پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام است؟

پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام است؟

۶ دقیقه زمان مطالعه

استفاده از تیرآهن برای ساخت انواع سازه در ایران مرسوم می‌باشد. این مقطع فولادی در سایزها و استانداردهای مختلفی تولید می‌شود که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. اما برخی از سایزهای تیرآهن فروش و تولید بیشتری دارند. در ادامه قصد داریم پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن را که در صنعت ساختمان ایران استفاده می‌شود، بررسی کنیم.

قبل از پرداختن به اصل موضوع بهتر است در ابتدا با نحوه تشخیص سایز تیرآهن آشنا شویم. در این مقاله نه تنها پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن را با شما در میان می‌گذاریم، بلکه 6 کارخانه تولید تیرآهن را نیز معرفی خواهیم کرد.

تشخیص سایز تیرآهن

عموما به صورت چشمی می‌توان سایز تیرآهن را تشخیص داد، چرا که سایز تیرآهن با ارتفاع جان مشخص می‌شود. قسمت جان تیرآهن همان فاصله بین دو بال می‌باشد که برحسب سانتی‌متر بیان می‌شود. هرچه این طول بیشتر باشد سایز تیرآهن نیز بزرگ‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال تیرآهن سایز 14 یعنی IPE 14 با ارتفاع 140 میلی‌متر و عرض بال 64 میلی‌متر به تولید می‌رسد. رقم 14 سانتی‌متر همان ارتفاع جان تیرآهن است. برای تشخیص سایز انواع تیرآهن می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید. در جدول زیر ارتفاع، عرض بال، ضخامت جان، ضخامت بال و وزن تیرآهن قرار داده شده است.

جدول سایز تیرآهن

آشنایی با استانداردهای تولید و انواع تیرآهن

انواع استاندارد تولیدی تیرآهن اعم از IPE، INP، IPB و CNP می‌باشد. هر یک از این دسته‌بندی‌ها دارای ظاهر هندسی متفاوت از هم می‌باشند یعنی سایز و ابعاد آنها با هم فرق دارد.

در کشور ما تیرآهن‌های INP مصرف چندانی ندارد اما تیرآهن IPE جزو پرمصرف‌ترین تیرآهن‌ها به شمار می‌آید. به عبارتی می‌توان گفت پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن از دسته تیرآهن‌های IPE می‌باشد.

تیرآهن IPB همان تیرآهن هاش می‌باشد و در بازار آهن به مقاومت و استحکام بالا معروف است. تیرآهن IPB در دو نوع HEA و HEB تولید می‌شود. این نوع تیرآهن بال‌های پهن و ضخامت بیشتری دارد.

تیرآهن CNP به تیرآهن لانه زنبوری گفته می‌شود که در کاربری مخصوص خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با کاربرد انواع سایز تیرآهن در سازه پیشنهاد می‌شود به دانشنامه زیر مراجعه کنید.

بخوانید: کاربرد انواع سایز تیرآهن در سازه‌ها

پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن

تیرآهن‌ها در انواع سایز 10 تا 100 سانتی‌متری تولید می‌شوند. بدیهی است که تمام تیرآهن‌های تولید شده به یک میزان به فروش نمی‌رسند.

از بین تمام تیرآهن‌های تولیدی، برای برخی سایزها تقاضای زیادی در بازار وجود دارد. حتی برخی کارخانجات، خط تولید خود را متناسب با تقاضای بازار تنظیم می‌کنند. یعنی فروش هر سایز از تیرآهن بیشتر باشد، تولید آن نیز بیشتر است و خط تولید کارخانجات، متمرکز بر تولید محصول پرفروش خواهد بود.

پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن براساس میزان تولید کارخانجات و میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی اگر میزان درخواست مصرف‌کنندگان تیرآهن را بررسی نماییم، تشخیص پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن آسان‌تر خواهد بود. همچنین حجم تولید انواع سایز تیرآهن، پرمصرف‌ترین سایزها را مشخص خواهد کرد.

همان‌طور که پیشتر توضیح داده شد، انواع سایز تیرآهن براساس استاندارد دسته‌بندی می‌شود. از طرفی انواع استاندارد تیرآهن، مقاومت و استحکام آن را نیز مشخص می‌کند.

با توجه به توضیحات گفته شده و بررسی میزان تولید کارخانجات مختلف همچنین میزان تقاضا، می‌توان گفت سایز 12، 14، 16، 18 و 20 از جمله پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن در ایران می‌باشند. از بین این چهار سایز تیرآهن که نام‌برده شد، تیرآهن سایز 14، تیرآهن سایز 16 و تیرآهن سایز 18 نسبت به دو سایز دیگر تقاضای بیشتری از طرف خریداران و مصرف‌کنندگان دارند.

حال که دیگر می‌دانید پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام موارد هستند، به بررسی هر یک از این سایزهای تیرآهن می‌پردازیم.

تیرآهن سایز 12

تیرآهن IPE سایز 12 اگر در شاخه 6 متری تولید شود با وزن استاندارد 62/4 کیلوگرم و در شاخه 12 متری با وزن 124/8 کیلوگرم خواهد بود. طول این نوع تیرآهن قابل سفارش بوده و در ساخت سقف سازه و گاها در ساخت تیر و ستون به کار برده می‌شود.

