعیین هزینه دارند. در این دانشنامه سعی داریم انواع سقف‌های سازه‌ای را بر اساس قیمت دسته‌بندی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سقف در هر ساختمان به عنوان اصلی‌ترین پوشش برای جداسازی طبقات و حفظ مقاومت و یکپارچگی سازه است. این عضو در برابر تمام بارهای وارده مقاومت می‌کند. در ساخت اکثر سقف‌ها از میلگرد و بتن استفاده می‌شود.

در ادامه به کم‌هزینه‌ترین سقف ساختمان و سقف‌های متداولی که در اکثر سازه‌های مسکونی ایران مشاهده می‌شود و قیمت اجرای مناسب‌تری دارد، می‌پردازیم.

انواع سقف سازه با قیمت مناسب‌تر

در این بخش قصد داریم کم‌هزینه‌ترین سقف ساختمان و انواع سقف سازه که در صنعت عمران و سازندگی ایران بسیار استفاده می‌شود را معرفی کنیم. با انواع سقف در زیر آشنا شوید:

سقف تیرچه بتنی

از جمله رایج‌ترین سقف‌ سازه می‌توان به سقف تیرچه بلوک اشاره کرد. اگر بخواهیم انواع سقف‌ها‌ را از لحاظ قیمت با هم مقایسه کنیم، سقف تیرچه بلوک از بین آن‌ها هزینه کمتری خواهد داشت. می‌توان گفت از جمله ارزان‌ترین سقف سازه، سقف تیرچه بتنی است. 

جنس این سقف سازه‌ای از بتن است؛ اما از آنجایی که بتن به تنهایی در حفظ مقاومت سقف و سازه توانایی ندارد از تیرچه هم در ساخت آن استفاده می‌شود.

سقف تیرچه بلوک نوعی دال یک طرفه است که بعد از قرار دادن تیرچه و یونولیت در دو طرف تیرها عملیات بتن ریزی انجام می‌شود. از میلگرد حرارتی نیز در اجرای این سقف برای جلوگیری از ترک خوردگی استفاده می‌شود. 

افزایش قیمت میلگرد در افزایش هزینۀ ساخت سازه تأثیر مستقیمی دارد. در سقف تیرچه بتنی که میلگرد یکی از اجزای اصلی ساختمان است، قیمت میلگرد قبل از اجرا بهتر است برآورد شود. برای اطلاع از به‌روزترین قیمت مقاطع ساختمانی می‌توانید به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید یا با شماره 0414180 تماس بگیرید.

مزایای سقف تیرچه بتنی

 • مقاومت مناسب؛
 • کاهش هزینه‌های پایه؛
 • سرعت بالای اجرا؛
 • مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی.

بخوانید: اجرای سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه کرومیت

باید گفت سقف کرومیت مشابه سقف تیرچه بلوک است، یعنی سیستم اجرایی یکسانی دارند با این تفاوت که در سقف تیرچه بلوک از تیرچه‌های بتنی استفاده می‌شود؛ ولی در این نوع سقف سازه از تیرچه فلزی استفاده می‌کنند.

تصویر سقف تیرچه کرومیت

اجرای سقف کرومیت شامل ساخت سقف با استفاده از تیرچه فلزی، یونولیت و بتن ریزی آن است. این سقف از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار بوده و برای اجرای آن نیازی به نیروی کار ماهر نیست. در اجرای سقف تیرچه کرومیت می‌توان چندین سقف را به طور هم‌زمان بتن‌ریزی کرد. 

بعد از بتن‌ریزی و به عمل آمدن آن، سقف سازه به صورت یکپارچه در آمده و هر نوع بار وارده به سازه را تحمل می‌کند. سقف کرومیت ممکن است در انواع مختلفی در پروژه‌های ساختمانی اجرا شود.

علاوه بر سقف تیرچه بلوک کرومیت می‌توان به سقف کامپوزیت کرومیت و سقف پلیمر کرومیت اشاره کرد. در بین این سه نوع سقفِ کرومیت، نوع تیرچه بلوک آن رایج‌تر بوده و سرعت اجرای بالاتری دارد.

