تیرآهن ذوبی چیست؟ | معرفی کامل این مقطع

تیرآهن ذوبی چیست؟ | معرفی کامل این مقطع

تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۴۰۱
تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ شهریور ۱۴۰۱
زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر با بازار آهن‌آلات سروکار دارید، مصرف‌کننده، فروشنده یا تولید‌کننده مقاطع آهنی هستید به احتمال زیاد اسم «تیرآهن ذوبی» را شنیده‌اید.

تیرآهن ذوبی همان تیرآهن تولید شده در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان است که بیشتر شما از این موضوع مطلع هستید.

با این حال بیشتر افراد در هنگام خرید تیرآهن یا بررسی انواع مقاطع، سوالی که دارند این است: تیرآهن ذوبی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ این مقطع چه تفاوتی با دیگر تیرآهن‌های بازار آهن دارد؟

در این مقاله قصد داریم همه اطلاعات مربوط به تیرآهن ذوب آهن اصفهان را مطرح کنیم!

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله را تا انتها بخوانید.

خط تولید تیرآهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان

برای تولید تیرآهن، سنگ آهن استخراج شده از معادن آهن را به همراه مواد افزودنی از مرحله آگلومراسیون عبور می‌دهند. مرحله آگلومراسیون بخش بزرگی از فرایند تولید است که در آن مواد اولیه ذخیره‌سازی شده یا به مراحل مختلف، برای تولید انواع مقاطع ارسال می‌شوند.

تولید آگلومره در مرحله آگلومراسیون تحت رعایت اصول فنی انجام می‌شود. در این بخش مواد اولیه با کیفیت بالا، همگن‌سازی می‌شوند و برای مصرف به واحدهای مختلف توسط واگن یا کامیون منتقل می‌شوند.

سپس آگلومره، سنگ آهن و کک به کوره بلند اضافه شده و حرارت داده می‌شوند. مرحله بعدی در تولید تیرآهن ذوبی، ارسال مواد کوره بلند به کنورتور است؛ در این مرحله از تولیدِ تیرآهن ذوبی، مواد تولید شده در کوره بلند به‌همراه آهن قراضه، فروآلیاژها و اکسیژن به کوره پاتیل ارسال می‌شوند.

در نهایت فولاد مذاب تهیه شده از این مراحل به شمش فولادی تبدیل شده و در مرحله نورد به کمک غلتک‌کاری، انواع تیرآهن ذوبی تولید می‌شود.

برای اینکه با خط تولید تیرآهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان، بهتر آشنا شوید، ایفوگرافیک زیر را آماده کرده و ترتیب مراحل را طبق مراحل تولید تیرآهن ذوبی قرار داده‌ایم:

اینفوگرافیک مراحل تولید تیرآهن ذوبی
اینفوگرافیک مراحل تولید تیرآهن ذوبی

انواع تیرآهن ذوبی

ذوب آهن اصفهان انواع مقاطع فولادی را تولید و عرضه می‌کند. یکی از محصولات این کارخانه که در بازار آهن ایران طرفدار زیادی دارد؛ تیرآهن است. تیرآهن ذوبی در سه نوع تیرآهن IPE، IPB و IPN ساخته می‌شود.

 • تیرآهن IPE یا تیرآهن بال نیم پهن موازی
 • تیرآهن IPB یا تیرآهن بال پهن موازی
 • تیرآهن IPN یا تیرآهن بال باریک شیبدار

سه محصول نام برده جزو محصولات تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان است. در حال حاضر این کارخانه فقط تیرآهن IPE تولید می‌کند. تیرآهن IPE در ایران مصرف زیادی دارد به همین علت کارخانه ذوب آهن اصفهان انواع تیرآهن IPE در سایزهای 12، 14، 16، 18، 20 و 22 را تولید می‌کند.

تیرآهن IPE اصفهان در دو نوع نیمه سبک و سنگین به تولید می‌رسد که هر کدام از این تیرآهن‌ها در کاربری مخصوص خود به کار برده می‌شوند.

در مجتمع ذوب آهن اصفهان برای تولید تیرآهن ذوبی از فولاد 37 (S235JR)، فولاد 44 (S275JR) و فولاد 52 (S355JR) استفاده می‌شود.

وزن تیرآهن ذوب آهن اصفهان

همان طور که می‌دانید تمام مقاطع فولادی باید بر اساس استاندارد تولید شوند. مقادیر استاندارد برحسب استانداردهای اروپایی و ایرانی انجام می‌شود. تیرآهن ذوبی نیز به دلیل اینکه جزو مقاطع با کیفیت بازار آهن ایران است طبق این استانداردها به تولید می‌رسد.

