معرفی انواع تیرآهن موجود در بازار آهن ایران

معرفی انواع تیرآهن موجود در بازار آهن ایران

تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۴۰۰
تاریخ به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: 7 دقیقه

ایران بستر مناسبی برای تولیدکنندگان فولاد است، بیش از 50 کارخانه در زمینه تولید فولاد و مقاطع آهنی فعالیت دارند. تیرآهن بیشتر براساس نوع تولیدکننده، نوع استاندارد و سایز تقسیم‌بندی می‌شود. برای آشنایی با انواع تیرآهن ساختمانی موجود در بازار ایران با ما همراه باشید.

انواع تیرآهن

جدا از انواع تیرآهن موجود در بازار ایران به طور کلی تیرآهن در انواع زیر دسته‌بندی می‌شود:

  • IPE، دارای شکل ظاهری شبیه به I انگلیسی دارد. این تیرآهن براساس استاندارد اروپایی تولید می‌شود و اندازه بال نسبت به جان کوچکتر است.
  • IPB یا تیرآهن هاش، این تیرآهن دارای بال و عرض یکسانی است و در شکل و ساختار با تیرآهن معمولی یا IPE متفاوت است. تیرآهن هاش در دو نوع HEB و HEA تولید می‌شود. دارای بال پهن است.
  • INP، تیرآهن INP هم در دسته تیرآهن‌های I شکل قرار دارد. تفاوت تیرآهن IPE و INP در شکل هندسی آن‌ها است.
  • CNP، این تیرآهن به تیرآهن لانه زنبوری معروف است. در بدنۀ این مقطع برشکاری‌هایی برای کاهش وزن ایجاد شده است.

با توجه به دسته‌بندی که در بالا گفته شد، پر فروش‌ترین تیرآهن در بازار آهن ایران 3 نوع IPE، هاش و لانه زنبوری است.

هر کدام از این تیرها خصوصیات فیزیکی، وزن، نحوه تولید و کاربرد متفاوتی دارد که براساس صلاح دید مهندسی انتخاب و استفاده می‌شود. تیرآهن یکی از بهترین مقاطع فولادی برای ساخت سازه‌ است.

بخوانید: کاربرد انواع سایز تیرآهن در سازه‌ها

انواع سایز تیرآهن موجود در بازار ایران

تیرآهن I، تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری سه مورد از انواع تیرآهن بازار ایران است. این مقاطع فولادی از پرفروش‌ترین و متداول‌ترین تیرآهن‌های قابل استفاده در سازه فولادی است.

تصویر تیرآهن IPE

یکی از بارزترین ویژگی‌های تیرآهن، تولیدکننده آن است که به تشخیص کیفیت مقطع کمک می‌کند. تمامی تولیدکنندگان فولاد در تلاش هستند تا محصول باکیفیت و مرغوبی ارائه دهند.

ذوب آهن اصفهان از اصلی‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان بازار در زمینه تولید انواع مقاطع آهنی به‌ویژه تیرآهن است که سالانه 3 میلیون و ششصد هزار تن مقطع فولادی تولید می‌کند.

در دیگر مناطق کشور جهت دسترسی آسان، تولید تیرآهن و عرضه و ارائه آن به بازار وجود دارد تا خریدار با توجه به محل پروژه سفارش خود را ثبت کند.

تولیدکنندگانی مثل فولاد ناب تبریز، فولاد ظفر بناب، فولاد البرز ایرانیان، نورد آریان فولاد، نورد کوثر اهواز و فولاد یزد در تولید انواع تیرآهن ساختمانی فعالیت دارند. عصرآهن با همکاری با تمامی تولیدکنندگان عرصه فولاد سعی دارد فرآیند خرید را برای مشتریان آسان‌تر کند.

برای دسترسی به لیست تولیدکنندگان تیرآهن و بررسی قیمت و جدول سایزبندی آن‌ها روی لینک کلیک کنید.

عموماً سایز انواع تیرآهن در سایزهای 10 تا 60 شامل تیرآهن سبک و سنگین است که در شاخه‌های 12 متری بریده شده و به بازار عرضه می‌شود.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان سایزبندی کامل‌تری نسبت به دیگر تولیدکنندگان دارد که شامل تیرآهن IPE در سایزهای 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27 و 30 است لازم به ذکر است با بزرگ‌تر شدن سایز وزن آن نیز بیشتر می‌شود.

بخوانید: راهنمای خرید تیرآهن | معرفی روشی مناسب برای خرید غیرحضوری آهن آلات

از پارامترهای مهم تیرآهن که در خرید و کاربرد آن در سازه تا قیمت آن تاثیرگذار است، وزن تیرآهن است. براساس وزن، میزان تحمل بار تیر مشخص می‌گردد. برای محاسبه وزن تیرآهن می‌توانید وزنی که از جدول اشتال استخراج کرده‌اید را در طول ضرب کنید و وزن کل را به دست بیاورید.

لازم به ذکر است :

در حال حاضر تیرآهن هاش در ایران تولید ندارد و یا در حجم کم تولید می‌شود. بیشتر تیرآهن هاش موجود در بازار آهن ایران مقاطع وارداتی می‌باشد که به تیرآهن ترک معروف بوده و از ترکیه خریداری می‌شود. جهت خرید تیرآهن ترک و اطلاع از قیمت آن از طریق شماره 04133250280 با مجموعه عصر آهن در ارتباط باشید.