سقف کامپوزیت کرومیت

در این سقف به‌جای تیرچه فلزی از تیرآهن استفاده می‌شود سپس به کمک دال بتنی پوشیده شده و در صورت نیاز با قالب گیری و بتن ریزی اجرای سقف را به اتمام می‌رسانند. در این سقف مصرف تیرچه به حداقل می‌رسد.

سقف پلیمر کرومیت

در اجرای این سقف سازه‌ای از بلوک پلی استایرن استفاده می‌کنند که علاوه بر اینکه وزن کل سقف را بسیار کاهش می‌دهد؛ میزان مصالح مصرفی را هم کم می‌کند. پس مهم‌ترین مزیت آن سبک بودن این سقف است.

برای اجرای سقف کرومیت ابتدا تیرچه‌ها را روی تیر قرار می‌دهند سپس با استفاده از میلگرد حرارتی تنش‌های وارده به سقف را مهار می‌کنند. در مرحله بعد با استفاده از بلوک سیمانی، سفالی یا پلی استایرن قسمت خالی سقف را پر می‌کنند در نهایت با بتن ریزی، اجرای سقف اتمام می‌شود.

مزایای سقف کرومیت

 • اجرای آسان؛
 • مقرون‌به‌صرفه بودن؛
 • اجرای سریع؛
 • در دسترس بودن مصالح مصرفی آن.

سقف کامپوزیت

از دیگر انواع سقف‌های سازه که یکی از ارزان‌ترین سقف‌ در صنعت ساختمان به شمار می‌رود، سقف کامپوزیت است. در کل به سقف‌هایی که از چند نوع مادۀ متفاوت تشکیل شوند، کامپوزیت گفته می‌شود. به‌عنوان مثال سقف‌هایی ساخته شده از فولاد و بتن نوعی سقف کامپوزیت یا مرکب است. 

سقف کامپوزیت شامل نوع ساده و عرشه فولای است. سقف عرشه فولادی جزو سقف‌های گران قیمت بوده که در ادامه به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت؛ اما سقف کامپوزیت ساده جزو مقرون‌به‌صرفه‌ترین سقف‌های سازه‌ای است. 

اجزای این سقف شامل تیرهای فرعی، میلگرد، دال بتنی و ناودانی است؛ البته از ناودانی به عنوان برشگیر استفاده می‌شود.

لازم به به ذکر است هزینۀ این سقف در مقایسه با سقف تیرچه بلوک و کرومیت بیشتر است.  در اجرای این سقف از یونولیت استفاده نمی‌شود به همین دلیل با استفاده از رابیتس، سقف کاذب را اجرا می‌کنند.

مزایای سقف کامپوزیت

 • کم وزن بودن؛
 • کاهش مصرف بتن؛
 • اجرای آسان.

انواع سقف سازه با قیمت پایه بیشتر

بعد از معرفی و بررسی ارزان‌ترین سقف در سازه، بهتر است انواع سقف سازه که قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌های گفته شده در متن بالا را دارد هم بررسی کنیم.

این نوع از سقف‌ها در سازه‌هایی با ارزش کاربری بالا یا در ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا ساخته می‌شود. سیستم اجرایی نوین در اجرای این نوع سقف‌ها و مصالح مصرفی که در حین اجرا استفاده می‌شود، هزینۀ ساخت‌وساز را افزایش می‌دهد.

سقف عرشه فولادی

این نوع سقف سازه‌ای از جدیدترین متدها است. همان طور که در بالا اشاره کردیم به این سقف، سقف کامپوزیت یا مرکب نیز گفته می‌شود. اجزای تشکیل‌دهندۀ سقف عرشه فولادی شامل میلگرد، ورق ذوزنقه‌ای شکل که از جنس گالوانیزه است؛ همچنین از بتن و گل میخ تشکیل می‌شود.