انواع استانداردها وگواهینامه‌های ذوب آهن اصفهان به ترتیب زیر است:

 • گواهینامه مصرف محصولات ذوب آهن در آلمان از شركت TUV آلمان
 • CARES- Product Conformity Certification
 • تایید كیفیت از شركت BID اسپانیا
 • Certificate of CE conformity of Factory Production Control
 • استاندارد OHSAS 18001
 • ISO 9001، ISO 10015 ، ISO14001
 • پروانه کاربرد علامت استاندارد برای تیرآهن بال نیم پهن موازی

وزن تیرآهن ذوبی به وزن جدول اشتال بسیار نزدیک است و جزو سنگین وزن‌ترین تیرآهن‌های بازار است. برای بررسی وزن تیرآهن اصفهان به جدول زیر مراجعه کنید.

تصویر جدول وزن تیرآهن ذوبی
جدول وزنی تیرآهن ذوبی

نمودار قیمت تیرآهن ذوبی

نمودار زیر مربوط به قیمت تیرآهن اصفهان در سه ماه گذشته (سال 1401) است. قیمت آهن و انواع مقاطع تولید شده از آهن وابسته به دلایلی هستند که موجب افزایش و کاهش قیمت آن‌ها می‌شود. همچنین تعیین نرخ قیمت تیرآهن نیز با توجه به برخی مسائل انجام می‌شود.

ذوب آهن اصفهان ارگان دولتی بوده و محصولات خود را در بورس کالا قیمت‌گذاری می‌کند؛ به این معنی که تیرآهن ذوبی تنها از بورس کالا قابل خرید است و فروشندگان مختلف قیمت این تیرآهن را با توجه به آنچه در بورس کالا قیمت‌گذاری شده است ابلاغ می‌کنند.

شاید با شنیدن اینکه تیرآهن ذوب آهن اصفهان تنها از بورس کالا قابل خرید است این سوال به ذهنتان بیاید که، چگونه می‌توان تیرآهن ذوبی خرید؟

برای خرید تیرآهن ذوبی پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله نحوه خرید از ذوب آهن اصفهان را مطالعه کرده سپس با رعایت موارد گفته شده اقدام به خرید کنید.

تصویر نمودار قیمت تیرآهن ذوبی
نمودار قیمت تیرآهن ذوبی در سه ماه گذشته

شما با مراجعه به وب‌سایت عصرآهن و صفحه تیرآهن اصفهان می‌توانید از به‌روزترین قیمت تیرآهن ذوبی مطلع شوید و نمودار قیمتی آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کنید.

تفاوت تیرآهن ذوبی با دیگر تیرآهن‌ها

 • هر شاخه تیرآهن ذوب آهن اصفهان به طول 12 متر است
 • روی جان تمامی تیرآهن‌های ذوبی نام اختصاری ذوب آهن اصفهان (ESCO) نوشته شده است
 • وزن بندیل‌های تیرآهن ذوبی 4/5 الی 5 تن است و با توجه به سایز تیرآهن، تعداد شاخه‌های بندیل کم و زیاد می‌شود
 • تیرآهن ذوبی در مقایسه با دیگر تیرآهن‌های بازار آهن ایران، سنگین‌تر است
 • هر تریلی کارخانه ذوب آهن با بارگیری 23 تن تیرآهن ذوبی، برای ارسال آماده می‌شود
 • بیشترین درصد تایید کیفیت را از مصرف‌کنندگان و خریداران دریافت کرده است
 • این تیرآهن تنها از طریق بورس کالا خرید و فروش می‌شود در حالی که بسیاری از تیرآهن‌های تولیدکنندگان دیگر را مستقیما از خود کارخانه می‌توان خرید
 • در تولید این تیرآهن مواد اولیه با کیفیتی استفاده می‌شود
 • استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته در تولید این محصول
 • استحکام، دوام و کیفیت بالایی دارد

بخوانید: مقایسه تیرآهن‌های فولادی | تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد ناب تبریز

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی تیرآهن ذوبی پرداختیم. با اینکه این تیرآهن طرفدار زیادی دارد و تمام  مصرف‌کنندگان و خریداران با آن آشنا هستند؛ اما سوالات زیادی راجع‌به ویژگی و وجه تمایز این مقطع با دیگر تیرآهن‌های موجود در بازار وجود دارد.

از این رو مقاله تیرآهن ذوبی چیست را آماده کردیم و تمامی سوالات خریداران را پاسخ دادیم اگر سوال یا موضوعی مانده حتما در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

۱۱۸۱۷