معتبرترین تولیدکنندگان تیرآهن ایران

تصویر تولیدکنندگان انواع تیرآهن

انواع تیرآهن موجود در بازار ایران توسط تولیدکنندگان مختلفی تولید می‌شود که در ادامه اسامی آن‌ها آورده شده است. مجموعه عصرآهن با تمامی تولیدکنندگان در زمینه تولید تیرآهن همکاری دارد؛ بنابراین شما می‌توانید برای ثبت خرید خود، با ما در ارتباط باشید.

بعد از کارخانه ذوب آهن اصفهان که اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در کشور است کارخانجات زیر در تولید انواع تیرآهن ساختمانی فعال هستند:

دقت شود که ساخت تیرآهن لانه زنبوری بعد از مرحله تولید انجام می‌شود و اکثرا توسط کارگاه‌های برشکاری و جوشکاری اجرا می‌گردد به همین علت در لیست تولیدکنندگان تیرآهن CNP، نام تولیدکننده خاصی نوشته نمی‌شود.

برای تهیه تیرآهن لانه زنبوری از تیرآهن IPE سایز 16 و 18 استفاده می‌کنند و برش‌هایی به شکل شش ضلعی روی آن ایجاد می‌کنند سپس جهت تقویت تیر از تسمه استفاده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن اصفهان روی لینک کلیک کنید.

جدول استاندارد تیرآهن

هر محصول فولادی تولید شده دارای استانداردهایی است که منبع تشخیص کیفیت و اصل بودن آن است. تیرآهن نیز از این موضوع مستثنا نبوده و بر طبق استانداردهای ایرانی و جهانی تولید می‌گردد.

سازمان استاندارد ملی ایران با در نظر گرفتن کیفیت محصولات و استحکام نهایی تیرآهن، طبق آخرین متدهای دنیا 6 فایل استاندارد برای تیرآهن ساختمانی تهیه کرده است. تمامی این موارد در جدول استاندارد تیرآهن به طور کامل آورده شده است در زیر می‌توانید بررسی کنید:

جدول انواع استاندارد تیرآهن
جدول انواع استاندارد تیرآهن

علاوه بر استاندارد داخلی، تیرآهن INP طبق استاندارد چین و روسیه و تیرآهن IPE براساس استانداردهای اروپایی تولید می‌گردد. خصوصیات فیزیکی، خصوصیات فنی، طول، وزن و سایز این مقاطع با استفاده از این استانداردها تعیین می‌شود. البته نوع استاندارد با توجه به تولیدکننده ممکن است متفاوت باشد.

قیمت انواع تیرآهن

قیمت انواع تیرآهن براساس وزن و سایزبندی مختلف، متفاوت است. باید خاطر نشان کرد که کیفیت مقاطع آهنی هم بسیار مهم است و هم در قیمت تاثیر گذار است؛ همچنین عواملی مثل برند تولیدی، حمل و نقل و محل بارگیری ممکن است قیمت نهایی تیرآهن را افزایش دهد.

قیمت انواع مقاطع بنا بر دلایل گفته شده توسط تولیدکننده معین می‌گردد، این قیمت‌ها روزانه در حال تغییر و نوسان است برای بررسی لحظه‌ای قیمت تیرآهن و انواع مقاطع آهنی به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کنید.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان بر روی لینک کلیک کنید.

بازار اینترنتی آهن آلات

امروزه با گسترش شبکه جهانی وب به‌راحتی می‌توان با استفاده از فروشگاه‌ها و مراجع اینترنتی تمامی نیازهای لازم را با سرعت و امنیت زیاد انجام داد.

با استفاده از بازار اینترنتی آهن نیز می‌توان انواع مقاطع و مصالح آهنی را بررسی کرد، از قیمت ارائه شده به صورت لحظه‌ای اطلاع داشت و از هر مکان به خرید پرداخت.

بازار اینترنتی عصرآهن با همکاری با تمامی تولیدکنندگان صنعت آهن و فولاد تلاش می‌کند تا بستری امن و سریع در اختیار مخاطبان قرار دهد و با پشتیبانی و مشاوره رایگان در زمینه مربوطه به خریدار کمک کند تا تجربه خرید بهتری داشته باشد.

شما با استفاده از بازار اینترنتی آهن و فولاد می‌توانید به تمامی انواع تیرآهن موجود در بازار ایران یکجا دسترسی داشته باشید و از لحاظ قیمت، موجودی و سایزبندی بررسی‌های لازم را انجام دهید.

جمع بندی

تیرآهن مصرف زیادی دارد و از مقاطع فولادی متداول در صنعت عمران به شمار می‌آید. در این دانشنامه سعی کردیم انواع تیرآهن موجود در بازار آهن ایران، معرفی و بررسی گردد تا با اطلاع از آن هم خرید مناسب و مقرون به صرفه‌ای داشته باشید و هم از انواع کاربرد آن در سازه مطلع شوید.

شما نیز دانش و تجربۀ خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. برای خرید و اطلاع از بازار آهن به وب‌سایت عصرآهن مراجعه کرده و در صورت نیاز به مشاوره رایگان در خصوص خرید تیرآهن و تولیدکنندگان آن می‌توانید با شماره 04133250280 با ما در ارتباط باشید، تیم پشتیبانی عصرآهن پاسخ‌گوی سؤالات شما است.

۱۲۵۶۰