تصویر سقف عرشه فولادی

این سقف سرعت اجرای بالایی دارد ولی از لحاظ هزینه‌ خیلی گران قیمت‌تر از دیگر سقف‌های نام برده است. در دو نوع سقف عرشه فولادی مرکب و سقف عرشه فولادی غیر مرکب قابل اجرا است.

بخوانید: همه چیز درباره ی سقف های عرشه فولادی

مزایای سقف عرشه فولادی

 • سرعت اجرای بالا؛
 • کنترل بارهای وارده؛
 • مقاومت و استحکام بالا؛
 • مقاومت در برابر آتش سوزی.

دال تخت

دال تخت سقفی یکپارچه است که از  بتن ساخته شده است. از این نوع سقف بیشتر در عرشه پل و کف‌ها استفاده می‌شود و دارای ضخامتی بین 10 تا 50 سانتی‌متر است. در دو نوع دال بتنی یک طرفه و دو طرفه در سقف سازه قابل اجرا است؛ اما نوع دو طرفه آن رایج‌تر می‌باشد. 

تصویر سقف دال بتنی

در اجرای این سقف سازه‌ای بعد از آرماتورگذاری و بتن ریزی سقف، قالب‌ها را جدا می‌کنند. در سقف دال بتنی تخت، از قطعات پیش ساخته‌ای که در کارخانه‌ها ساخته می‌شود و به صورت آماده به سایت پروژه ارسال می‌گردد، استفاده می‌کنند.

بخوانید: دال بتنی | آشنایی با سقف‌های کم وزن و مدرن

دال مجوف

سقف‌هایی که دارای شبکه‌بندی یا حفره‌هایی باشند سقف مجوف نامیده می‌شوند. این سقف نیز جزو سبک‌های مدرن در سازه است. مصالح مورد نیاز در ساخت این نوع سقف میلگرد و بتن بوده؛ اما قالب‌بندی متفاوتی دارند که باید قبل از بتن ریزی قالب روی سقف اجرا شده و مراحل بعد آن به ترتیب انجام شود.

هدف از اجرای این سقف‌ها افزایش ارتفاع دال برای پوشش دهانه وسیع‌تر است؛ همچنین قالب‌گیری متفاوت آن باعث کاهش مصرف بتن شده و وزن سازه را کمتر می‌کند. سقف وافل نوع متداول این نوع سقف سازه است. همچنین سقف کوبیاکس، یوبوت و بابل دک (bubble deck) از دیگر انواع دال‌های مجوف هستند.

مزایای سقف مجوف

 • تحمل بار زیاد سازه؛
 • کاهش تعداد ستون در سازه؛
 • مقاوم در برابر آتش سوزی؛
 • عایق صدا؛
 • ایجاد فضای وسیع‌تر برای طراحی معماری.

سخن آخر

در این دانشنامه سبک‌های اجرایی متفاوتی که برای ساخت سقف سازه به کار برده می‌شود را معرفی کردیم؛ همچنین انواع سقف را بر اساس هزینه‌های پایه با هم مقایسه کرده و گران‌ترین و ارزان‌ترین سقف در بین انواع آن مشخص شد.

اگر در این زمینه سؤالی داشتید از قسمت «ارسال دیدگاه» با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم.

سؤالات متداول

ارزانترین سقف سازه کدام است؟

سقف تیرچه بتنی و سقف تیرچه کرومیت از جمله ارزان‌ترین سقف ها در صنعت ساخت‌وساز ایران هستند؛ البته انواع دیگر سقف‌هایی که قیمت تمام‌شده مناسب‌تری دارند هم در داخل مقاله معرفی کرده‌یم.

انواع سقف سازه کدامند؟

انواع سقف سازه که در صنعت عمران ایران هم استفاده می‌شوند شامل سقف تیرچه بتنی، سقف تیرچه کرومیت، سقف کامپوزیت کرومیت، سقف پلیمر کرومیت، سقف کامپوزیت، سقف عرشه فولادی و سقف مجوف است.

۹۱۲۹۳۶