تیرآهن سایز 14

یکی از پرفروش‌ترین سایزهای تیرآهن، تیرآهن سایز 14 می‌باشد. تیرآهن IPE سایز 14 با وزن حدودی 77/4 در شاخه 6 متری و وزن 154/8 در شاخه 12 متری به تولید می‌رسد. تیرآهن 14 درساخت تیر و ستون، نعل درگاه و ساخت خرپا تاثیر دارد.

تیرآهن سایز 16

تیرآهن 16 در ساخت تیر و ستون سازه کاربرد دارد و به همین دلیل جزو پرمصرف‌ترین سایزهای تیرآهن است. کاربرد تیرآهن 12، 14 و 16 در سازه‌ها تقریبا یکسان می‌باشد فقط با توجه به سایز، هر یک در کاربری مناسب استفاده می‌شود. وزن تیرآهن 16 حدودا 94/8 و 189/6 کیلوگرم در دو اندازه 6 متری و 12 متری می‌باشد.

تیرآهن سایز 18

یکی دیگر از پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن در بازار آهن ایران، تیرآهن سایز 18 است. این نوع تیرآهن در مقایسه با دیگر تیرآهن‌های معرفی شده، سایز بزرگ‌تری دارد و به همین دلیل در سازه‌های عظیم به کار برده می‌شود.

این سایز تیرآهن توسط اکثر تولیدکنندگان داخلی ساخته می‌شود. وزن تیرآهن سایز 18 در شاخه 6 متری 112/8 و در شاخه 12 متری 225/6 می‌باشد.

تیرآهن سایز 20

تیرآهن سایز 18 و 20 در ساخت ابعاد بزرگ کارایی دارند. وزن سایز 20 در دو طول 6 و 12 متری به ترتیب 134/4 و 268/8 است. به عنوان مثال سایز 20 تیرآهن برای ساخت ستون‌ برج‌های بلند به کار برده می‌شود.

تصویر تیرآهن فولادی

کدام استاندارد تیرآهن در ایران مصرف بیشتری دارد؟

تیرآهن‌هایی که در ساخت‌وساز ایران مصرف بیشتری دارند، سایزهای مختلف تیرآهن IPE می‌باشند. تیرآهن IPE به شکل I ساخته می‌شود و سایزبندی آن از 10 تا 100 سانتی‌متر می‌باشد.

این نوع تیرآهن ضخامت بال یکسانی داشته و در دو طول 6 متری و 12 متری به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

عصرآهن به عنوان بازار اینترنتی آهن و فولاد، عاملیت فروش معتبرترین تولیدکنندگان فولاد در ایران می‌باشد و تیرآهن یکی از مقاطع پرفروش در مجموعه عصرآهن است.

با بررسی میزان فروش تیرآهن در عصرآهن، بیشترین میزان درخواست از طرف مصرف‌کنندگان برای تیرآهن سایز 14، تیرآهن سایز 16 و تیرآهن سایز 18 می‌باشد.

بنابراین با توجه به نتایج فروش عصرآهن، پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن همان تیرآهن سایز 14، 16 و 18 است.

تولیدکنندگان تیرآهن

در ایران کمتر از 10 تولیدکننده فولاد در زمینه تولید انواع سایز تیرآهن مشغول به فعالیت هستند. هر کدام از این تولیدکنندها در استان‌های مختلفی قرار گرفته‌اند. به همین منظور معرفی این کارخانجات به همراه موقعیت جغرافیایی آنها در زیر آورده شده است. اگر به محصولات تولیدی این کارخانجات نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد اکثرا پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن یعنی تیرآهن سایز 14، 16 و 18 دیده می‌شود.

البته برای بررسی تولیدکنندگان تیرآهن روی نقشه می‌توانید روی لینک کلیک کنید و به صفحه تولیدکنندگان مراجعه نمایید.

  • فولاد ناب تبریز، تولیدکننده تیرآهن سایز 14 است؛ این کارخانه در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز واقع شده است.
  • فولاد ظفر بناب، تولیدکننده تیرآهن سایز 14 و 18 است؛ این کارخانه در استان آذربایجان شرقی، شهر بناب واقع شده است.
  • فولاد البرز ایرانیان، تولیدکننده تیرآهن سایز 14 است؛ این کارخانه در استان مازندران، شهر ساری واقع شده است.
  • ذوب آهن اصفهان، تولیدکننده تیرآهن 14، 16، 18، 20، 22، 24 و 27 است؛ این کارخانه در استان اصفهان واقع شده است.
  • گروه صنعتی فولاد یزد، تولیدکننده تیرآهن سایز 14، 16، 18، 20، 22 و 24 است؛ این کارخانه در استان یزد واقع شده است.
  • نورد کوثر اهواز، تولیدکننده تیرآهن 14 و 16 است؛ این کارخانه در استان خوزستان، شهر اهواز واقع شده است.
  • جهان فولاد غرب، تولیدکننده تیرآهن 14 و 16 است؛ این کارخانه در کرمانشاه در شهر هرسین واقع شده است.

جمع‌بندی

در این دانشنامه به این سوال که پرمصرف‌ترین سایز تیرآهن کدام است پاسخ دادیم و تولیدکنندگانی که  تیرآهن تولید می‌کنند را معرفی کردیم. تیرآهن از جمله مقاطع فولادی است که در ساخت‌وساز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای بررسی قیمت تیرآهن می‌توانید به وبسایت عصرآهن مراجعه کنید و یا با شماره 0414180 در تماس باشید. برای خرید انواع سایز تیرآهن کارشناسان مجموعه عصرآهن راهنمای شما خواهند بود.

۲۲۰۹۳